Son Dakika... İstanbul'da koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni karar

Son dakika haberleri: İstanbul'da İl Hıfzıssıhha Meclis Kararı'nın aldığı yeni kararla 15 Mart'tan itibaren kahvehane, internet kafe, berber, hamam, masaj salonu, düğün salonu, tiyatro ve spor salonları gibi bir çok yere girişte HES kodu zorunluluğu getirildi.

Son Dakika... İstanbul'da koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni karar
Son Dakika... İstanbul'da koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni karar
GİRİŞ 11.03.2021 19:52 GÜNCELLEME 11.03.2021 20:39
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi bugün Vali Yardımcısı Niyazi Erten başkanlığında toplandı. Toplantıda koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yeni kararlar alındı.

15 Mart'tan itibaren geçerli olacak yeni kararlar şu şekilde açıklandı:

1- Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının girişlerinde HES kodu kontrollerinin yapılması zorunluluğu olacak.

2- Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı tüm resmi/özel okul ve kurumlara girişlerde; Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında sağlanan entegrasyon ile oluşturulan ve Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) üzerinden ve ayrıca anlık olarak SMS yolu ile risk durumu takibi yapılan öğretmen, öğrenci ve personeller dışında kalan kişiler ve ziyaretçilerin HES kodu kontrolleri yapılacak.

Güncel koronavirüs risk haritası için tıklayınız

3- Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler, kooperatifler ve kat malikleri tarafından düzenlenecek genel kurul dâhil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklerin (kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300'ü geçmemek üzere) girişlerinde HES kodu kontrolleri yapılacak.

4- Kahvehane, kıraathane, internet kafe, internet salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonu, dernek lokali, lunapark, tematik parklar, berber, kuaför, güzellik salonu güzellik merkezleri, hamam, sauna ve masaj salonu, kaplıca, nikâh salonu, düğün salonu, tiyatro vb. kültürel aktivite yerleri, kütüphane, spor salonları ve spor merkezlerinin girişlerinde HES kodu kontrollerinin yapılması zorunlu olacak.

5- Kaymakamlar ve ilgili kurumlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195' inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler yapılacak.

YORUMLAR 48
 • hakan 3 yıl önce Şikayet Et
  yavaş yavaş DİGİTAL ülke olma yolunda hızla ilerliyoruz tıpkı çin gibi! avrupa da böyle bir şey yok gidişat çok kötü Başkanım buna bir an önce el at.
  Cevapla
 • Şaşkın 3 yıl önce Şikayet Et
  Oy kullanırken de HES kodu zorunlu olacak mı?
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  O zamana kadar çip taktırmak zorunlu olur. Tabi hayatta kalabilirsek.
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Aşı olanlar kendileri hasta olmayacakları için daha gevşek davranırlar ve taşıyıcı oldukları için daha fazla kişiye virüs bulaştırırlar.
  Cevapla
 • tufan 3 yıl önce Şikayet Et
  bir sure sonra Hes kodu cok kullaniliyor bunu cildimize dövme yapalim kolaylik olur denilecek sonra dovme ne ya boyasi soluyor cihazlar okumuyor diyecekler.ee ne yapalim cilt altina bir cip takalim daha iyi olur denilecek.ee sonra hem bu cip ile banka isleri devlet isleri imza kimlik karti akbil gibi her islerde temassiz kolay islem yapariz eee sonra tansiyon olceriz doktora surekli bagli olursnuz sonra kayip acil durumda sizi tespit kolay olrr.eee daha daha sonra cip beyine baglayalim insanın internet baglantisi kolayligi olurr vayy bee ama ben insanim beynim ne olacak gecmis olsun robot insan oldun isterlerse dugmeni kapatacalar.
  Cevapla
 • Kral 3 yıl önce Şikayet Et
  Çok film izlemişsn senden senarist olur
  Cevapla
 • Emre 3 yıl önce Şikayet Et
  Güzel yazmışsın bende bu şekilde düşünüyorum ,Türkiyede bunun alt yapısını hazırlıyorlar ..Başka ülkelerde böyle birşey yok zaten kimse kabul etmez adamlar maske bile takmıyor. Çoğu ülkede maske takmıyor kimse.
  Cevapla
 • Ökkeş 3 yıl önce Şikayet Et
  Iyi de yazmisin haa
  Cevapla
 • Lefdan 3 yıl önce Şikayet Et
  Hepimize birer damga vurun olsun bitsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Geri dönüş başladı: İşte otoyollardaki trafik durumu!
İYİ Parti'nin Ordu seçimleri için olağanüstü itirazına karar çıktı!