Mehmet Ceyhan müjdeyi verdi: Bulaşı engelleyecek! Çok sayıda ülke sıraya girdi

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, burundan sprey olarak uygulanan 'İntranazal Covid' aşısı ile aşılananın başkasına virüs bulaştırmayacağını söyledi.

Mehmet Ceyhan müjdeyi verdi: Bulaşı engelleyecek! Çok sayıda ülke sıraya girdi
Mehmet Ceyhan müjdeyi verdi: Bulaşı engelleyecek! Çok sayıda ülke sıraya girdi
GİRİŞ 05.04.2021 21:22 GÜNCELLEME 06.04.2021 00:27
Bu Habere 76 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada, burundan sprey olarak uygulanan ‘İntranazal Covid’ aşısında çok yakında Faz 1 çalışmalarına başlanacağını duyurdu.

Koca, Türk bilim insanlarının girişimi sonuçlanırsa bu aşıda üretim verimliliğinin çok yüksek olacağını, 1 tesiste yılda 250 milyon doz üretilebileceğini kaydetti.

‘BULAŞI ENGELLEYECEK TEK AŞI’

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, İntranazal Covid aşısına ilişkin değerlendirmede bulundu. Ceyhan, pandemi aşılarında ilk sıraya konulan hedefin salgını bitirmek olduğunu belirtti.

Pandemiyi bitirebilmenin en kolay yolunun da bulaşı önlemek olduğunu vurgulayan Ceyhan, “Bulaşın engellenmesi için canlı bir aşı olması lazım. Ancak canlı corona virüsü aşısını geliştirmek 3 yıldan önce mümkün değil. Canlı olan; ama içindeki corona virüsü canlı olamayan vektör aşılar var. Adenovirüs canlı ve sadece corona virüsün dikenli yapısının geni var. Yakın bir sürede bulaşı engelleyebilecek tek aşı adayı ‘İntranazal Covid’ aşısı gibi görünüyor. Pandemi aşısında bir başka önemli şey, kolay ulaşılabilecek, kolay üretilebilecek, uzun süre dayanabilecek. Dolayısıyla birçok kullandığımız aşı bu özellikleri taşımıyor” dedi.
 

İllerin haftalık vaka haritası açıklandı! İstanbul'da büyük artış!


‘DEVLETLER ŞİMDİDEN GÖRÜŞMEYE BAŞLADI’

Prof. Dr. Ceyhan, geçen yılın sonundan bu yana bu aşı üzerinde çalışmalar olduğunu ifade ederek, “10’un üzerinde grup bu aşı üzerinde çalışıyor. Bu gruplardan birisi 10 Ocak’ta Faz 1 çalışmalarına başladı. Bu eğer başarılabilirse pandemi aşılamasına büyük kolaylık getirecek. Burada tek problem 3-5 firma tarafından üretilirse yine aşı temininde sıkıntı çekilecek. Şimdiden İntranazal aşı geliştiren firmalar ile devletler görüşmelerine devam ediyor, başarılı aşı çıkarsa şimdiden bağlantılarını yapmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

‘TEORİK ANLAMDA EN İDEAL İNTRANAZAL AŞI’

Prof. Dr. Ceyhan, inaktif aşıların güvenlik problemi az olan aşılar olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Ama sıkıntı daha çok etkinlik ile ilgili. Ölü virüs vücutta çoğalmadığı için sizin verdiğiniz miktarla ne elde ediyorsanız o kadar etkili oluyor. Virüs ağızdan, burundan giriyor. Biz de eğer aynı yolla bağışıklık geliştirirsek o zaman daha girişinde önlemiş oluruz virüsü.

TEORİK ANLAMDA EN İDEAL AŞI

Biz kas içine aşı ile ne yapıyoruz; virüs ancak kana geldikten sonra etkili olabilecek antikorlar salgılatıyoruz.

Halbuki burun içine uygulanan İntranazal aşıda ‘immünoglobülin A’ dediğimiz mukozayı da koruyan antikorları da salgılatıyoruz, hücresel bağışıklık da geliştiriyoruz, ‘immünoglobülin G’ de geliştiriyoruz. Baktığımız zaman teorik anlamda en ideal aşı İntranazal aşı.

‘AŞILANANIN, VİRÜSÜ BAŞKASINA BULAŞTIRMASINI ENGELLİYOR’

Prof. Dr. Ceyhan, İntranazal Covid aşısının avantajlarına ilişkin şunları söyledi:

 Oda sıcaklığında taşınabiliyor ve saklanabiliyor. Burundan verildiği için virüsün direkt vücuda girmesini engelleyebiliyor. Diğer aşıların, kan hücreleri ile karşı karşıya gelene kadar hiçbir etkisi yok. Dolayısıyla aşılı kişilerin virüsü alıp başkalarına bulaştırmasını da engelliyor.
 

Vakalar 12 katına çıktı! Şehirde alarm verildi


AŞI KARARSIZLIĞINI AZALTIYOR

 

Bu şu ana kadar üretilen aşılar ile başarılmış bir şey değil. Uygulaması çok kolay, araya enjektör girmiyor. Burun spreyleri ile kişi kendisi bile uygulayabiliyor. Aşı kararsızlığını azaltıyor; birçok insan enjeksiyon korkusu nedeniyle aşı olmak istemez, bunu ortadan kaldırıyor.

TEK DOZ YETİYOR

Eğer yeteri miktarda üretilirse kısa sürede çok fazla kişinin aşılanma şansı var. Çok rahatlıkla bir sağlık kurumuna gidip oradakilerin tamamını elinizdeki bir sprey ile aşılarsınız. Tek doz ile aşılanıyor, iki doz kullanılmıyor. İntranazal Covid aşısı 7-8 aydan önce mümkün değil.

ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 76
 • GÖRELE 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın hocam Kılıçdaroğlu bu aşıdan olmaz bu aşıyı kullanmaz
  Cevapla
 • Bir G@rip 1 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun bu düne kadar 100 yıllık grip aşısını üretemen bir ülke iken şu anda Dünyada sadece bizim üretebileceğimiz bir aşı içat ettik-etmek üzereyiz. 25-30 Avrupa ülkesinin yapamadı hayalet uzağı biz yapmak üzreyiz ee bu şartlarda Türkeyenin bayında bu adamı istemezler tabi 2023 seçimleri bir dönüm noktasıdır İNŞALLAH ZAFER BİZİM OLUR ARABAMIZI UCAMIZI TANKIMIZI YAPARIZ
  Cevapla
 • Ayşe 1 ay önce Şikayet Et
  İnşallah güzel haberlerle sayın hocam
  Cevapla
 • vatandaşş 1 ay önce Şikayet Et
  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan acaba sizin bir çalışmanız var mı bu hastalıkla ilgili hiç bir deney yada laboratuvar ortamında bi çalışmanı oldu mu???Merakla bekliyoruz
  Cevapla
 • Naim 1 ay önce Şikayet Et
  Lütfen bu adamı medyada konuşturmayın.. Korku ve felaket tellalı. Sayın yetkililer nereden nemalandığı belli olmayan bu kişi korona çıktığı günden her konuştuğunda toplum psikolojisini bozuyor.
  Cevapla
 • İso 1 ay önce Şikayet Et
  Adam müjde vermiş sen nediyorsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'den asker gönderme hazırlığı! Lid'e girişler yasaklandı
Türk Jandarması Kudüs'te! Büyük yankı uyandıran paylaşım!