Gaziantep'te geliştirilen bu sistem koronavirüsü erken teşhis ediyor!

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Lütfi Yola koronavirüse vücudun bağışıklık sistemini kontrolden çıkarak ve koronaya karşı savaş açan sitokin fırtınasını ölçen ve erken teşhis edilmesini sağlayan biyosensör metodu geliştirdi. Yola bu sistemle ilgili 4 aydır yoğun şekilde çalıştıklarını söyledi.

Gaziantep'te geliştirilen bu sistem koronavirüsü erken teşhis ediyor!
Gaziantep'te geliştirilen bu sistem koronavirüsü erken teşhis ediyor!
GİRİŞ 13.03.2021 11:30 GÜNCELLEME 13.03.2021 11:47
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış
  • Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Lütfi Yola koronavirüse karşı bir sistem geliştirdi.
  • Biyosensör metodu denilen sistem sayesinde koronavirüs erken teşhis edilebilecek.
  • Yola 4 aylık yoğun çalışmanın ardından bu sisteme eriştiklerini söyledi.
  • 'Biyosensör metodu' virüse karşı savaş açarak vücudun bağışıklık sistemini kontrolden çıkaran sitokin fırtınasını ölçen ve erken önlem alınmasını sağlayacak.
  • Prof. Dr. Mehmet Lütfi Yola, 2019 yılında kalp krizi ve akciğer kanseri riskini anlık olarak tahmin edebilen, insan sağlığına ve çevreye zararsız biyosensörlerle bilime yapmış olduğu katkılar nedeniyle Sağlık Bilimleri alanında Cumhurbaşkanlığı himayelerinde verilen Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülünü aldı.

Prof. Dr. İlhan açıkladı: 2 doz aşı olan 1 milyon 300 bin kişiden 852'si koronavirüse yakalandıProf. Dr. Yola çalışmasıyla ilgili şunları söyledi: "Koronavirüs salgını ortaya çıktığı günden bu yana erken teşhisin önemini bir kez daha görmüş bulunuyoruz. Çalışma ekibimizle özellikle son 1,5 yıl içerisinde önemli hastalıkların erken teşhisine yönelik biyomedikal sistemlerin ya da biyosensör sistemlerin tasarlanması ve uygulanması üzerine önemli çalışmalar yapmaktayız. Yaklaşık 4 aydır koronavirüse karşı nasıl yeni alternatifler bulabiliriz ya da nasıl yeni bir teşhis yöntemi bulabiliriz soruları üzerinde yoğunlaşmaya başladık. Koronavirüs vakalarında sıklıkla görülen akut solunum sıkıntısı sendromu olarak bilinen ciddi bir sağlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Mers ve Sars vakalarında olduğu gibi koronavirüs vakalarında da aynı şekilde görülen sitokin salınım sendromu ile ilişkili solunum sıkıntısıyla aslında benzer özellikler taşımaktadır. Sitokin salınım sendromu ile ilişkili yeni tedavi stratejilerinin örneğin değişik semptomların tespitine yönelik immünosensörler ya da biyosensörler gibi yeni tedavi stratejilerinin koronavirüs ile yapılan klinik çalışmaları hızlı bir şekilde girdiği görülmektedir. Yaklaşık 4 aydır süren ve koronavirüs tespitine yönelik yol gösterici olarak yüksek hassasiyette bir immünosensör tasarımını gerçekleştirdik."

Hem çevre dostu hem ekonomik

Prof. Dr. Mehmet Lütfi Yola, çevre dostu olarak tasarladıkları uygulamanın en kısa sürede hayata geçirileceğini de vurgulayarak, "Bu sistemin en önemli özelliği hem çevre dostu olması hem de ekonomik olması, aynı zamanda kullanılan klasik tekniklere nazaran daha hızlı cevap verme süresinin olması sayesinde erken teşhisi sağlamaktadır. Bu sayede literatür dünyasına kattığımız bizim en önemli çalışmalarda birisi olduğunu söyleyebiliriz. Şimdiye kadar yaptığımız çalışmalar ışığında yine aynı şekilde önemli hastalıkların teşhisine yönelik biyosensörlerin tasarımını devam ettiriyoruz. En kısa sürede koronavirüs vakalarının tespitine yönelik çalışmalarımızı, gerçek numune uygulama kısmına da başlayacağız" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 1
  • Hakkı An 3 yıl önce Şikayet Et
    Helal be Hocam. Bu ülke ve onun insanları seni bu günler için yetiştirdi. Anandan emdiğin süt; anavatandan süzülen su helaldir sana.. Darısı diğer hocalarımızın başına; Allah basiretlerini açık etsin.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD’den yeni katliam desteği! En büyük silah satışının önü açıldı
Adnan Oktar'ın mahkemedeki sözleri ortaya çıktı: Siyonizm, Müslümanlıktır