Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı'ndan Ramazan Tedbirleri genelgesi

Son dakika: İçişleri Bakanlığının "Ramazan Tedbirleri" genelgesine göre, kalabalıkların bir araya geldiği etkinlik ve iftar çadırlarına izin verilmeyecek.

GİRİŞ 12.04.2021 10:01 GÜNCELLEME 12.04.2021 11:52
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış
 • İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Ramazan Ayı Tedbirleri" konulu genelge gönderdi.
   
 • Genelgeye göre, iftar ve sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek
   
 • Diyanet İşleri Başkanlığının duyurduğu Ramazan tedbirlerine uygun şekilde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilecek
   
 • Fırınlardaki özel sipariş de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak, iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek, iftardan sonra da üretim, satış ve diğer hazırlık işlemleri devam edilecek
   
 • Ramazanı fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma ve işletmelere yönelik denetimler artırılacak, aykırı hareket edenlere işlem yapılacak.
   
 • Ramazan ayının anlamına uygun şekilde yardımlaşma ve dayanışma için de geçirilmesine yönelik vali ve kaymakamlarca ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanacak.

Kral Selman onayladı! Teravih namazı kararı

Son Dakika Haberi: Camilerde teravih kılınacak mı? Diyanet açıkladı!

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Ramazan Ayı Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelgede, mübarek Ramazan ayında, öteden beri uygulanması nedeniyle geleneksel hale gelen bazı davranış, etkinlik ve uygulamalar toplumsal hareketliliği artırdığından salgınla mücadele ve toplum sağlığı açısından risk oluşturacağı belirtildi.

Bu çerçevede, 12 Nisan 2021 Pazartesi günü kılınacak ilk teravihle beraber idrak edilecek mübarek Ramazan alınacak tedbirler şu şekilde sıralandı:

TOPLU ETKİNLİKLERE İZİN YOK

1. Vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünde bulundurularak vatandaşların iftar veya sahurlarda misafir kabul etmemeleri konusunda farkındalıklarını artıracak faaliyetler ve duyurulara önem verilecek.

TERAVİH NAMAZLARI EVDE KILINACAK

2. Diyanet İşleri Başkanlığının duyurusuna uygun şekilde geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilecek. Öte yandan salgının oluşturduğu riskin artırılmaması açısından teravih namazı nedeniyle evler başta olmak üzere çeşitli yerlerde bir araya gelinmemesi gerektiği konusu vatandaşlarımıza sık sık duyurulacak. 

PİDE VE EKMEK SATIŞI İFTARDAN BİR SAAT ÖNCE SONLANDIRILACAK

3. Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek.

4. Ramazan ayının huzur ve güven ortamında geçmesi için her il kendi dinamiklerini değerlendirecek ve bu süreç içerisinde oluşması muhtemel yoğunluklar göz önünde bulundurularak il genelinde gerekli önlemler alınacak.

5. Ramazan ayı ile birlikte türbe ziyaretlerinde yaşanabilecek artış ve bu şekilde oluşabilecek kalabalıkların oluşturacağı riske karşı yetkili birimlerce fiziki mesafe kurallarının eksiksiz uygulanması başta olmak üzere gerekli önlemlerin alınması sağlanacak.

İFTAR ÖNCESİ SEFER SAYISI ARTIRILACAK

6. İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayılarının artırılması sağlanacak.

7. Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek.

8. Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun artabileceği göz önünde bulundurularak başta market ve pazar yerleri olmak üzere kalabalıkların oluşabileceği alanlarda fiziki mesafe koşullarının korunmasına yönelik her türlü tedbir alınacak.

Bu kapsamda daha önce illere gönderilen genelgelerde belirtildiği üzere her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısının İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararı ile ayrı ayrı belirlenmesine ve denetimlerin buna göre gerçekleştirilmesine devam edilecek. 

FAHİŞ FİYATLARA DENETİM

9. Ramazan ayını fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve aykırı durumlarla karşılaşılması halinde gerekli adli/idari işlemler ivedilikle yapılacak.

10. İçerisinde barındırdığı şefkat ve merhamet duygularıyla birlikte bir sosyal sorumluluk ayı da olan Ramazan ayında Vali ve Kaymakamlarca ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanacak. Başta öksüz/yetim çocuklar olmak üzere ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara her türlü desteğin verilmesi hususunda azami gayret gösterilecek.

11. Hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğu bu süreçte, salgının yayılım hızının kontrol altında tutulması ve ülke genelinde günlük vaka sayılarının tekrar düşürülebilmesi için alınan tedbir ve belirlenen kurallara toplumun tüm kesimlerince eksiksiz uyulması ve dinamik denetim modeli çerçevesinde geniş katılımlı, etkin, planlı ve sürekli/kesintisiz şekilde denetim faaliyetlerinin sürdürülecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72 ‘nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • özkonyali 1 ay önce Şikayet Et
  iş yerlerinde tuvaletlerde sigara içenlerden nefret ediyorum. hem tuvaleti işgal ediyor hemde başkalarının hasta olmasına sebep oluyor. ne pis huy ne pis bir ahlak tuvalette sigara içmek. sigara dumanından gözlerimiz yanıyor. kapılara masrafalara izmaritleri basa basa her yer iz olmuş.
  Cevapla
 • ankara 1 ay önce Şikayet Et
  korona batı ülkerine müslüman mülteci ve göçünü engeleldi korona parası değersiz olan müslüman ülkeri fakirleştirdi (kendileri para basıp iadere ediyor ken) korona müslümanların bütün ibadetlerini engel oldu şekil değiştirdi korona müslümanların kafir ve gayrimüslümlere iyice muhtaç eline bakar haline gitirdi aşı gibi siz bunda bir koku hissetmediniz mi
  Cevapla
 • yasin 1 ay önce Şikayet Et
  Ramazandan sonra da gevşemesin o zaman elin gavuruna kıyak için turistlik tesisler de kapatılsın yaz boyunca. bizi Ramazan dan mahrum bıraktığınız gibi.
  Cevapla
 • Öfkeli 1 ay önce Şikayet Et
  Her yer kapanacaksa Camide teravihde kılınmasın. Her yer açık yada sınırlama getiriliyor düğünler, kahvehaneler, gazinolar, lokantalar, tüm kamu kurumları vs..gibi yerler açık dışarda yerkes yanyana içiçe önlem yok, ama Camide teravih yasak. Camiye gelen kişi zaten maskeli ve mesafelidir. Ya her kapansın yada camilerimiz de açık kalsın.Bilim Kurulu ve Diyanet İşleri Başkanlığı yeniden bu durumu gözden geçirmeli...
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Alnını elini koyduğun yere kaç kiri elle dokunuyor ayakla basıyır ?
  Cevapla
 • Ayhan 1 ay önce Şikayet Et
  Öfkeli kardeşim elbet hepimiz isteriz. Lakin camiler ticarethane değil. Ticarethane ler hem vatandaşlarımızın hem Devletimizin rızık kapısıdır. Dar çerçeveden bakmayalım.
  Cevapla
 • Yasin 1 ay önce Şikayet Et
  Allahım sonumuzu hayreyle. bu kısıtlamaları chp yapsa demediğimizi bırakmazdık. İnşallah kısıtlamaları artırmazlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Katliamlar devam ederken İsrail'den dikkat çeken Türkiye açıklaması
Ali Koç'un tarihe geçen kötü performansı!