Bakan Akar anlattı: Çay taşıyan binbaşıya 'Ne oldu' diye sorduk...

Kanal 7 Ankara Temsilcisi ve Yenişafak Yazarı Mehmet Acet, Bakan Akar'ın emekli amirallerin skandal bildirisiyle ilgili açıklamalarını köşe yazısında aktardı.

Bakan Akar anlattı: Çay taşıyan binbaşıya 'Ne oldu' diye sorduk...
Bakan Akar anlattı: Çay taşıyan binbaşıya 'Ne oldu' diye sorduk...
GİRİŞ 07.04.2021 10:46 GÜNCELLEME 07.04.2021 10:58
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Emekli amirallerin darbe çağrışımı yapan skandal bildirisiyle ilgili önemli detaylara köşe yazısında yer veren Mehmet Acet, Ankara'da düzenlenen toplantıda, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın açıklamalarını da aktardı.

Mehmet Acet'in çok konuşulan köşe yazısı:

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar anlatıyor:

“Bir gün haydin dağ başına gidelim” dedik. Gerçekten de adı ‘Dağbaşı’ olan bir karakolumuz var. Evden hazırlattığımız pastaları götürdük.

Çay taşıyan binbaşı aksıyor. Ne oldu diye sorduk. Bir hafta önce ameliyat olmuş.”

Sonra o binbaşıya başka bir görev teklif edilince, ağlamaya başlıyor. Ben burada iyiyim diyor.

Bakan Akar, karşılaştığı manzara üzerinde derin izler bırakmış olmalı ki, gördüklerini bize ‘taaccüp’ ifadeleriyle naklediyor:

“Her türlü hukuki hakları var, tıbbi hakları var ama ağlıyor, gitmek istemiyor” diyor.

Bu anekdotu dinleyince “Acaba” diye geçirdim içimden.

Acaba, Dağbaşı Karakolu’ndaki o binbaşı, (şu an nerede ve hangi rütbede olduğunu bilmiyorum) şu malum emekli amiraller bildirisinden haberdar olduğunda içinden neler geçirmiştir?

Hani, Milli Savunma Bakanlığı adına yapılan açıklamada, “Böyle bir bildiri yayınlamanın demokrasimize zarar vermekten, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemekten ve düşmanlarımızı sevindirmekten başka bir işe yaramayacağı açıktır” deniliyordu ya.

O metinde bu atıflar yapılırken, vatan sevgisini görev aşkıyla birleştirmiş nice kahraman asker göz önünde bulundurulmuş olmalı.

Dün sabah, bir grup meslektaşla birlikte, Milli Savunma Bakanı Akar’ın davetiyle Ankara’da bulunan Kara Havacılık Komutanlığı’nda düzenlenen ‘Örnek Üs’ faaliyetine katıldık.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurt içi ve dışında çeşitli bölgelerde bulunan ‘Üslerinin’ örnek modeli üzerinden bir bilgilendirme turuydu bu.

Yaklaşık 50 yılını TSK’ya hizmetle geçiren Bakan Akar, gezi sırasında sık sık, geçmiş dönemlerle günümüz şartları arasında karşılaştırmalar yaparak değerlendirmelerde bulundu.

Ordunun kullandığı silah ve mühimmatlardan söz ederken, yerli ve milli ürünlerin katkılarından heyecanla söz etti.

‘Milli Piyade Tüfeği’nin, diğer yerli ve milli üretim silahların önünde durduğumuzda, “Eskiden basit bir tüfek bile yoktu. Bir tek belimizde Kırıkkale tabanca vardı” ifadelerini kullandı.

Çeşit çeşit dürbünlerin bulunduğu alana geldiğinde, o dürbünlerden birini alıp göstererek gururlu bir şekilde, “Eskiden bir tek bu dürbün vardı. Şimdi bunların hepsi yerli ve milli oldu” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu konulardaki yaklaşımına atıf yaparak “İrade meselesi bu” diye ekledi.

En sonunda da, kendisini ve silah arkadaşlarını hedef alan, zaman zaman eleştiri boyutunun ötesine geçen karalama kampanyalarına atıfla, “Tenkitler de yerli ve milli olsun” diye konuştu.

‘Örnek Üs’ bölgesini dolaşırken, gerçek üs bölgelerine atıfla, “Savunma çözüm olmaz” şeklinde bir tabir kullandı Bakan Akar.

“Dışarı çıkıp kovalamazsanız, öyle savunma olmaz” diye de devam etti.

Son yıllarda askeri anlamda elde edilen başarıların arka planında da bu yaklaşım önemli bir faktör olarak duruyor.

Üs bölgelerine dönük olarak, tarih, tecrübe birike birike dikkat çekici uygulamalar geliştirilmiş.

Terör bölgesinde, dağ başında, taşıması zor ürünlerin yerine ihtiyaçları karşılayacak modeller hayata geçirilmiş.

Ziyadesiyle ilgimi çektiği için aktarayım:

Adına lego denilen, harcın kullanılmadığı taşınabilir betonlardan oluşturulan nöbet kuleleri bunlardan sadece biriydi.

Oraya davet ediliş nedenimiz, sanıyorum, böyle bir ortamda, yani bildiri yayınlayarak fitne, fücur, hasetlik peşinde koşanlara karşın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hangi şartlarda, ne tür fedakârlıklarla görev yaptığı hususunda bir farkındalık elde etmemizi sağlamaktı.

Bu anlamda maksat hâsıl oldu mu?

Evet, oldu.

Geziyi tamamladıktan sonra, Bakan Akar’la uzun bir sohbet yaptık.

Her konuda konuştu kendisi ama emekli amiraller bildirisiyle ilgili konuda konuşurken daha fazla dikkat kesildik.

Bildiri cumartesi akşamı yayınlanmıştı.

Pazar sabahı yayınlanan Milli Savunma Bakanlığı açıklaması için bütün gece mesai yapılmış.

Bildiriye karşı bir cevap niteliği de taşıyan, zengin içeriğiyle de tarihe geçen o açıklama için, meğer bütün gece ayakta geçirilmiş.

Bakan Akar’ın kendi ifadeleri üzerinden bu konudaki değerlendirmelerini aktarıp yazıyı o şekilde tamamlayalım:

“Bu açıklama için çalıştık. Kelimeleri özenle seçtik. Türk Silahlı Kuvvetleri cumhuriyet tarihinin en yoğun dönemini yaşıyor. Operasyon da eğitim de dâhil. Böyle bir durumda, bu insanların moral ve motivasyonunu bozmak ne demektir, onun adını siz koyun. Bu düşmanı sevindirmekten başka neye yarar? Bunun ne manası var? Bu problemli bir durumdur. Çık, televizyonlar serbest, orada konuş. Gazeteye yaz, konferans ver. Bir kere Türkiye’nin imajını bozuyorlar. Türk Silahlı Kuvvetleri, hiçbir görev ve sorumluluğu olmayan kişi veya kişilerin hırs, ihtiras ve şahsi emellerine araç yapılamaz. Bizi karıştırmayın. Biz işimizde, gücümüzdeyiz.”

YORUMLAR 23
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Maalesef şu andada tsknın içinde vardır ciğeri beş para etmez genaraller ne savaşmayı bilir ne asker sevk ve komuta yapmayı rütbeyi alır artis artis ortalıkta dolaşır. Bence fiili görevlerde başarılı olanlara rütbe verilmeli bunlar savaşmanın ne demek olduğunu bilmediklerinden ülke satmak kolay onlar için.
  Cevapla
 • Kadir Mısıroğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Nasıl da belli Gayserli olduğu her halından
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  fetö gibi onların da amacı Türkiyeye zarar vermek.ülkesine düşman olanların bu kadar çoğunlukta olduğu başka bir ülke var mı?diye merak ediyorum.
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 yıl önce Şikayet Et
  İşte """"GEÇMİŞTE !"""" halkın bağrından çıkan, "peygamber ocağı" denilen TSK'nın gözden düşme nedenleri?? Denizlerde Barbaros'un torunları olarak "her Türk savaş gemisinin en tepesindeki KUR'AN altında görev yaparlar" Ama bazıları sözde bilimsellik, çağdaşlık adına hep bu milletin değerleri ile uğraşır."Musevilerin hamur bayramını kutlarken sorun olmaz ama “maneviyat vs dendiğinde şeytan görmüş gibi kaçarlar” ve devamlı ahkam keserler. Sıkıştıklarında “benim teyzem ninem de başörtülü” derler ama halkın değerlerinden kopuk hep aynı değirmene su taşımaları ilginçtir.
  Cevapla
 • Yusuf 1 yıl önce Şikayet Et
  Allahına kurban paşam sizi barış binbaşı,aksaka'llı komutan ve askerlerimizi gördükçe öteki hayinler vız gelir cehennemin dibine tırıs gider inş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
5 federasyon başkanı istifa ederek AK Parti'den aday oldu!
Altılı masanın "meşru" ortağı HDP'nin kanlı sicili