Masanın en güçlü oyuncusu Türkiye'ye peş peşe mesajlar! Hepsi Türk karşıtlığından vazgeçti...

Türkiye, Akdeniz’de Libya ile deniz yetki alanları anlaşması imzaladı. ABD ve AB çıldırdı. Libya’da Hafter’e silah yağdırdı. Türk SİHA’ları Hafter’i bozguna uğrattı. Türkiye’nin gücünü gören Fransa, İtalya, Mısır, İsrail ve Almanya, “Akdeniz için anlaşalım” mesajı gönderdi.

Masanın en güçlü oyuncusu Türkiye'ye peş peşe mesajlar! Hepsi Türk karşıtlığından vazgeçti...
Masanın en güçlü oyuncusu Türkiye'ye peş peşe mesajlar! Hepsi Türk karşıtlığından vazgeçti...
GİRİŞ 13.03.2021 07:33 GÜNCELLEME 13.03.2021 07:41
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Türkıye-Libya deniz yetki alanları anlaşması, her iki ülkenin de Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarını korumak için tarihi bir adımdı. Başta ABD olmak üzere Fransa, İtalya, İsrail, Almanya, Rusya, Yunanistan gibi ülkeler harekete geçti. 20 yıl boyunca CIA'in merkezi Langley'den birkaç kilometre uzaklıkta yaşayan Amerikan pasaportu alan General Hafter sahaya sürüldü.

Libya'nın bazı kentlerini işgal eden ve binlerce kişinin ölümüne neden olan Hafter, Türk SİHA'larını tanımıyordu. İşte Türk SİHA'ları, Libya ordusuna destek vermeye başlayınca Libya'da dengeler değişti. Fransız Le Monde, "Türkiye'nin Libya'da yeni nesil SİHA'larla güç dengesini Hafter aleyhine alt üst etti" dedi.

Amerikan New York Times, Türk SİHA'ları ile darbeci Hafter'e ağır darbe vurulduğunu yazdı. İşte Libya'daki bu durum, ABD, Fransa, İtalya, İsrail ve Almanya'yı pes ettirdi.

ŞİMDİ MASANIN EN GÜÇLÜ OYUNCUSU TÜRKİYE

Arka arkaya Türkiye'ye mesaj gönderen İtalya, Mısır, Fransa ve İsrail, Akdeniz konusunda anlaşmak istediklerini açıkladı. Akdeniz'e en büyük sınırı olan Türkiye ile anlaşmak istediklerini belirten ülkeler, şartları da kendilerinin belirleyemeyeceğini gördü. Şimdi Akdeniz'de Türkiye masanın en güçlü oyuncusu haline geldi.

İTALYA ÇARK ETTİ

Akdeniz konusunda Türkiye karşıtı adımlar atan İtalya da tutumundan vazgeçti. İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani, Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleriyle düzenlenen çevrimiçi toplantıda Doğu Akdeniz'le ilgili açıklamalar yaptı: Doğu Akdeniz'de enerji kaynaklarının paylaşımı konusunda Türkiye'nin içinde olmadığı bir çözümün sürdürülebilir olmayacağını biliyoruz. Bölgedeki gerilimin çözümü için tüm tarafların içinde bulunduğu bir diyalog süreci çok önemli.

SİHA'LAR BÜYÜK GÜÇ

ABD, İngiliz, Alman ve Fransız medyası, SİHA'ların çok büyük bir güç olduğuna dikkat çekti.

YORUMLAR 63
 • Hacivat 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye savas madan hakkini alamaz vermezler kandirirlar hic bir anlasmaya uymazlar artik oyuna gelmemek gerek
  Cevapla
 • hasan 3 yıl önce Şikayet Et
  oyuna geldiğimizimi düşünüyorsunuz merak etmeyin devlet aklı tıkır tıkır işliyor...
  Cevapla
 • MiSaFiR 3 yıl önce Şikayet Et
  Yeni ABD yönetimi, geleceği gördü ve kabullendi : Türkiye'nin alt edilemeyeceğini anlayan bölgemizdeki söz konusu ülkelerin ağabey'lerinin (ABD'nin) tavsiyesi doğrultusunda (KENDİ ÇIKARLARINI GÖZETEREK) anlaşma yoluna gitmeye başladılar. Önceleri KAZAN-KAZAN yolu açıktı, fakat şimdi İPLER BİZİM ELİMİZDE. Tabi ki bundan sonra bizim yolumuz da aşikardır : Olabilecek anlaşmalarda, Türkiye için gerçekleşebilecek fayda ve çıkarlardan ZERRE KADAR TAVİZ VERİLMEYECEKTİR.
  Cevapla
 • Hakkı An 3 yıl önce Şikayet Et
  inşaallah. Doğu Akdeniz ve Karadeniz de kendi münhasır ekonomik bölgemizde delmeye başlayalım. Akabinde onlar D.AKDENİZE e bakar iken Sıra Suriye'de M4 den başlayan ve Sincar-Kandil kattına kadar uzanan bir bölgede BUGÜN İNGİLTERE nin KIBRIST a sahip olduğu askeri varlık gibi bir varlık ve üslenmeyi YASAL (ANLAŞMAYA dayalı) tesis etmeliyiz. Ki yarın (bugün İngilizlerin yaptığı gibi) Kendi üslendiğim bölge içinde çıkan petrol benimdir diyebiliriz. Suriye ve IRAK ın ila nihaye belini doğrultamayacağı bir yapıya/parçalanmışlık; sürükleniyor. Emsal İngiltere Dikelya Örneği; Rusya TARTUS örneği..
  Cevapla
 • emekli42 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne diye anlaşacağız ki bunlarla? Siz kim oluyorsunuz ki bizimle anlaşmak istiyorsunuz? Geçti BOR un pazarı eşşeğinizi prensilvanyaya sürün. Orada size kucak açacak bir vatan haini var.
  Cevapla
 • erdemir 3 yıl önce Şikayet Et
  akdeniz meselesi abnin isi degil
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Almanya, EURO 2024'e fırtına gibi başladı! İskoçya'ya gol olup yağdılar
‘Hipokrat’a bile LGBT dayatması!