Mehmet Ceyhan: Yapılan en büyük yanlışlardan biri!

Prof. Dr. Ceyhan, Kovid-19 kaynaklı ölümlere ve vaka sayılarına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Mehmet Ceyhan: Yapılan en büyük yanlışlardan biri!
Mehmet Ceyhan: Yapılan en büyük yanlışlardan biri!
GİRİŞ 21.04.2021 14:22 GÜNCELLEME 21.04.2021 15:24
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ceyhan, "Ölüm sizin o günkü vaka sayınız ile ilgili bir olay değil. Gerçekte ölüm hızı böyle hesaplanmaz. O kişi belki 1 ay önce tanı aldı, 1 ay uğraşıldıktan sonra hayatını kaybetti" dedi.

Ceyhan ayrıca, "Günlük vaka sayılarına bakıp, 'Bugün azalıyoruz' diye değerlendirmek, yapılan en büyük yanlışlardan biri." ifadelerini de kullandı.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sosyal medyada Kovid-19 aşısı karşıtlığıyla ilgili yapılan paylaşımlara ve son günlerde artan koronavirüs kaynaklı ölümlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

"İSTATİSTİK BİLİMİNİ HİÇ KULLANMAMA VE KÖTÜ NİYET"

Bu tür paylaşımları kötü niyetli olarak nitelendiren Prof. Dr. Ceyhan, "Cehalet, yanlış değerlendirme, istatistik bilimini hiç kullanmama ve kötü niyet" diyerek şu ifadeleri kullandı:

"Aşıya karşı kişilerin böyle şeylerine alıştık biz; ama tamamen yanlış kurgulama. Evet aşıya başladık; ama henüz iki doz aşılamayı toplumun yüzde 10'una bile yapamadık. Hep söylüyoruz; aşılama ancak yüzde 70-75 düzeyine geldiği zaman salgını etkilemeye başlıyor. Dolayısıyla 'Ben bir miktar aşı yaptım, vakalar da bir miktar azalır' diye beklemek zaten yanlış. İkincisi 'Önlemler alındı, vakalar arttı' düşüncesi de yanlış; çünkü aldığınız önlemlerin yeterli olup olmamasına bağlıdır bu. Yoksa bu önlemler alınmasaydı, aşılar hiç yapılmasaydı, bu vakalar daha büyük hızla artacaktı." 

"EN GÜZEL ÖRNEK; AVUSTRALYA, YENİ ZELANDA VE İSRAİL"

Prof. Dr. Ceyhan, aşılamada başarıya ulaşan ülkeleri örnek göstererek, "Dünyada bunun yalan olduğunu en güzel ortaya çıkaran, en güzel örnek; Avustralya, Yeni Zelanda ve İsrail. Bu 3 ülke de bir yandan aşılamayı sürdürüp, çok yüksek oranda aşılama oranlarına sahip olana kadar tedbirleri hiç kaldırmadılar hatta daha yoğun önlemler aldılar. Ne zaman ki aşılamayı istenilen oranda yaptılar, vaka sayıları 200'lerin altına indi, ondan sonra tedbirleri kaldırmaya başladılar. Dolayısıyla hiçbir gerçekle ilgisi olmayan, kötü niyetle yapılan açıklamalar bunlar" diye konuştu. 

'BAŞKA ÜLKELER İLE KARŞILAŞTIRMAK DA YANLIŞ'

Koronavirüs kaynaklı ölümlere ilişkin de konuşan Prof. Dr. Ceyhan, şunları söyledi:

"Ölüm sizin o günkü vaka sayınız ile ilgili bir olay değil. Gerçekte ölüm hızı böyle hesaplanmaz. O kişi belki 1 ay önce tanı aldı, 1 ay uğraşıldıktan sonra hayatını kaybetti. Başka ülkeler ile karşılaştırmak da yanlış. Ben farklı bir kriter ile buna 'koronavirüs ölümü' diyorum. Başka ülke, başka bir kriter ile diyor. Epidemiyolojide bu, şöyle hesaplanır; artış hızına bakarsınız '1 ayda mesela ölüm sayıları yüzde kaç artmış' diye.

"YAPILAN EN BÜYÜK YANLIŞLARDAN BİRİ"

Günlük vaka sayılarına bakıp, 'Bugün azalıyoruz' diye değerlendirmek, yapılan en büyük yanlışlardan biri; çünkü istatistikte bir vaka eğrisi dümdüz seyretmez, dalgalanarak gider. Toplumun yüzde 10'unu bile iki doz aşılamamışken, vaka sayısında azalma beklemiyoruz bilimsel açıdan baktığımızda"  

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Mert 7 ay önce Şikayet Et
  Keşke sözünü dinleyip tam kazansaydı ülke.Biliyorum hocam sert tedbir alınmadığı için çok kızıyorsunuz.Her gün insanlarımız oluyor
  Cevapla
 • Tezat 7 ay önce Şikayet Et
  Hadi bunu yaptın sen sınırlarını kapamadigin sürece dediğin herşey boş
  Cevapla
 • Güneş 7 ay önce Şikayet Et
  Mehmet hoca nüfusa göre karşılaştırmak doğrusu degilmi
  Cevapla
 • cevat kelle 7 ay önce Şikayet Et
  Covid-19'dan korunmanın yollarını söylüyorum. D vitamini(Kuyruk yağında çok bulunur), haftada 2 kez kekik çayı için.(mümkünse dağ kekiği). Bol bol çörek otu yiyin. Kekiğin içindeki "karvakrol" maddesi virüsleri öldürücü özelliğe sahiptir, araştırın. Aşı ise hikaye.!
  Cevapla
 • Ylmz 7 ay önce Şikayet Et
  Şarlatanlık yapma. Seni ciddiye alan yoktur inşallah.
  Cevapla
 • Fatih 7 ay önce Şikayet Et
  Karilastirdigin ülke şuanda Türkiye'de otobüslerde anlık bulunan kisi sayısı kadar yok elma ile armutu karşılaştır Türkiye ile buraları değil
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Made in Sakarya' imzalı kaynak ve döküm malzemeler 110 ülkeye gönderiliyor
AK Parti'den Bülent Arınç'a cevap! Tartışmalara son noktayı koydu!