Fransız siyaset bilimci Gauin: Bölgede çıkarı olan ülkeler Türkiye'yi göz önünde bulundurmalı

Fransız tarihçi ve siyaset bilimci Maxime Gauin Yunanistan'ın bölge dışından aktörlerle Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de tecrit etmek için yaptığı çalışmaların sürdürülebilirliğine ve uygulanabilirliğine ilişkin 'Türkiye ve İsrail, Doğu Akdeniz’in iki önemli gücüdür. Bölgede çıkarı ve ilgisi olan herhangi bir ülke, bu gerçeği göz önünde bulundurmalıdır.' dedi.

Fransız siyaset bilimci Gauin: Bölgede çıkarı olan ülkeler Türkiye'yi göz önünde bulundurmalı
Fransız siyaset bilimci Gauin: Bölgede çıkarı olan ülkeler Türkiye'yi göz önünde bulundurmalı
GİRİŞ 14.03.2021 22:30 GÜNCELLEME 14.03.2021 22:31
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Avrasya İncelemeleri Merkezi'nde Kıdemli Araştırmacı Gauin, AA muhabirine, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz güç mücadelesindeki Türkiye'nin konumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

DOĞU AKDENİZ'İN İKİ ÖNEMLİ GÜCÜ: TÜRKİYE VE İSRAİL

Yunanistan'ın bölge dışından aktörlerle Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de tecrit etmek için yaptığı çalışmaların sürdürülebilirliğine ve uygulanabilirliğine ilişkin Gauin, "Türkiye ve İsrail, Doğu Akdeniz’in iki önemli gücüdür. Bölgede çıkarı ve ilgisi olan herhangi bir ülke, bu gerçeği göz önünde bulundurmalıdır." ifadesini kullandı. 

"MISIR, BAE VE S. ARABİSTAN'DAN GELEN PARAYA MUHTAÇ"

Gauin, Suriye’nin iç savaştan önceki duruma dönme olasılığının bulunmadığını, Lübnan’ın başarısız, Mısır'ın da ciddi şekilde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’dan gelen yardıma muhtaç olduğunu belirtti.

Masanın en güçlü oyuncusu Türkiye'ye peş peşe mesajlar! Hepsi Türk karşıtlığından vazgeçti...

BAE TÜRKİYE KARŞISINDA GERİ ADIM ATTI

BAE'nin de bölgesel güçmüş gibi görünmeye çalıştığına işaret eden Ganin, ancak Türkiye'nin dengi olmadığını fark ettikten sonra Türkiye karşıtı kampanyasını durdurmak zorunda kaldığını vurguladı.

Gauin, "Bu yüzden geriye kim kaldı? Türkiye ve İsrail. Yunanistan’ın bölgede önemli bir oyuncu olarak görülüp görülmeyeceğini sorabilirsiniz ve benim cevabım pek düşünmeden büyük bir ‘hayır’ olur." diyerek Yunanistan’ın gerçek bir ekonomisi, üretim kapasitesi, teknolojisi veya savunma sanayisi olmadığını ifade etti.

"KARAR VERİCİLER, TÜRKIYE’NİN TİCARİ VE STRATEJİK ORTAK OLARAK DEĞERİNİ KABUL EDİYOR"

Yunanistan'ın Avrupalı vergi mükelleflerinin insafına kalmış bir ülke olduğuna dikkati çeken Gauin, şunları kaydetti:

"Diğer yandan halihazırda Türk ekonomisi hala üretiyor, ihraç ediyor. Sadece tekstil, kıyafet ve ham maddeler değil. Türkiye'nin gelecek vadeden bilişim teknolojileri ve savunma sanayisi de var. Bu, kesinlikle Batı'da ve İsrail'de uzakları görebilen karar vericilerin Türkiye'yi daima Yunanistan'a tercih etmesinin nedeni. Aynısı Türkiye ile ilişkilerini kötü şekilde etkileyen önemli sorunlara rağmen Fransa için de geçerli."

Batı'da Türkiye karşıtı kampanyaları BAE'nin fonladığını ve organize ettiğini, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve Ermeni diasporasının da Türk-Fransız ilişkilerini sabote etmek için ellerinden geleni yaptığını söyleyen Gauin, şöyle devam etti:

"Hala buna rağmen Fransız sanayiciler ve karar vericiler, Türkiye’nin ticari ve stratejik ortak olarak değerini kabul ediyor. Bu, Türkiye’deki Fransız yatırımlarının hacmiyle açıkça kanıtlanıyor. Nihayetinde Türkiye'nin bölgenin istikrarı ve refahındaki önemi göz ardı edilemeyecek kadar açık."

"PAŞİNYAN, YENİ BİR SAVAŞ RİSKİNE GİRMEYECEK"

Gauin, Ermenistan’da son zamanlarda Başbakan Nikol Paşinyan’a karşı darbe girişimi yapılmasına ilişkin, Ermenistan'ın yaklaşık 30 yıldır işgal ve kontrolü altında tuttuğu Yukarı Karabağ'daki yenilgiden sonra halkın büyük çoğunluğunun hayal kırıklığına uğradığını ve Paşinyan'a karşı öfkeli olduğunu söyledi.

Ermenistan’ın büyük çoğunluğunun, Paşinyan'ın en iyi seçenek olduğunu düşündüğünü, bu görüşün Azerbaycan ve müttefiki Türkiye tarafından da paylaşıldığını belirten Gauin, şunları kaydetti:

 "Bakü yönetimi için en önemli faktör, Paşinyan’ın Türkiye ve Azerbaycan’ın güç birliğini görmüş olmasıdır. Bu yüzden Paşinyan, yeni bir savaş riskine girmeyecek. Türkiye, Paşinyan'ın istikrarlı ve barışçıl bir dış politika takip etmesi durumunda Ermenistan'ın bölgesel ulaşım ve ticaret ağının bir parçası olabileceğine inanıyor."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • images 3 yıl önce Şikayet Et
  israil le Türkiyenin adını yan yana zikretmiş garanti yahu di korkuyorlar tabi abi çekiyorlar
  Cevapla
 • FARUK KAYA 3 yıl önce Şikayet Et
  doğru söze ne denir
  Cevapla
 • acaba 3 yıl önce Şikayet Et
  bu adam yarın suikaste ugrar :)
  Cevapla
 • Neoturk 3 yıl önce Şikayet Et
  Akilli satranci ilk önce anlayamadik yillardir, ciraklik döneminden hic cikarilmadik, artik mecbur TC patrin olmaya, ufak defek yunan gibilerinin satrancin S sini bile bilmezler ama isi Papazi olmaya calisirlar, yunani isten atma zamani gelmis gecmistir bile
  Cevapla
 • Hanifi Çifçi 3 yıl önce Şikayet Et
  Allahın İzniyle Osmanlı Yeni Yeniden Yine Geliyor Elham Dulillah İnşaallah Tez Zamanda
  Cevapla
 • Hasan Yücel 3 yıl önce Şikayet Et
  He şöyle akıllı konuşun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı: Hamas insanların kalbine kök salmış
Dünya denizcilik sahnesinde Türk mucizesi: Bunu yapabilen başka ülke yok!