Tam kapanmada camiler açık olacak mı? Erbaş açıkladı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, tam kapanma sürecinde camilerin açık olacağını açıkladı.

Tam kapanmada camiler açık olacak mı? Erbaş açıkladı
Tam kapanmada camiler açık olacak mı? Erbaş açıkladı
GİRİŞ 28.04.2021 14:07 GÜNCELLEME 28.04.2021 15:26
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Ali Erbaş programda yaptığı açıklamada "Bu kapanma günlerinde camilerde cemaatle namaz kılınacak. Kapanma günleri bundan önce de oldu. Camilerimiz açık. Teravih namazı hariç cuma ve vakit namazlarımız kılınıyor" ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Diyanet TV ekranlarından canlı olarak yayınlanan 'İyilik Vakti' programının konuğu oldu. Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın (TDV) yardım faaliyetleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Erbaş, İdlib'te insanların çok zor şartlar altında yaşadıklarını belirterek, "3,5 milyon insan, derme çatma çadırlarda elektrik, susuz, yani insan için ihtiyaç olarak gördüğümüz ne varsa onların olmadığı bir mekanda yaşadığını düşününüz. İşte biz, Türkiye Diyanet Vakfı olarak devletimiz olarak başka sivil toplum kuruluşları olarak ne kadar insana ulaşabiliyorsak onların hiç olmazsa zaruri ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz" dedi.

'ZEKAT HESAPLAMA İÇİN UYGULAMA GELİŞTİRDİK'

İslam'ın bir denge dini olduğuna dikkati çeken Başkan Erbaş, "Bu dengeyi ibadetleri ile emirleri ile kuruyor. Bu dengeyi bozacak olan davranışları da yasaklıyor. Tekrar ediyorum, İslam dini yeryüzünde insanlar arasındaki dengeyi, huzuru, barışı, birlikte yaşama, birlikte huzur içerisinde yaşama anlayışını gerçekleştirmek için ilkelerini oluşturmuş" diye konuştu. Başkan Erbaş, TDV'nin vatandaşların zekatlarını hesaplayabilmeleri için bir uygulama geliştirdiğini ifade ederek, "Vatandaşlarımız, kardeşlerimiz zekatını nasıl hesap edebilecekler? Öncelikle Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve Türkiye Diyanet Vakfımızın web sitelerinde zekat hesaplama butonu var. Zekat hesaplama butonuna tıkladığınız zaman o yönlendiriyor. Bugün biz talimat verdik, bütün müftülüklerimizin internet sitelerinde de bu zekat hesaplama butonu olacak. Oradan yapabilirler ya da en yakın müftülüğe gider kardeşlerimizin zekatını müftülükte arkadaşlarımız hesaplarlar" ifadesini kullandı.

'CAMİLERİMİZ AÇIK'

Başkan Erbaş, tam kapanma sürecinde camilerin açık olacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Bu kapanma günlerinde camilerde cemaatle namaz kılınacak. Kapanma günleri bundan önce de oldu. Camilerimiz açık. Teravih namazı hariç cuma ve vakit namazlarımız kılınıyor. Şu bir yıldır defalarca sokağa çıkma kısıtlamaları yaşadık. Şimdi 17 gün sürecek bir tam kapanma yaşıyoruz. Ne olur milletimiz, bu fedakarlığı madem yapıyoruz, çok titiz davranalım, dikkat edelim. Mesafeye, tedbirlere, maskeye, mesafeye, temizliğe ve diğer tedbirlere riayet edelim. Bütün kardeşlerimize buradan tavsiye ediyorum, rica ediyorum. Bu hastalıktan bir an önce kurtulalım inşallah"

YORUMLAR 33
 • Mrrr 4 ay önce Şikayet Et
  5 vakit namaz kılan biri olarak tam kapanma döneminde camilerin açık kalmasını doğru bulmuyorum adı üzerinde tam kapanma. Camiler de toplu mekanlar grubuna giriyor
  Cevapla
 • Yakub 4 ay önce Şikayet Et
  Sayın Hocam, sayın Başkanım, Hocaların aktif hizmet etmesi, daha verimli olması için maaşlar gözden geçirilmeli. Hizmete göre maaş artmalı. Hafız olursa, Arapça bilirse, talebe sayısı, ek dil, hasta ev ziyareti, sohbet vs gibi faaliyetlere maaş artışı verilmeli. Temizlik olmazsa olmaz. Bi çok Camilerin tuvaletleri içler acısı. Camii merkezli avm, konutlar gelmeli, teşvik edilmeli.
  Cevapla
 • Dost 4 ay önce Şikayet Et
  Toplumun büyük kesimi vakit namazını camide zaten kılmıyor.Sadece Cuma namazlarında çıkış serbest olmalı.Bu kez ekmek market bahanesine bir de cami bahanesi çıkar.
  Cevapla
 • korkut atlı 4 ay önce Şikayet Et
  duruma itiraz edenlere düşman gözüyle bakmayın. kapanma sırasında camilerin açık olmasında iki durum anlam kazanıyor. 1) sokaktaki vatandaş "camiye gidiyorum" diye gezerse bu durumda ne olacak? 2) Peygamber (s.a.v.) efendimizin toplu hastalıklardaki tavrına muhalefet etmiş olunmuyor mu?
  Cevapla
 • Abdullah 4 ay önce Şikayet Et
  Gezmek isteyen her türlü bahane bulur dışarı çıkmak için efendimiz sav savasta bile cemaati terketmemistir
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Kadir gecesinde cami avlusunda 2 metre mesafeli olarak namaz kılınabilse ne iyi olur.
  Cevapla
 • Alis 4 ay önce Şikayet Et
  Yatsıyı kılıyoruz gel
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Başkan Erdoğan, Aziz Sancar'ın elini aşağıya indirdi' yalanı
Bu fırsatı sakın kaçırmayın! Aşı olana gram altın