Engelli genci istismar edip işkence yapmışlardı! İşte istenen ceza

İzmir'de yüzde 50 engelli genci streç filme sarıp işkence edenler için 35 yıla kadar hapis cezası istendi.

Engelli genci istismar edip işkence yapmışlardı! İşte istenen ceza
Engelli genci istismar edip işkence yapmışlardı! İşte istenen ceza
GİRİŞ 03.05.2021 10:48 GÜNCELLEME 03.05.2021 10:48
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

İzmir’de yüzde 50 engelli Azad Hasobalılar (19) iş arkadaşları tarafından streç filmle sarılarak işkenceye ve tacize uğradı. Türkiye gündemine oturan ve kan donduran olay görüntülerin WhatsApp grubunda paylaşılmasıyla ortaya çıktı.

Nurullah S. ile Fırat K.’nın yargılandığı İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen son duruşmada mahkeme savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, eylemlerinin sarkıntılık düzeyinde olmadığını belirterek ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçunun işlendiği gerekçesiyle sanıkların 8 yıldan 15 yıla kadar hapsini istedi. Savcı, cezanın iki kez yarı oranında arttırılarak 16 yıldan 30 yıla kadar hapis cezasına çıkartılmasını talep etti.

İzmir'de 2019 Kasım ayında Konak'a bağlı Yenişehir Mahallesi Gıda Çarşısı'ndaki bir pompa firmasında çalışan ve o dönemde 17 yaşında olan yüzde 50 engelli Azad Hasobalılar (19) iş arkadaşlarının işkencesine maruz kaldı. Türkiye gündemine oturan olayda, Hasobalılar, iş yerinde çalışan Nurullah S. ile Fırat K. tarafından streç filme sarılarak üzerine su döküldü, yere yatırılıp tekmelendi. Bu sırada hakaretlere de maruz kalan talihsiz genç cinsel istismara da uğradı. İstismar ve işkence yapılırken bu anlar cep telefonu kamerasıyla görüntülendi.

Sabah'tan Ceyhan Torlak'ın haberine göre, Ali S. isimli ortak arkadaşları tarafından çekilen görüntü WhatsApp grubunda paylaşıldı. Azad'ın eşi Raziye Hasobalılar videoyu fark edince büyük şok yaşadı. Azad ile eşi Raziye Hasobalılar savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu. Sanıklar hakkında 6 yıldan 16 yıla kadar hapis istemiyle "sarkıntılık suretiyle cinsel istismar' suçundan dava açıldı. 3 ay 18 gün tutuklu kaldıktan sonra 2 sanık tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sanıkların İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılaması sürerken, Nurullah S. ile Fırat K. olayın şaka olduğunu söyleyerek kendilerini savundu.

AZAD'I ÖP DE GEÇSİN

İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki son duruşmada mahkeme savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Azad Hasobalılar'ın işyerinde kafasından yaralandığı, Fırat K.'nın Nurullah S.'ye "Azad'ı öp de geçsin" dediği ve eliyle engelli gencin kafasını yukarı kaldırmaya çalıştığı ifade edildi. Engelli gencin bu sırada eliyle ağzını kapatarak kendini korumaya çalıştığı, ancak iki kişiye karşı koymayınca Nurallah'ın Azad'ı dudağından öperek cinsel istismarda bulunduğuna dikkat çekildi. Bu sırada Nurallah S.'nin Fırat K.'nın cep telefonunu diğer arkadaşları Ali S.'ye vererek bu anları videoya çekmesini istediği de vurgulandı. Engelli gencin cinsel istismara uğrarken çekilmiş görüntülerin de ortak WhatsApp grubunda paylaşılarak ifşa edildiği vurgulandı.

SAVCI 35'ER YILA KADAR HAPSİNİ İSTEDİ

Mahkeme savcısı bu olayda, işyerinde ustabaşı ve atölye sorumlusu olarak çalışan sanıklar Fırat ve Nurullah'ın aynı işyerinde çırak olarak çalışan Azad Hasobalılar'a yönelik eylemlerinin sarkıntılık düzeyinde kalmadığını belirterek daha yüksekten cezalandırılmalarını talep etti. Savcı her iki sanığın 'çocuğun cinsel istismarı' suçunu işledikleri gerekçesiyle 8 yıldan 15 yıla kadar hapsini istedi. Ayrıca cinsel istismarın mağdur ile arasında evlenme yasağı bulunan kişi tarafından işlenmesi nedeniyle yarı oranında, birden fazla kişi ile birlikte yapılmasından dolayı da cezanın yarı oranında arttırılmasını talep etti. Ayrıca. Başkasına ait ses veya görüntüleri ifşa etme suçu nedeniyle sanıkların 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle ayrı ayrı cezalandırılmaları istendi. Sanık avukatları da mütalaaya karşı son savunma için süre istedi. Bir sonraki duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

KARAR VİCDANLARI RAHATLATTI

Savcının mütalaasına katıldıklarını belirten Azad Hasobalılar'ın avukatı Oğuzhan Bizkevelci, "Sanıklar hakkında sarkıntılık suçundan dava açılmıştı ve 6 yıldan 16 yıla kadar hapis cezaları isteniyordu. Savcı bey bu suçu az buldu ve eylemin çocuğun cinsel istismarı suçuna girdiğine karar verdi. Biz de aynı fikirdeyiz. Adalet vicdanları rahatlatmak içindir. Bu karar da vicdanlarımızı rahatlattı. Sanıkların en ağır cezayı alması için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.

YORUMLAR 11
 • Kerasus 2 yıl önce Şikayet Et
  YAziklar olsun be meymenetsiz adiler ne istediniz gariban kardesimizden bu ülke bu yapilanlardan ibret cikarmazsa zor düzlüge cikar ALLAH bizi af etsin insallah
  Cevapla
 • Selcuk 2 yıl önce Şikayet Et
  Az bile, ya asilmalilar, yada ölene kadar taslanmalilar, şeriatın kestigi parmak acimaz..
  Cevapla
 • Sinnir Lee 2 yıl önce Şikayet Et
  Vay edepsizler. Ne istediniz engelli kardeşimizden.
  Cevapla
 • hazing 2 yıl önce Şikayet Et
  amerkiada her gün özellikle okullarda askerde milyonlarca kez oluyor bu tartaklamalar ve ceza bile yok. 35 yıl çok abartı olmuş
  Cevapla
 • sahin 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerika hep kötü örnek olmuştur bizim toplumumuza, onu geç...
  Cevapla
 • Muhammet 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerika bizim kıblemiz mi?
  Cevapla
 • kasım 2 yıl önce Şikayet Et
  keşke bu engellinin yerinde sen olsaydın .... ama inşallah allah sana bu durumları yaşatır. sende muradına ermiş olursun.
  Cevapla
 • mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  cocuguna yapılsaydı
  Cevapla
 • T C 2 yıl önce Şikayet Et
  senin kardeşin olsa ne derdin aca
  Cevapla
 • Ömer bey 2 yıl önce Şikayet Et
  sana yapılsaydı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
DMM, İsrail'in yakaladığı kişilerin "Silahlı Hamas üyeleri olduğu" iddiasını yalanladı
Erken emeklilik için 7 formül! Birçok çalışan bunları bilmiyor