Amirallere ne soruldu ne yanıtlar verdiler?

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, 104 emekli amiralin sorgusunda neler yaşandığını ve hangi soruların sorulduğunu köşe yazısında aktardı.

Amirallere ne soruldu ne yanıtlar verdiler?
Amirallere ne soruldu ne yanıtlar verdiler?
GİRİŞ 13.04.2021 16:23 GÜNCELLEME 13.04.2021 16:28
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Abdulkadir Selvi'nin dikkat çeken o yazısı:

104 emekli amiralin yayınladığı bildirinin, “muhtıra, darbe” tartışmalarına neden olmasının üç sebebi vardı.

1- Gece yarısı yayınlanması. Bu ülkenin bir darbe hafızası var. Darbeler gece yapılır, muhtıralar gece yarısı yayınlanır.

2- Açıklamanın darbe dilini çağrıştıran, “Yüce Türk milleti” hitabı ile başlaması.

3- 27 Mayıs’tan 12 Eylül’e tüm darbe bildirilerinde yer alan, “Aksi halde Türkiye Cumhuriyeti tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama riski ve tehditi ile karşılaşabilecektir” cümlesi.

4- Örgütlü olarak yani soruşturmanın açıldığı TCK’nın 316. maddesinde ifadesini bulduğu şekilde “toplu” olarak bu açıklamanın yapılması.

Tabii bildiriyi yayınlayanların, geçmişte darbelere imza atmış olan TSK’nın üst düzey komutanları olması da önemli. Bunlar Kanarya Sevenler Derneği üyeleri değil,emekli amiraller.

Sorguları sırasında emekli amirallere yöneltilen sorulara bakınca, bildiri çerçevesinde kalındığı görünüyor. Bir yerlere çekilmeye çalışılmamış.

NE SORULDU?

WhatsApp grubu hakkında detaylı 6-7 sorunun yöneltildiği emekli amirallere yurtdışına çıkıp çıkmadıkları,hangi ülkelere gittikleri,üye oldukları derneklere ilişkin sorular yöneltildiği öğrenildi. Onlardan başlıcaları şunlar;

1- Söz konusu bildiriden ne zaman haberdar oldunuz?

2- Bildiri için aranızda hazırlık toplantısı yaptınız mı?

3- Bildirinin ne zaman ve nerede yayınlanacağı noktasında bilginiz oldu mu?

4- Sizin mutabık kaldığınız metin dışında bildiriye ilaveler ya da çıkarmalar oldu mu?

5- Bildiriye son şeklini kim verdi?

BİLDİRİ METNİNİ KABUL ETTİLER

Tabii ilk olarak yayınlanan bildiri metni gösteriliyor. Üzerinde çalışılan metin bu muydu, diye soruluyor. Bildiriye, sonradan ilave olup olmadığı tespit edilmeye çalışılıyor. Emekli amirallerin bildiri metnini kabul ettiği ifade ediliyor.

BAĞLANTILARI ARAŞTIRILDI

Emekli amirallerin, TSK içinde bağlantılarının olup olmadığı da araştırılan noktalardan birini oluşturuyor. Hakeza dış bağlantılarının olup olmadığı da üzerinde durulan konulardan biri oluyor.

BAĞLANTILARI TESPİT EDİLEMEDİ

Emekli amirallerin TSK içindeki muvazzaflarla sosyal münasebetleri olabilir. Netice itibariyle aynı ocaktan yetişiyorlar. Ama bildirinin hazırlanma sürecinde TSK içinde bir bağlantı tespit edilemedi. Ayrıca bir yurtdışı irtibatı da ortaya çıkmadı. Bildiriye son şekli emekli amiral Ergun Mengi’nin verdiği ifade edildi.

BAKAN İSMİ VERMEDİLER

Üzerinde durulan bir nokta da bildirinin önceden “AKP’li bir bakana” gönderildiği şeklindeki iddiayı ortaya atan şahsın, yakın çevresine bunu bir çıkarım nedeniyle dile getirdiğini ifade etmesi. Sorguda emekli amirallerin bakan ismi vermediği söyleniyor. Oysa iddiayı ortaya atan şahıs, canlı yayında çok kesin ifadeler kullanıyordu.

HTS KAYITLARINDA YOĞUNLAŞMA

Bildirinin yayınlanması kararının alındığı günden itibaren emekli amirallerin hepsinin değil, bazılarının HTS kayıtlarında bir yoğunlaşma tespit edilmiş. 4 Nisan günü ise yoğunluğun birkaç isim üzerinde toplandığı belirlenmiş.

WHATSAPP ÜZERİNDEN HABERLEŞMİŞLER

Gözaltına alınan 14 emekli amirale bildiri yayınlamadan önce bir hazırlık toplantısı yapıp yapmadıklarının da sorulduğu ifade edildi. Emekli amirallerin bir toplantı yapmadıklarını, WhatsApp grubunda değerlendirmeler yaptıklarını söyledikleri öğrenildi. WhatsApp grubunun 141 emekli amirallerden oluştuğu, yapılan incelemede bildirinin yayınlanmasına 104’ünün onay verdiği, diğerlerinin katılmadığı ortaya çıktı.

AKSİ HALDE TEHDİTİ SORULDU

Emekli amirallere darbe tehditi olarak değerlendirilen, “Aksi halde Türkiye Cumhuriyeti tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama riski ve tehditi ile karşılaşabilecektir” ifadesinin de sorulduğu öğrenildi.   

‘YÜCE TÜRK MİLLETİ’ İFADESİ

“Yüce Türk milleti” ifadesinin sonradan eklendiği ve 6 Nisan’da yayınlanması planlanan bildirinin 4 Nisan gecesi bir internet sitesine sızdırıldığı yönünde iddialar vardı. Bunların açıklığa kavuşturulması önemliydi. Bildiriye “Yüce Türk Milleti” ifadesinin gözaltında olmayan ama aynı WhatsApp grubundaki emekli bir amiral tarafından ilave edildiği söylendi. Gözaltına alınan 14 emekli amiral arasında yer almayan ismin ifadesine başvurulacağı öğrenildi.

YAYINLANMASINA KARAR VERMİŞLER

Emekli amirallerin ifadelerinde bildirinin son şeklini gördükten sonra 4 Nisan tarihinde yayınlanmasına WhatsApp üzerinden karar verdikleri, ayrı bir toplantı yapmadıklarını söyledikleri öğrenildi.

Gözaltında oldukları sırada emekli amirallerle görüşen Türker Ertürk’ün avukatı Ayhan Yıldızel, “Metnin son düzeltmeleri emekli amiral Ergun Mengi tarafından yapılmış ve tüm bu koordinasyon ancak bittiği ve ertesi gün de 4 Nisan Deniz Şehitleri Günü olduğu için, grupça kararlaştırıldığı üzere, Veryansın TV sitesine yayınlanmak üzere gönderilmiş. İlk defa bu sitede saat 23.02’de yayınlanmıştır” demişti.

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • İHA 7 ay önce Şikayet Et
  Bunlar ifadesinde bildirgeden değil bir bakanın -cunhurbaşkanının bile haberi vardı deseler inanmayın, çünkü darbeciler bir taşta iki kuş vururuz diye başarısızlıkla sonuçlanan veya tepki alan girişimlerini örtbas etmek ve hedef saptırmak için her türlü yalan ve iftiraya başvuruyorlar. Tıpkı Fetö olayını istismar edip Aynı şeyi Türkiye’de ki tüm dini cemaatler ve tarikatlar üzerinde nasıl deneriz diye de düşünmekte olduklarını tahmin ede/biliyorum. 28 Şubat darbesini yapan kimse 15 Temmuz darbesini yapanlarda aynısı ve bu amiraller de 15 Temmuz darbesinin fiilen ve fikren destekçisi ve birer parçasıdır (.)
  Cevapla
 • Neyse o 7 ay önce Şikayet Et
  Emekli olmuş bir asker darbe girişiminde bulunabiliyorsa vay halimize
  Cevapla
 • sevimli 7 ay önce Şikayet Et
  ben generallerin imzaladığı belgelere iyi partili generalin ekleme yaptığına inanıyorum çünkü iyi parti bunun için var maalasef bunlarda iyi parti ile arkadaş oldukları için yem olmuşlar
  Cevapla
 • avcı 7 ay önce Şikayet Et
  Montrö bahane diğer generaller siz neredesiniz demeye getiriyorlar gezide de aynı taktik değil miydi orada da ağaç bahaneydi... sonuç kanal istanbulu yapmayın istanbul hava limanını yapmayın 3 ncü köprüyü yapamayın v.s v.s. tel örgü içinde kendilerini kral ilan edenler krallıklarının bitmemesi için direnmeye devam ediyorlar...
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 7 ay önce Şikayet Et
  28 Şubatta " Güven ERKAYA'nın rakı içeceğim" kaprisi de dahildir ki "bunların derdi orduda namaz kılan askerler artıyor, ordumuz artık tam anlamıyla PEYGAMBER ORDUSU oluyor" kavramına karşılar bence. Montrö bahane.. Türker ERTÜRK'ün İsrailin HAMUR bayramını kutlayacak derecede sempatisi de gösteriyor kii ana akım bence 28 Şubatın devamı niteliğinde..15 Temmuzda NATO karargahlarında feyz alan Havacılar ağırlıkla hapse atıldı. Kendileri de söylemiyorlar mı? MONTRÖ Bahane amaç dini hassasiyetler diye. Yeni Fadime ŞAHİN ve Müslüm GÜNDÜZ de bulsalarmış ya!!!??
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
DSÖ'den beklenmedik Omicron varyantı açıklaması: Net bir kanıt yok...
Türkiye'de satılan en ucuz sıfır otomobiller! işte o modeller...