Uzmanlardan 'antikor testi' uyarısı

Aşı olanlar antikor sonucunu öğrenmek için hastanelere akın etti. Uzmanlar uyardı: " 'Antikor yoksa aşı korumuyor’ diyemiyoruz. Baktırmanın gereği yok."

Uzmanlardan 'antikor testi' uyarısı
Uzmanlardan 'antikor testi' uyarısı
GİRİŞ 01.04.2021 06:54 GÜNCELLEME 01.04.2021 06:57
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Antikor testi yaptırmanın doğru bir yaklaşım olmadığını söyleyen Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Kudret Adiloğlu, “Bu durum, hem hastanelerin yükünü artırıyor, hem de ekonomik anlamda yük oluyor. Antikor testleri aşı kadar pahalı. Herkese yapılacak kadar kit yok. Antikor sonucunun negatif çıkması durumunda uygulanacak ek bir tedavi ya da B planı yok. Bu yüzden baktırmanın da gereği yok” dedi. Özel hastanelerde fiyatları 250 ila 400 lira arasında değişen bu testler, devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılıyor.
 

Türkiye'den salgını bitirecek hamle!


BAĞIŞIKLIK KAZANMIŞ DİYEMEYİZ

Farklı firmaların virüsün farklı proteinlerine baktığını ifade eden Prof. Dr. Adiloğlu “Bu da antikor test sonuçlarının farklı çıkmasına sebep oluyor. Firmanın baktığı proteinde antikor yükselmesi yoksa bu durum kişinin bağışıklık kazanmadığı anlamına gelmiyor. Herhangi bir proteinde bir antikor yükselmesi varsa kişi bağışıklık kazanmıştır. Aşı olanlarda zaten çok büyük bir ihtimalle antikor gelişiyor. Bu karışıklık bile antikor baktırmanın hiçbir anlamı olmadığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.
 

Pfizer'in çocuklardaki etkinlik oranı açıklandı


​YAPILAN TESTE GÖRE FARKLILIK GÖSTEREBİLİR

antikor testinin pozitif çıkmasının kişinin korunduğu anlamına geldiğini ifade eden Prof. Dr. Adiloğlu, “Ancak antikoru pozitif çıkmayınca ‘Bu aşı korumuyor’ diyemiyoruz. Çünkü sıvısal ve hücresel  olmak üzere farklı gruplar var. Belki sıvısal karşılığı gelişmemiştir ama hücresel karşılığı gelişmiştir. Yapılan teste göre farklılık gösterebilir” açıklamasında bulundu.

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • hakikat 1 ay önce Şikayet Et
  Antikor yoksa aşı korumuyor diyemiyoruz(!). Peki antikor korumuyorsa koruyan etken madde nedir? Böyle saçma açıklama olur mu ?
  Cevapla
 • guney 1 ay önce Şikayet Et
  madem öyle antikor testini parasıyla yapın sonuçta keyfi gibi geldi bana
  Cevapla
 • viyana 68 1 ay önce Şikayet Et
  sarhoş direksiyon başına geçim ölümlü kazaya sebep olan nasılki katilse kaygısızca tedbirleri alaya alanlar ve virüs bulaştıranlar aynı gruptalar
  Cevapla
 • Musab 1 ay önce Şikayet Et
  Saçmalamayin.
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Maskenin deliğinde 500 kat daha düşük olan miktoba maske taksan ne en önemlisi mesafe
  Cevapla
 • Aslı 1 ay önce Şikayet Et
  Diğer m-RNA aşıları var. Onları olabilir insanlar. Ne demek B-planı yok. B-planımız yok demeleri acizliklerini gösterir.
  Cevapla
 • hacı 1 ay önce Şikayet Et
  farklı aşı olsada sonuç değişmezki kişinin bünyesi ile ilgili o durum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Düztepe Üs Bölgesi'ndeki askerlerin bayramını kutladı