İsveç Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

İsveç Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Terör örgütlerine verilen destekten duyulan rahatsızlık dile getirildi.

İsveç Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı
İsveç Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı
GİRİŞ 20.04.2021 19:11 GÜNCELLEME 20.04.2021 19:40
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre İsveç'in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin terör unsurlarıyla görüşmelerinin ardından, İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist'in, terörist elebaşlarıyla video konferans yoluyla görüşme yapması şiddetle kınandı.

Ayrıca İsveç'in Suriye'nin kuzey doğusunda PKK/YPG terör örgütünün güdümündeki ayrılıkçı Suriye Demokratik Güçleri ve Suriye Demokratik Konseyi ile son dönemde kamuoyuna açık şekilde temaslarını arttırmasından duyulan rahatsızlık iletildi.

İKİLİ İLİŞKİLERE CİDDİ ZARAR VERİYOR

Büyükelçiye, İsveç'in muhatap aldığı şahısların AB tarafından da terör örgütü olarak kabul edilen PKK mensupları olduğu, PKK elebaşlarının da bu gerçeği kendi ağızlarından alenen teyit ettiği, bu teröristlerin Suriye’nin kuzey doğusunda farklı bir isim altında eylemlerini sürdürmelerinin bu gerçeği değiştirmediği, İsveç’in bu tehlikeli siyasetiyle sadece Suriye’nin toprak bütünlüğü ile Türkiye’nin güvenliğini hedef alanlara destek olmakla kalmayıp, uluslararası hukuku da açıkça çiğnediği, böylece ikili ilişkilere ciddi zarar vermeyi sürdürdüğü belirtildi.

İsveç makamlarının terör örgütlerine destek vermemesi, Suriye’nin birliği, toprak bütünlüğü ve kalıcı istikrarı için çaba harcaması istendi. Türkiye'nin, DEAŞ ve PKK terör örgütleriyle mücadelesini arkalarındaki destekçilerinden bağımsız olarak kararlılıkla sürdüreceği mesajı da Büyükelçi Herrström'e iletildi.

ETİKETLER
isveç SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 60
 • tamer danacı 3 hafta önce Şikayet Et
  Tepki koyacaksak adam gibi koyalım. ikea, volvo ve sandvik markalarını türkiyede bitirelim.
  Cevapla
 • Hak adelet 3 hafta önce Şikayet Et
  Bunlar neden suriyede multecilerle telekonferans yapmazlar çünķü bunlar derdi insan değil vicdansizlar
  Cevapla
 • Hüseyin 3 hafta önce Şikayet Et
  Artık Volvo ve ıkea benim için bitmiştir
  Cevapla
 • Tunç 3 hafta önce Şikayet Et
  scaına, volvo severler iyi irdelesin bizden kazandıkları bize nasıl geri dönüyor.
  Cevapla
 • İstanbullu 3 hafta önce Şikayet Et
  İsveç nere suriye nere?! Ey Türkiye de kendine muhalif diyen şeyler, gerçekten Bu Milletin bir parçası iseniz ve Ülkemizi Vatanım diye sahipleniyorsanız vaz geçin bu gaflet ve ihanet dolu işlerinizden.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye beklentilerini alt üst etti! Rakamları yine revize ettiler
İşgalci İsrail'in bitmeyen zulmü: Tek hedefleri çocuklar ve siviller