Alçaklardan cinayete teşebbüs! PCR testinde 'Negatif' oyunu

Birçok ilde koronavirüs testi pozitif çıkan sahtekarlar seyahate çıkabilmek için sahte 'Kovid-19 negatif' belgesi düzenlendiği ortaya çıktı.

Alçaklardan cinayete teşebbüs! PCR testinde 'Negatif' oyunu
Alçaklardan cinayete teşebbüs! PCR testinde 'Negatif' oyunu
GİRİŞ 19.04.2021 13:41 GÜNCELLEME 19.04.2021 13:42
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye genelinde birçok tıbbi laboratuvarı bulunan özel bir labaratuvar, kendi isimlerinin kullanılarak bazı kişilere Kovid-19 negatif raporu düzenlendiğini tespit etti. Şebeke öyle profesyonelce belge hazırlıyordu ki laboratuvar çalışanı bile belgeyi gördüğünde kendi raporlarından ayırt edemedi. Sahtecilik, görevlinin sisteme isim girdiğinde  test yaptıran kişi ve kişilerin kaydının çıkmamasıyla ortaya çıktı. Bunun üzerine laboratuvar, suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

"Kamu sağlığına yönelik son derece ciddi bir tehlike söz konusudur. Eylem, sadece özel belgede sahtecilik suçunu oluşturmamakta ayrıca bulaş seviyesi son derece yüksek olan Kovid-19 hastalığının/pandeminin yayılmasına sebebiyet verme tehlikesini de barındırmakla kamu sağlığına yönelik son derece ciddi bir ihlal teşkil etmektedir."

'POZİTİFE VERİLİYOR'

Dilekçede sahteciliğin bir laboratuvar çalışanına arkadaşı tarafından gönderilen raporun incelenmesiyle anlaşıldığı anlatılarak, "Söz konusu PCR testinin kamu sağlık kuruluşlarında, kişilerde semptom olduğunda ya da gerekli şartlar oluştuğunda ücretsiz olarak yapıldığı ya da her halükârda özel sağlık kuruluşlarında 250 TL gibi cüzi bir bedelle yaptırılabildiği düşünüldüğünde sahte belgenin, PCR test sonucu pozitif yani Kovid-19 hastalığı taşıyan biri için üretilmesi ya da bu nitelikte biri tarafından kullanılması da kuvvetle muhtemeldir. Eğer durum bu ise kamu sağlığına yönelik son derece ciddi bir tehlike söz konusudur" ifadelerine de yer verildi.

'OLASI KASIT VAR'

Sahte raporu hazırlayan ve kullananların toplum sağlığını tehdit ettikleri için en ağır cezaya çarptırılması gerektiğini söyleyen enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Zafer Kurgöl, "Bu durum hastalığın onlarca kişiye bulaştırılması demek. Hukukçu değilim ancak benim şahsi görüşüm cinayete teşebbüsten yargılanmalılar" derken, avukat Levent Karakoç da "Bu işi yapan ve yaptıran kişilerin suçu, "olası kasıtla insan öldürmeye sebep olmak" suçunu da teşkil etmeli. Kesinlikle burada yasal değişiklik şart. TCK'da yer alan taksirle işlenen suçlar bölümüne bulaşıcı hastalıklarla ilgili kısım eklenerek yasal düzenleme yapılmalı. Bu insanlar yasal tedbirlere uymadan dışarı çıkmaları halinde taksirle yaralama veya ölüme neden olma suçlarından yargılanmalı" değerlendirmesini yaptı.

SAHTE DOKTOR TUTUKLANMIŞTI

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, para karşılığı sahte Kovid-19 negatif test sonucu belgesi üreten bir şebeke tespit etmiş, farklı ülkelerden şüphelilerin de aralarında olduğu yapılanmayı deşifre etmişti. Sahte doktor rolündeki M.T. ile birlikte 3 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

YORUMLAR 12
 • Gül izmir 3 yıl önce Şikayet Et
  Birsürü insanin katilleri bunlar...devleti kotülemek amaclimi yoksa para kazanmak mi arasdirilmali..bunlarin cebindeki kurusa kadar alinmali ve büyük cezada verilmeli.Bu resmen HAiNLiK...
  Cevapla
 • ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  bende tanıyorum İstanbul'da illegal pcr test satan birini
  Cevapla
 • Gül izmir 3 yıl önce Şikayet Et
  Sikayet ettiniz mi.. devlete hem millete kul hakkidir sikayet etmelisiniz....cok insan hasta ve ölüyor vebali sizde olursunuz..
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunu Yapanlar Cinayete teşebbüs den yargılanmalı
  Cevapla
 • Murat 3 yıl önce Şikayet Et
  bence de cinayete teşebbüs ve ek olarak bugun sahte maske uretıcılerını acıkladı bakanlık, bu sıhhi olmayan maske uretıcılerı de cınayetten yargılanmalı, sadece acılamakla kalmamalı. millet maskeyı guvenerek alıyor. saglıkla ılgılı hersey bu sekılde olmalı. mesela sebze ve meyve uretıcılerının kullandıkları ilaçlar, hormonlar, havyan uretıcılerınıın kullandıgı ılac ve hormonlar, gıda uretıcılerının kullandıgı kımyasal ve katkı maddelerı, ornegın zeytın uretıcılerının kullandıları kostik. saymakla bıtmez, bence bu şekilde halk sağlıgı ile oynayanların hepsı cınayete teşebbüsten yargılanmalı.
  Cevapla
 • CESUR YÜREK 3 yıl önce Şikayet Et
  Pozitif vakalar evlerine gönderilirse olacağı bu...adamda inanç yok ki kul hakkını nerden bilsin
  Cevapla
 • Yürekli arkadaşa 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne yapak yurt mu yeter bunlara hastane mi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Emin Çapa sinirlerine hakim olamadı! Sokak köpeklerini savunurken kendini kaybetti
Ekonomist Korhan Berzeg, 345 gün sonra defnedildi