Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Koca'dan son dakika açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası açıklama yaptı.

Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Koca'dan son dakika açıklaması
Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Koca'dan son dakika açıklaması
GİRİŞ 31.03.2021 22:13 GÜNCELLEME 01.04.2021 01:16
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış
 • 81 İlde 180 bin 448 İngiltere, 11 İlde 169 Güney Afrika, 2 ilde 4 brezilya varyantı tespit edildi.
 • Virüs gücünü korumaya devam ediyor. Artan vaka sayısı bunun kanıtı.
 • Nüfusumuzun yüzde 80’inin yaşadığı 58 il, kısa sürede, riskin çok yüksek olduğu iller arasına girdi.
 • 2 milyon 800 bin doz Biontech aşısı elimizde. 10 gün içinde bu sayı 4,5 milyon doza ulaşacak. 
 • Aşılamayı hızlandırmak için Sinovac, Biontech gibi aşıların yanı sıra artık yeni tedarik kaynaklarımız var. 
 • TÜSEB’in desteklediği intranazal yani burun spreyi şeklinde uygulanacak aşının Faz 1 çalışmalarına başlamak üzereyiz.
 • Hedefimiz en geç Haziran sonuna kadar nüfusun büyük çoğunluğunu aşılamak.
 • Türkiye, yakın bir zamanda aşı ihtiyacını kendi üretimiyle karşılayacak. 

 

Yapılan yazılı açıklama şu şekilde;

Artık yapmamız gereken, kendimizi korumak ve aşı sıramızı beklemektir.
 
Bilim Kurulu’nun bugünkü haftalık toplantısında, virüsün yeni varyantları, aşı ile ilgili son gelişmeler ve Toplum Bağışıklığı konusu ile birlikte, bazı illerimizde artan risk düzeyi ele alınmıştır.

Güncel koronavirüs risk haritası için tıklayınız

Her şeyden önce kesinlik arz eden şudur: Toplum, her ne kadar bunu yeterince gündeme almamış olsa da, virüs gücünü korumaya devam ediyor. Artan vaka sayısı bunun kanıtıdır.

Bugünlerde öne çıkan bir sorun var: Salgına karşı başarı için ihtiyaç duyduğumuz sabrı, aşı sayesinde Toplum Bağışıklığı sağlanana kadar gösterip gösteremeyeceğimiz. Bilimin attığı adımlarla aşı tedarikindeki önemli gelişmelerin hepimize tedbirli bir bekleyiş sorumluluğu yüklediğini düşünmeliyiz.

Randevu alırken aşı seçilebilecek

Kısıtlamaların azaltıldığı 1 ayı geride bıraktık. Maalesef bu 1 ayda, İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere, nüfusumuzun yüzde 80’inin yaşadığı 58 il, kısa sürede, riskin çok yüksek olduğu iller arasına girdi. Buna rağmen başarıya inancımızı korumalıyız. Bize ve bilim insanlarımıza şimdi eskisinden daha fazla görev düştüğü bilinmeli ve bu bilgiyle de her birey direncini artırmalıdır. Kısa bir süre içinde aşı ile yaygın bağışıklık hedefinde başarılı olacağız. Bu hedef topluma bir güç kaynağıdır.
 
Bilim insanlarımızın kamuoyuna aktarmak zorunda olduğum bir mesajı var: Mutasyona uğrayan virüslerin yayılım hızını artırdığı büyük bir ciddiyetle ele alınmaktadır. Covid testi pozitif kişilerde bizim yaptığımız araştırmalarda da bu varyantlara çok sık rastlanmaktadır.

MUTASYONLU VİRÜS

Ülkemizde tespit edilen varyantlar dikkat çekicidir. İngiltere varyantı, 81 ilde 180.448 örnekte tespit edilmiştir. Güney Afrika varyantı, 11 ilde 169 örnekte tespit edilmiştir. Brezilya varyantı, 2 ilde 4 örnekte tespit edilmiştir. California-New York varyantı 1 ilde 2 örnekte tespit edilmiştir. Toplamda ortaya çıkan tablo, İngiltere varyantının ülkemizdeki vakaların %75’ini oluşturduğunu, klasik tip Koronavirüsün yerini aldığını ortaya koymaktadır.

ARTIK YENİ TEDARİK KAYNAKLARIMIZ VAR
 
Aşı tedariki sürecini toplum yakından izliyor. Aşılamayı hızlandırmak için Sinovac, Biontech gibi aşıların yanı sıra artık yeni tedarik kaynaklarımız var. Farklı üreticilerle görüşmelerimiz sonucunda, yakında daha büyük alım potansiyeline sahip olacağız.

Son dakika: İçişleri Bakanlığı duyurdu... Kısıtlamadan muaf tutulacaklar

2 NİSAN CUMA GÜNÜ İÇİN RANDEVU VERİLMEYE BAŞLANDI
 
2 milyon 800 bin doz Biontech aşısı elimizde. 10 gün içinde bu sayı 4,5 milyon doza ulaşacak. Bu aşı her ilde belli hastanelerde uygulanacak. Mevcut aşılardan hangisini tercih edeceği kişiye bağlıdır. Aşı sırası gelenler, söz konusu hastanelerden randevu alırken aşı tercihini belirterek randevu almalıdır. Şu anda 2 Nisan Cuma günü için randevu verilmeye başlanmıştır.
 
Hedefimiz en geç Haziran sonuna kadar nüfusun büyük çoğunluğunu aşılamaktır. Bu hedefe ulaşmak için gereken gayreti ve kararlılığı kesinlikle göstereceğiz.
 
Türkiye, yakın bir zamanda aşı ihtiyacını kendi üretimiyle karşılayacak. Faz 2 aşaması tamamlanmak üzere olan, uygulamaya en yakın inaktif aşımızın yanı sıra, başka inaktif aşıların da gönüllüler üzerinde çalışmaları sürmektedir. İnaktif aşı adaylarından, VLP dediğimiz virüs benzeri parçacık aşısının Faz 1 çalışmaları da başlamıştır.
 
Bakanlığımıza bağlı bir kurum olan TÜSEB’in desteklediği intranazal yani burun spreyi şeklinde uygulanacak aşının Faz 1 çalışmalarına başlamak üzereyiz. Özel girişim tarafından başlatılan, Ankara Üniversitesi başta olmak üzere, dört üniversitenin katkılarıyla yürütülen çalışmanın ilk deneyleri olumlu sonuçlar verdi. İntranazal aşının gönüllüler üzerindeki sonuçları beklediğimiz gibi olursa, bu aşı, dünyada örneği bulunmayan bir COVID aşısı olacaktır.
 
Hedefimiz, aşıyla Toplum Bağışıklığıdır.

Yükün bu aşamadaki büyük kısmı, bizim, bilim insanlarımızın, sağlık çalışanlarımızın üzerindedir. Bu sorumluluk duygusu, milletimizin salgınla mücadelede dayanıklılığını, tedbirlere uyma isteğini ve yaşama sevincini artırmalıdır.
 

YAZDIR
YORUMLAR 42
 • Serkan 3 ay önce Şikayet Et
  Bu engellilerin özel eğitimi haftanın 5 günü okulda olması mantığını çözemedim. Haftanın 5 günü acik olması nedeniyle ben çocuğumu gondermedigim için zom dersi verilmiyor. Anlaşılır gibi değil
  Cevapla
 • Erk 3 ay önce Şikayet Et
  Bence bırakın az dan çoktan cok gitsin ne yapsa niz yaranamazsiniz bu emek veren kurallara uyan insanlara yazık yani
  Cevapla
 • Vay be 3 ay önce Şikayet Et
  Seyahat yasagi da bekliyoruz...
  Cevapla
 • Alp 3 ay önce Şikayet Et
  Tam bi komedi
  Cevapla
 • Salih 3 ay önce Şikayet Et
  Vaka sayılarında birinci olduk Avrupada.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
47 yıl sonra ilk cuma namazı! Tarihi anlar...
Selçuk Bayraktar paylaştı Yunan spiker şoka girdi: Bu bir kehanet değil, geri dönecekler