Prof. Dr. Şakir Şahin: Çorum'daki 4,2'lik sarsıntı münferit bir deprem

Deprem uzmanı Prof. Dr. Şakir Şahin'den Çorum'da meydana gelen 4,2 büyüklüğündeki depremin ardından önemli açıklamalar yaptı.

Prof. Dr. Şakir Şahin: Çorum'daki 4,2'lik sarsıntı münferit bir deprem
Prof. Dr. Şakir Şahin: Çorum'daki 4,2'lik sarsıntı münferit bir deprem
GİRİŞ 11.04.2021 21:18 GÜNCELLEME 11.04.2021 21:18

Süleyman Demirel Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Sismoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şakir Şahin, Çorum'da meydana gelen 4,2 büyüklüğündeki depremin münferit bir deprem olduğunu söyledi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Şakir Şahin

Şahin, AA muhabirine, saat 17.06'da Çorum'un Dodurga ilçesine bağlı Berk köyünde meydana gelen depremin, Amasya'nın Merzifon ilçesinden Çorum'un İskilip ilçesine kadar uzanan Merzifon-Esençay fayı üzerinde etkili olduğunu bildirdi.

Fayın Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun bir kolu olduğunu belirten Şahin, şunları kaydetti:

"Merzifon-Esençay fayı, altı parçadan oluşmaktadır. Bugünkü deprem, Çorum'un Laçin ilçesi kısmında meydana gelmiştir. Bu fay üzerinde 10 Aralık 2020'de 3,3 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. 1900 yılından günümüze bu fay üzerinde 618 deprem meydana gelmiştir. Bu depremlerin en büyüğü 6 olarak kaydedilmiştir. Bölgede en fazla deprem 1996 yılında meydana gelmiş, en büyüğü 5,6 olan 169 deprem oluşmuştur. Bu deprem münferit bir deprem olup 3,4 şiddetine kadar artçısı olabilir. Tarihsel dönemde büyük bir deprem olduğuna dair bir kayıt yok. Aynı fay üzerinde 6 büyüklüğüne kadar deprem beklenebilir."

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Süper Lig'de 8 maç sona erdi! Düşme hattı karıştı
ABD devine büyük şok! Siber saldırıda çöktü