Son günlerdeki suskunluğu hayra yormak mümkün mü? Atina'dan Ankara'ya nazire

Türkiye ile Mısır diplomatik temaslara başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üst düzey görüşmelerin devam ettiğini belirterek, "Mısır halkını Yunanistan'ın yanına yerleştirmek söz konusu değil" dedi. Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, Yeni Şafak Gazetesindeki köşe yazısında Türkiye-Mısır ilişkilerinde yeni döneme ilişkin dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Son günlerdeki suskunluğu hayra yormak mümkün mü? Atina'dan Ankara'ya nazire
Son günlerdeki suskunluğu hayra yormak mümkün mü? Atina'dan Ankara'ya nazire
GİRİŞ 15.03.2021 11:32 GÜNCELLEME 15.03.2021 17:18
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in "Mısır halkını Yunanistan'ın yanına yerleştirmek söz konusu değil" başlıklı yazısı şöyle: 

Bu ay başında, Mısır yönetiminin Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetleri için çıktığı ihalede, Türkiye’nin kıta sahanlığına saygı gösteren bir tutum sergilemesi, Ankara/Kahire hattında bir hareketliliğe yol açmıştı.

Geçen hafta, bu köşede, “Mısır’la ilişkiler normalleşiyor mu” sorusu üzerinden Ankara’nın nabzını aktarmaya çalışmıştık.

Onun üzerine yeni gelişmeler de yaşandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar dönüşü uçakta yaptığı açıklamada, “Mısır ile hem istihbarat düzeyinde hem de dışişleri bakanlıkları düzeyinde temaslarımız var. Diplomatik düzeyde temaslarımız başladı” dedi.

Cuma günü gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise, Mısır’la sağlanan temasla ilgili olarak “Zaten en üst seviyenin bir altında devam ediyordu” ifadesini kullandı.

Bir süredir Mısırla ilgili ılımlı mesajlar verdiği bilinen Erdoğan’ın son açıklamasında da ‘yumuşak bir tonda’ konuşması dikkat çekiciydi:

“Mısır’la istihbari, diplomatik ve ekonomik olarak işbirliği sürecimiz devam ediyordu. Sıkıntı söz konusu değil. Bunu en üst düzeyde değil de, bir tık altında devam ediyor. Gönlümüz ister ki Mısır’la olan bu süreci çok daha güçlü devam ettirelim. Bu istihbari, diplomatik ve siyasi görüşmeler netice verici olduktan sonra bunu daha ileri taşırız. Mısır halkıyla Türk milletinin ayrı olması söz konusu değil.”

MISIR İSTİHBARATI: TEMASLAR BAŞLANGIÇ AŞAMASINDA

Erdoğan’ın da işaret ettiği gibi Ankara/Kahire arasındaki ilişkileri normalleştirmek için ilk defa bir temas sağlanmış değil.

Görüşmeler yapılıyordu.

Hem istihbarat yetkilileri arasında, hem de diplomatik düzeyde.

Göründüğü kadarıyla, bu görüşmeleri somut adımlarla ileriye taşıma ve ilişkileri normalleştirme anlamında uygun bir zemin ortaya çıkmış durumda

Yeni olan durum bu.

Kahire’nin Doğu Akdeniz’de arama faaliyetleri yaparken, Türkiye’nin kıta sahanlığına uygun düşecek yerden bir sınır çizmesi, Ankara’da bir jest olarak algılanmış olmalı ki, bu şekilde yeni gelişmelerin önü açılmış oluyor.

Ankara’dan Kahire’ye giden üst düzey mesajların ardından Mısır makamlarının nabzını Reuters’ın geçtiği bir haber üzerinden aldık.

Habere göre, Mısırlı istihbarat kaynakları, şöyle bilgiler vermiş:

“Perşembe günü Türk istihbaratından bir telefon aldık. Türkiye, Kahire ile ekonomik, siyasi ve diplomatik olarak işbirliğinin görüşülmesi için bir toplantı istiyor. Mısırlı yetkililer, telefonu olumlu karşıladılar. En yakında zamanda Türkiye’ye cevap verilecek. Temaslar şu an için başlangıç aşamasında.”

TÜRKİYE’NİN MISIR VE KÖRFEZ’LE İLİŞKİLERİNİN BOZULMASI YUNANİSTAN’A YARADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mısır’la ilgili soruya verdiği cevabın içinde Yunanistan’dan bir bahis açıp dikkat çekici sözler sarf ederken, hem Mısır, hem de Körfez ülkeleriyle ilişkileri gerilimli alandan çıkarma çabalarının temel bir gerekçesine atıf yapıyor gibiydi.

Şimdi de o sözlere bakalım:

“Mısır halkını Yunanistan’ın yanına yerleştirmek söz konusu değil. Olması gereken yerde görmek isteriz. Suudi Arabistan’ın Yunanistan ile ortak tatbikata girmesi de bizi üzmüştür. Biz Suudi Arabistan’ı da böyle bir kararda görmek istemezdik. Bunu da görüşeceğiz, bu böyle olmamalıydı diye düşünüyoruz.”

Erdoğan, Suudi Arabistan’ın F-15 tipi savaş uçaklarını Girit Adası’ndaki tatbikata göndermesine atıf yapıyor.

Ama mesele bundan ibaret değil.

Atina yönetiminin, Suudi Arabistan dışında, hem Mısır’la, hem de Birleşik Arap Emirlikleri ile ‘sıkı fıkı’ olduğu bir dönemden geçiyoruz.

Karşılıklı ziyaretler yapılıyor, askeri işbirliği anlaşmaları derinleştiriliyor.

Tabii bütün bu trafiğin Ankara’ya nazire yaparcasına geliştiğini de akıldan çıkarmamak gerekir.

Yani Yunanistan, Türkiye’nin Mısır’la ve Körfez ülkeleriyle arasının bozulmasını kendi lehine bir fırsata dönüştürme çabası içinde.

Bunun için epeyce mesafe de kat ettiler doğrusu.

Ama Mısır’ın Türkiye’nin Kıta Sahanlığına uygun şekilde hareket edeceğine dair bir sinyal vermesi, onları da ciddi anlamda telaşlandırmış durumda.

Türkiye’nin bıraktığı boşluğu doldururken yaşadıkları sevinç, yerini büyük bir hayal kırıklığına bırakabilir.

Ankara, Mısır’la eşzamanlı olarak Körfez ülkeleriyle ilişkileri düzeltmek için de bir irade ortaya koymuş durumda.

Bir süredir yaşanan ‘sessizliği’ hayra yormak mümkün mü?

Evet, mümkün.

Erdoğan’ın sözlerinden, Mısır’la yakınlaşma çabalarının arka planındaki en önemli gerekçenin, Yunanistan’ın daha fazla mevzi kazanmasına engel olmak olduğu anlaşılıyor.

Ancak, bu ülkelerdeki yönetimlerin ne kadar güvenilir oldukları sorusu, ihtiyatlı davranmayı da zorunlu hale getiriyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 7
 • Yusuf.ir 3 yıl önce Şikayet Et
  Mısır şart çıkara bilmez o hadde değil.
  Cevapla
 • Mahoni 3 yıl önce Şikayet Et
  Sisiyi oraya getiren güç Türkiye ile beraber olmasına asla müsade etmez bunu kafanıza sokun eğer Türkiye'ye yanasirsa sisi gider pisi gelir Mursi neden gitti bu kadar basit görmeyin bu isleri
  Cevapla
 • rum 3 yıl önce Şikayet Et
  Mısır laik ve demokratik bir devlettir
  Cevapla
 • müsafir 3 yıl önce Şikayet Et
  darbe ve darbeciyle ne kadar demokratik olunursa !
  Cevapla
 • sencer 3 yıl önce Şikayet Et
  Yanılıyorsun, Mısır'ın halkı Allaha ve Peygamberine inanan Müslümanlardır. :))
  Cevapla
 • sezai 3 yıl önce Şikayet Et
  demokratik ?? :))
  Cevapla
 • Mevlüt 3 yıl önce Şikayet Et
  Mısır'dan yapılan açıklamalar daha zayıf bence, halk nezdinde sanki biz zorla aramızı düzeltmeye çalışıyoruz gibi görünüyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sedef Güler cinayetinde yeni gelişme! Korkunç ifadeler
Bodrum'a 1 milyon kişi akın etti ama alarm veriyor!