Koronavirüsle birlikte böbrek hastalıkları da artışa geçti!

'Dünya Böbrek Günü' vesilesiyle aşırı tuz kullanımının zararlarına dikkat çekmek isteyen Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Karataş böbrek hastalıklarının koronavirüs sürecinde artışa geçtiğini söyleyerek Türkiye'deki tuz tüketiminin azaltılması gerektiğini açıkladı.

Koronavirüsle birlikte böbrek hastalıkları da artışa geçti!
Koronavirüsle birlikte böbrek hastalıkları da artışa geçti!
GİRİŞ 11.03.2021 17:35 GÜNCELLEME 11.03.2021 17:37
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Koronavirüs salgınıyla birlikte böbrek hastalıklarının da arttığını ifade eden Doç. Dr. Ahmet Karataş 11 Mart 'Dünya Böbrek Günü'nde tuz tüketiminin sınırlandırılmasına dikkat çekti. Doç. Dr. Karataş açıklamasında, böbrek hastalığının dünyada çok yaygın olduğunu ve bu hastalığın herhangi bir semptom göstermediğini ifade etti. Böbrek hastalığını sinsi olduğunu ve 5 evreye ayrılan bu hastalığın kimi zaman kendisini belli etmediğini ifade eden Doç. Dr. Ahmet Karataş, “Erken tanılarda tedaviler daha etkili olabiliyor. Son dönem böbrek yetmezliği geliştiği zaman, artık o aşamadan sonra bu hastaların mutlak suretle üç tedavi yolu var. Periton diyalizi, hemodiyaliz ve bir diğeri de böbrek nakli” dedi. 

Bu suyu içen şifa buluyor, çamuru ağrılara iyi geliyor!


 
Koronavirüste akut böbrek rahatsızlıkları arttı

Ordu’da, Sağlık Bakanlığına bağlı 130 hemodiyaliz makinesi olduğunu, günlük toplam 351 hasta aldıklarını anlatan Karataş, korona virüs salgını döneminde akut böbrek hastalığının arttığını kaydederek, “Genel anlamda hastayı haftada 3 defa diyalize alıyoruz. Kendi müdürlüğümüze bağlı araçlarımız hastalarımızı evlerinden sabah alıyorlar, öğle vakti eve götürüyorlar. Öğle saatlerinde seansı olan hastalar da öğle vakti evlerinden alınıyor, akşam geri götürülüyorlar. Hatta Kovid-19 döneminde akut böbrek hastalığı biraz daha fazla oldu. Kovid-19 döneminde bu fazlalıktan dolayı acaba bir yığılma veya sıkıntı yaşar mıyız diye düşündük. Ama Allah'a çok şükür Ordu'da böyle bir durum yaşanmadı. Yani biz normal ekstradan da hastaları yoğun bakım şartlarında hemodiyalize aldık ve bu pandemi döneminde de sıkıntı yaşamadık diyebilirim. Bu konuda Ordu şanslı diyebiliriz" şeklinde konuştu. 


 
Böbrek hastalığında tuz tüketimine dikkat

Karataş, böbrek hastalığının en önemli sebebinin tuz olduğunu ve bunun yerine alternatif ürünler tüketilebileceğini ifade ederek, “Tuza da dikkat çekmemiz gerekiyor. Çünkü bizim diyaliz hastalarımız gerçekten hipertansiyon ve diyabete bağlı olarak son dönem böbrek yetmezliğine uğruyorlar. Bizim elimizde olan imkanlar var. Tuzu azaltmamız gerekiyor. 2007-2008 yıllarında Türkiye'de kişi başı günlük 18 grama kadar yüksek bir tuz tüketimi düşüyordu. 2012'de İstanbul, İzmir, Adana, Konya, Ankara gibi şehirlerde 657 hastada yapılan çalışmada tuz tüketimin 15 gram civarında olduğu görüldü, yine çok yüksek. Peki hedefimiz ne? Dünya Sağlık Örgütünün önerisi 5 gram ve altı olarak söyleniyor. Böbrek hastalarında 2 gram. Yani bizim normal yemeklerde ve çıplak olarak tükettiğimiz tuzun toplam miktarı bu şekilde. Yani oldukça düşük olması gerekiyor. Bizim hastalıktan önce korunma yöntemlerini çok iyi geliştirmemiz gerekiyor. Ama hasta olunduğunda da hemodiyaliz ve nefrolojik olarak böbrek açısından bizim Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hizmetlerimizin çok iyi bir şekilde yürüdüğünü söyleyebiliriz” ifadelerine yer verdi. 
Karataş, tuz kullanımının aile eğitimi ile başladığını ifade ederek, tuz kullanımının azaltılması için sirke, limon ve sarımsak gibi alternatif ürünlerin kullanılabileceğini aktardı. 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 5
 • Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Covit ten korkarken başka hastalıklardan ölüyoruz sağlıkçılar asida oldu ama hala hastaneye gidemiyoruz Manavgat dış hastanesinde tam bir aydır randevu alamıyorum yazıklar olsun.
  Cevapla
 • Fatih 3 yıl önce Şikayet Et
  Rafine tuzlar dan yemeyin diğerlerinden yiyin ya i kaya tuzu yada himaleya 81 mineral var onalari yiyin rafine edip yararlı tuzu size zararı hale getirip yedirtiyorlar. Ve 2 Gr geçmesin günde kaya tuzuna devam Çankırı tuzu yerli tercih edin tuz =us=akıl demek
  Cevapla
 • Ahmed 3 yıl önce Şikayet Et
  Kaynağıniz manidar küresel çete dsö
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  e yani 8 hap birden içirdiniz böbrekler bozulsun diye..
  Cevapla
 • Avşar 3 yıl önce Şikayet Et
  Ölmek daha iyi diyorsun ::))
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Manisa'da 4,8 büyüklüğünde korkutan deprem!
Putin bizzat emir verdi: Nükleer silahlar sahneye çıkıyor