Mutant virüs henüz pik yapmadı! Vaka sayıları artabilir

Vakalardaki korkutan artışla ilgili uzmanlar, “Mutant virüsün neden olduğu salgında henüz pik noktaya ulaşmadık. Kalabalıktan uzak durun ” uyarısında bulundu

Mutant virüs henüz pik yapmadı! Vaka sayıları artabilir
Mutant virüs henüz pik yapmadı! Vaka sayıları artabilir
GİRİŞ 01.04.2021 07:27 GÜNCELLEME 01.04.2021 08:56
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı’nın dün vaka sayısını 39 bin 302 olarak açıklamasıyla, ‘salgında 3’üncü dalganın pik noktasına mı çıktık’ sorusu gündeme geldi. Ancak uzmanlar, henüz pike ulaşılmadığını söyledi. İşte uzmanların değerlendirmeleri:
 

Bilim Kurulu Toplantısı sonrası Bakan Koca'dan son dakika açıklaması


MUTANT VİRÜSÜN ETKİSİ

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz: “Bulaşıcılık oranı yüzde 70 daha fazla olan İngiltere kökenli varyantın ülkemizdeki pozitiflik oranının yüzde 75 olması ve bu kadar hızlı bulaşma özelliği göstermesi, vakaların 30 binin üzerine çıkmasındaki en önemli etkenlerden biri oldu. Son dönemde aile içi-konut içi bulaşta daha önce bir kişi bir kişiye bulaştırırken, şimdi bir kişi aile üyelerinin tamamına bulaştırıyor. Kalabalık ve kapalı ortamlarda çalışan kişilerin ailelerine İngiltere kökenli varyantın taşınmasıyla, diğer üyelerin de korunmasız olmaları nedeniyle bulaşma oranı çok arttı.”

ÇOK HIZLI GEVŞEDİK

Prof. Dr. Necmettin Ünal: “Vaka sayısının 39 binlere çıkmasının en önemli nedenlerinden ilki normale dönüşle ilgili tedbirlerin çok hızlı ve basamaklandırma yapılmadan uygulamaya sokulması oldu. Vakalar 6 bindeyken gevşemeye başladık. Hızlı gevşemenin o zaman bile sonuçlarını yaşamıştık. Aşılamada iki doz aşıyı olanların sayısı sadece yüzde 9. Pandemiyi aşmak için bu rakam yeterli değil. Yüzde 75’lere çıkarmak lazım. Tabii her şeye rağmen Türkiye çift doz aşıyı en çok yapan ülkelerden biri, bunu da atlamamak gerek. Yani aşı sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın problemi. Avrupa ile beraber pikleri yaşıyoruz. Günlük vaka sayısı bakımından Avrupa’da ilk sıraya, dünyada ise 4’üncü sırada yükseldik. Çözüm çok hızlı aşılamak ya da gevşeme tedbirlerini gecikmeden sıkılaştırmak. Bugüne kadar kısmen uygulanan tedbirleri tamamen devreye sokmak şart. Çünkü daha pikin en üst noktasına ulaşmadık.
 

Son dakika: 31 Mart koronavirüs tablosu! Vaka, Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı


VAKALAR DAHA DA ARTACAK

Vaka sayısı daha da artacak. Türkiye’de 3 milyon kişi hastalığı geçirdi. Asemptomatikler dahil edildiğinde 10-15 milyon kişinin hastalığı geçirdiği tahmin ediliyor. Bu şartlar altında bu kişilerin bağışıklık geliştirdiğinden çok emin olamayız, çünkü hastalığı hafif geçirenlerin bağışıklığı da çok güçlü olmuyor. Orijinal virüsle hastalığı geçirenlerin, varyantlara karşı ne kadar bağışıklığı olduğuna yönelik de bilgimiz yok.”

Hürriyet

YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Ankara daki okulları açık tutarak pilot bölge mi yap tı lar acaba
  Cevapla
 • Mrt 1 ay önce Şikayet Et
  Maske cezalarını ıptal edersenız olacağı bu
  Cevapla
 • The imam 1 ay önce Şikayet Et
  Okulları açın oraya gidelim. Oralar daha güvenli ya(!)
  Cevapla
 • orhan 1 ay önce Şikayet Et
  O zaman bir an önce ulaşalım...
  Cevapla
 • veli 1 ay önce Şikayet Et
  Okullar açık kalabalıktan uzak dur yersen.Çocuk sanki eve getirmiyor.
  Cevapla
 • Okul 1 ay önce Şikayet Et
  Okul kapalı olunca çocuk evdemi duruyor parklar dolu
  Cevapla
 • BAYRAM KARAASLAN 1 ay önce Şikayet Et
  Açık olan özel okullara sözün varmı eğer tabi samimiysen
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Binlerce Filistinli Kadir Gecesi‘nde teravih namazı için Mescid-i Aksa'ya akın etti
Son dakika haberi! Bakan Soylu açıkladı: 6 terörist etkisiz hale getirildi