23 Nisan Cuma günü sokağa çıkma yasağı var mı? Camiiler açık olacak mı?

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine 23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması konulu genelge gönderdi.Genelgeye göre Cumartesi ve Pazar günleri uygulanan sokağa çıkma yasağı süresi artırıldı. Peki 23 Nisan Cuma günü sokağa çıkma yasağı olacak mı? Camiilerde cuma namazı kılınacak mı?

23 Nisan Cuma günü sokağa çıkma yasağı var mı? Camiiler açık olacak mı?
23 Nisan Cuma günü sokağa çıkma yasağı var mı? Camiiler açık olacak mı?
GİRİŞ 22.04.2021 18:41 GÜNCELLEME 22.04.2021 18:42
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Bu yıl Cuma gününe denk gelen 23 Nisan'da da geçtiğimiz yıl olduğu gibi kısıtlama uygulanıp uygulanmayacağı merak ediliyor. "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda corona virüs kısıtlamaları kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı?" İçişleri Bakanlığı 81 ile genelge göndererek sokak kısıtlamasının kaç gün olacağını açıkladı.

23 Nisan Cuma Günü Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatil olması sebebiyle bu hafta sonuna özel sokağa çıkma kısıtlaması 22 Nisan Perşembe günü saat 19.00da başlayacak 24 Nisan Cumartesi ve 25 Nisan Pazar günü dahil olmak üzere devam edecek. Buna göre kısıtlama toplamda 3 gün sürecek.

Kısıtlama 3 Gün Sürecek!

Cuma, Cumartesi, Pazar günlerinin tamamını kapsayacak sokağa çıkma kısıtlaması, 26 Nisan Pazartesi günü saat 05.00’de sona erecek.

Daha önce genelge ile belirtilen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi” aynen geçerli olacak.

23 Nisan'da Camiiler Açık Olacak mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı koronavirüsün yayılma tehlikesine karşı daha önceki Ramazan ayı ile ilgili birtakım kısıtlamalara gitmiş ve teravih namazlarının evde kılınacağını açıklamıştı.

Teravih namazlarında camiler kapalı olsa da, cuma namazlarında camiler yine açıktı ancak bu hafta Cuma günü sokağa çıkma yasağı olacağı için 23 Nisan'da camilerin de kapalı olması bekleniyor.

23 Nisan'da Marketler Açık mı?

Hafta sonu 10.00- 17.00 saatleri arasında açık olan bakkal, market, kasap, manav ve kuruyemişçi ile şehirlerarası seyahat kısıtlamasına dair usul ve esaslar 23 Nisan Cuma günü de bire bir uygulanacak. 

Daha önce yayınlanan genelge içerisinde, ‘Sokağa çıkma kısıtlamasındaki sürelere uymak için tüm iş yerlerinin (istisna getirilenler hariç) çalışma saatleri hafta içi günlerde 07.00-18.00 saatleri arası olarak belirlenecek. Zincir marketler ise saat 10.00'da açılacak.’ denildi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise yaptığı açıklamada zincir marketlerin İstanbul’da 17.30’da faaliyetlerini sonlandıracağını duyurdu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Nasıl Kutlanacak?

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anıtkabir ve Birinci Meclis’te gerçekleştirilecek tören ve kutlamalar dışında tüm il ve ilçelerde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı aşağıdaki esaslara göre kutlanacak.

 • Milli Eğitim Bakanlığının 06.04.2021 tarih ve 23672112 sayılı yazısı doğrultusunda çelenk sunma törenleri fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecek.

 • Çelenk sunma törenleri dışında kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak. Bunun yerine Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkusunu yansıtabilecek başta kolluk araçlarından oluşmak üzere araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecek.

 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenlerinde görevli olan kişiler de tören ve kutlama programları süresi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacak.

 • Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

YORUMLAR 6
 • naturel body 1 yıl önce Şikayet Et
  haziranda görüşürüz
  Cevapla
 • Cengiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi var ya ... Caminin yolunu bilmeyenler sırf muhalefet olsun diye saçma sapan yorumlar yapabilir... Kimse cuma namazına karışamaz falan diye.. gör bak...
  Cevapla
 • mesut 1 yıl önce Şikayet Et
  Marketleri kapatın yoksa inmiyor kardeşim hala neyi bekliyosunuz..
  Cevapla
 • Ahmet Nair 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne demek bu hafta Cuma günü tam kapanma olacağı için Cuma namazı kılınmayacak, Chp mi yönetiyor ülkeyi derhal gerekli düzeltme yapılsın. Hem camideki sosyal mesafe nerde var?
  Cevapla
 • Pro 1 yıl önce Şikayet Et
  Evet hklsn
  Cevapla
 • Ömer ÇALIŞKAN 1 yıl önce Şikayet Et
  cumaya gidemiyeceğiz galiba
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Çavuşoğlu'ndan Japonya'ya SİHA'lar için yeşil ışık!
Türkiye'de ortaya çıktı! Dünyada eşi benzeri yok