Sağlık Bakanlığından “esnek mesai ve idari izin” genelgesi

Sağlık Bakanlığı, 81 il valiliğine personel işlemleri hakkında “esnek mesai ve idari izin” genelgesi gönderdi.

Sağlık Bakanlığından “esnek mesai ve idari izin” genelgesi
Sağlık Bakanlığından “esnek mesai ve idari izin” genelgesi
GİRİŞ 15.04.2021 02:06 GÜNCELLEME 15.04.2021 02:06
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı, 81 il valiliğine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla “Personel İşlemleri” hakkında genelge gönderdi. İzinlerin durdurulduğu genelgeye göre istifa ve emeklilik başvuruları kabul edilmeyecek.

Sağlık Bakanlığının 81 il valiliklerine gönderdiği genelgede şunlar kaydedildi:

“Cumhurbaşkanlığımızca, 14/04/2021 tarihli ve 31454 say1h Resmi Gazete' de yayımlanan; Covid-19 Kapsamda Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler konulu 2021/8 sayılı Genelge ile Covid-19 salgının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla, bu salgınla mücadeleyi ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmama ve kamu hizmetlerini aksatmama şartıyla düzenlemeler yapılarak uygulamaya konulmuştur.

Bilahare Bakanlığımızın başvurusu üzerine, Bakanlığımıza Cumhurbaşkanlığı idari işler Başkanlığının 14.04.2021tarih ve16135 sayılı yazıları ile bahse konu Genelgede yer alan hususlardan farklı olarak Bakanlığımız çalışanları hakkında düzenleme yapılmasına müsaade edilmiştir.

Gelinen süreçte; kamu sağlık hizmetinin kesintisiz, etkin, salgının yayılımının önlenmesi ve salgınla mücadelede her alanda yeterli sayıda ve mücadelede tecrübe kazanmış personel eliyle yürütülebilmesi teminen Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görevli bütün personele yönelik olarak Cumhurbaşkanlığımızın 2021/8 sayılı Genelgelerine ve Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının mezkur yazıları çerçevesinde aşağıdaki dizinlemelerin yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.

GENELGENİN İÇERİĞİNDE NELER VAR?

1- Çalıştırılma biçimine bakılmaksızın, Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan personele yönelik olarak uygulanacak esnek çalışma yöntemi ile ilgili usul ve esaslar;

Bakanlık Merkez Teşkilatınca birim amirlerince,

Bakanlığımızla ilgili ve bağlı kuruluşlarda, kuruluşun en üst amirince,
İllerde il Sağlık Müdürü, İlçelerde, il Sağlık Müdürleri ile istişare etmek suretiyle İlçe Sağlık Müdürü/Toplum Sağlık Merkezi Başkanı ve sağlık tesislerinde ise Başhekimliklerce belirlenebilecektir.

2- Covıd-19 hastalığı için sadece risk grubunda olan kanser hastalan ve organ nakli olanların durumları; Bakanlık Merkez Teşkilatında birim amirlerince, Bakanlığın ilgili ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince, illerde il sağlık müdürü, ilçelerde il sağlık müdürleri ile istişare etmek suretiyle ilçe sağlık müdürü/toplum sağlık merkezi başkanı ve sağlık tesislerinde ise başhekimliklerce değerlendirilerek idari izinli sayılıp sayılmayacaklarına karar verilecektir.

3- Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatımda görev yapan hamile personele, hamileliğinin 24 üncü haftasından 32. haftasına kadar olan süre içerisinde idari izin verilecektir.

4- Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatlarında çalışıp da engelli olduğunu belgeleyen personele statülerine bakılmaksızın idari izin verilmesi cihetine gidilecektir.

5- Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatlarında çalışıp süt izni kullanmakta olan personel idari izinli kapsamında değerlendirilmeyecek olup ilgili mevzuatında belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde süt izni hakkını kullanmaya devam edeceklerdir.

6- Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında ve 10 yaş ve altı çocuğu olan kadın çalışanlar idari izinli kapsamda değerlendirilmeyecektir.

İSTİFA TALEPLERİ KABUL EDİLEMEYECEK

7- Personelin her ne sebeple olursa olsun görevinden çekilme (istifa) talepleri kabul edilmeyecektir.

8- Kamu sağlık hizmetinde ihtiyaç duyulan durumlarda Bakanlığımızca zorunlu olarak iller arası geçici görevlendirilen (re' sen) personelin derhal ayrılışının yapılarak görevlendirildiği yere gitmesi sağlanacaktır.

9- Çalışma saatlerine ilişkin olarak mevcut uygulamalara devam edilecek olup, merkez ve taşra teşkilatlarımızda sağlık hizmetinin sunulduğu yerlerde çalışma saatleri hususunda mevcut uygulamanın dışında herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

10- Sağlık Hizmetinin sunumunda artan acil bir ihtiyaç olması halinde, idari izinli sayılan personelin mezkur izinlerinin sonlandırılıp görevlerine dönmelerinin sağlanmasına ilişkin olarak kurum amirlerine yetki verilmiştir. Bu kapsamdaki çalışanlar, amirlerinin izni dışında görev mahallinden ayılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar görevlerine döneceklerdir.

11- Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatımda çalışan bütün personelin bu süreçte maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin yapılması hususunda kurum amirlerince gerekli tedbirler anacaktır.

12- İdari izinli sayılanlar fiilen göreve gelmedikleri sure zarfında idari izinli ve istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacaklardır. Söz konusu çalışanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük haklan saklı olup hizmetin yürütülmesi açısından sorumlulukları görev yerinde çalışanlar ile eşittir.”

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
Mesai
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • kemal 3 hafta önce Şikayet Et
  aile sağlığı merkezlerinde çalışan işçiler sağlıkçı değiller mi onlara neden bir hak tanınmıyor nerede adalet nerede eşitlik
  Cevapla
 • Prof.Dr.Konyalı 3 hafta önce Şikayet Et
  Sağlık çalışanı değilim. Ama bazı eklentiler yapmak istiyorum. Şöyle ki; 1- Bu genelge ile sağlıkçılar adeta kodese atılmış gibiler. Nedeni ne gelince, çalışmak istemeyen bir kişiyi zorla çalıştıramazsınız. Şayet çalışmasına ihtiyacınız varsa ona bu mesleği sevdirmeniz gerekir. Bunun için de önce onun para ile tatmin edilmesi gerekli. Bunu yapmıyor da illa ki çalışacaksınız derseniz bu insanları kodese tıkmış gibi olursunuz. 2- Onlarında ''İnsani Haklarının'' olduğunu unutmayınız. Zira onların da çoluk-çocuğu var. Her an covit-19 tehdidi altında yaşıyorlar. Bu yolda hayatını kaybedenlerin de ''ŞEHİT'' sayılmaları gereklidir.3- Meslektekilere esnek çalışma getirilmeli. Saygılarımla.
  Cevapla
 • SAĞLIK PERSONELİ 3 hafta önce Şikayet Et
  Sayın prof. um biz sağlık çalışanlarının tercümanı olduğunuz için teşekkür ederiz...
  Cevapla
 • uzun 3 hafta önce Şikayet Et
  Sağlıkçıyız filyasyon ve saha ücreti alamadık. Diğer kurumlara göre esnek mesai yok. Bıktık artık.
  Cevapla
 • Aklı kısa 3 hafta önce Şikayet Et
  Bıktıysa da bırakamıyor. Anlamak için bi düşün. Sonra atar yaparsın.
  Cevapla
 • Kısa 3 hafta önce Şikayet Et
  Bıktıysan bırakacaksın
  Cevapla
 • sağlıkçı 3 hafta önce Şikayet Et
  vurun abalıya sağlık personeli amirlerin iki dudağı arasına bırakılmamalı.
  Cevapla
 • faruk 3 hafta önce Şikayet Et
  hepimiz muzdaribiz bu konuda diğer kurumlar esnek lafını duydumu keyiften uçarlar bize gelince yarabbi şükür. sağlık personelini aşırı derecede yıprattınız bunun bedelini ödemeyede hazır olun.
  Cevapla
 • Anneler 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu kadar tedbir varken meb ınşaallah mayısta yüzyüze sınav yapmaz anneler tedirgin meb yüzyüze sinava takmasin
  Cevapla
 • fecisi terim 3 hafta önce Şikayet Et
  işine bak. Herkes uzman olmuş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan peş peşe 'Mescid-i Aksa' görüşmesi
CHP'li Erdoğdu'nun 'Barış akademisyenleri' itirafı sonrası Kılıçdaroğlu suspus!