Çekirge üretim merkezinde yangın: Hamam böcekleri ve kurtlar tamamen yandı

Antalya'da bulunan çekirge üretim merkezinde Pazar günü çıkan yangında, kurt ve hamam böceklerinin olduğu alan tamamen yandı.

Çekirge üretim merkezinde yangın: Hamam böcekleri ve kurtlar tamamen yandı
Çekirge üretim merkezinde yangın: Hamam böcekleri ve kurtlar tamamen yandı
GİRİŞ 26.04.2021 16:53 GÜNCELLEME 26.04.2021 16:54
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

İşletme sahibi Selami Gökgöl, yangında üretim alanlarının yüzde 60’ını kaybettiklerini,  canlı yem, kurt ve hamam böceklerinin anaçlar dahil tamamının yandığını, yeniden üretim yapabilmek için satış yaptıkları yerlerden ürünleri geri istediklerini söyledi

İşletme sahibi Selami Gökgöl, yangında üretim alanlarının yüzde 60’ını kaybettiklerini,  canlı yem, kurt ve hamam böceklerinin anaçlar dahil tamamının yandığını, yeniden üretim yapabilmek için satış yaptıkları yerlerden ürünleri geri istediklerini söyledi.

"2 MİLYONA YAKIN KAYIP SÖZ KONUSU"

18 senedir böcek üretimi yaptığını kaydeden Selami Gökgöl, “Burası, Türkiye’nin ilk ve tek çekirge üretim merkezi. Bulunduğumuz ortamda plastik ve ahşap raflarımız vardı. Bu kutularda kurtlar ve böcekler bulunuyordu. Plastik ve ahşap olunca alevler hız kazandı. Bina hasarımız 150 bin civarında ama asıl hasar, içindeki canlılarla birlikte 2 milyona yakın bir kayıp söz konusu. Çekirge tarafında sorun yok. Üretimimizde yüzde 60 oranında kayıp oldu” diye konuştu.

"ÜRETİM YAPABİLMEK İÇİN ANAÇ KALMADI"

Burada üretilen ürünleri, hayvanat bahçesine verdiklerini ifade eden Selami Gökgöl, “Anaçları kimden, nerden, nasıl buluruz onun çalışmasına başlayacağız. Satış yaptığımız yerler, tekrardan bize ürünlerimizi iade etmeye çalışacaklar. Elimize ürün geldiğinde ivedilikle üretime başlayacağız. Üretim yapabilmek için hiçbir anaç kalmadı” dedi.

"YILBAŞINDAN ÖNCE SATIŞ YAPMAMIZ İMKANSIZ"

Anaçlar geldikten sonra bile üretim için belirli bir süreye ihtiyaçları olduğunu ifade eden Selami Gökgöl, “Burada en büyük sıkıntı anaçlar gelse bile bu hayvanların bir çiftleşme süresi var. Yumurta bırakma süreleri var. Hayvanların düzenli bir şekilde yumurta vermeleri için gerekli koşulların sağlanması gerekir. Hayvanın ihtiyacı olan koşulların sağlanıp, sistemin oturması için bir süre gerekiyor. Yumurtayı verdikten sonra, bir kuluçka ve yumurtadan çıkma süresi var. Satış konumuna gelebilmesi için, bir süreye ihtiyacımız var. Burada aylardan bahsediyoruz. Buradan üretilecek olan ürün, yılbaşından önce satışı imkânsız gözüküyor” şeklinde konuştu.

"MÜŞTERİLER DESTEK OLMAK İÇİN ÇEKİRGE SİPARİŞİ VERİYOR"

Müşterilerinin destek için çekirge siparişi verdiğini dile getiren Selami Gökgöl, “Yangın olduğu andan bu yana müşterilerimizden yoğun bir telefon aldık. Üzüntülerini paylaştılar. Müşterilerimizin bize en büyük desteği, canlı yem türlerimizi yangında kaybetmemiz nedeniyle, kendileri çekirge alımı ile bizlere destek vereceklerini ifade ettiler. Bugün gönderilmesi gereken ürünlerde iptal edilerek, onun yerine çekirge gönderimi yapılacak” dedi.
Gözyaşları içerisinde kalan böcekleri kurtarmaya çalışan eşi Funda Gökgöl ise “Bir yerden başlamamız lazım. İnsanlar güvenilir yerlerden ürün almak istiyorlar. Burada bunlar meyveyle besleniyordu. Merdiven altında neyle yetiştiği belli olmayan ürünler almak istemiyorlar. Bildikleri yerden almak istiyorlardı” şeklinde konuştu.

ETİKETLER
Antalya hamam böceği
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Blks 7 ay önce Şikayet Et
  Benim evimde hamam böceği var kabusum olmuşlar gelsinler hepsini vereyim
  Cevapla
 • İlaçlamacı 7 ay önce Şikayet Et
  İst damı yaşıyorsunuz
  Cevapla
 • gurbetci 7 ay önce Şikayet Et
  Taze kavrulmus , bayatlamadan yetistirin cine , yok ya orasi uzak olur , carsiya gelen cinli turistlere bedava verilsin bence sevap
  Cevapla
 • 44((◉‿◉))44 7 ay önce Şikayet Et
  Tühhh çinliler çoook üzülmüştür,içi gitmiştir
  Cevapla
 • gurbetci 7 ay önce Şikayet Et
  cinlilerle ilgili ben yapacaktim espiriki , küstüm sana :)
  Cevapla
 • muhammet eliyatkın 7 ay önce Şikayet Et
  akif armutçu onları yiyen havanlar için üretiliyor doğal hayatın döngüsü yani ne kadar gerici bir zihniyet
  Cevapla
 • Akif Armutçu 7 ay önce Şikayet Et
  üretecek iyi birşey bulun hamam böceğini iptal edin. çekirge de tehlikeli çekirge istilası olabilirdi. kurtçuklar salgın sebebi. hayvaları iç içe tıkmayın salgın çıkar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Fırtına' İstanbul'da esti! Galibiyet serisi 7 maça çıktı
Dünya'da Omicron alarmı: Sınırlar peş peşe kapanıyor!