Kayıtlar oyunu bozdu: Kudüs’ün tapusu bizde!

Türkiye’nin arşivlerinde Kudüs’e ait 47 zabıt kayıt defterinde 171 bin 306 tapu kaydı bulunuyor. Kayıtlar bir süre önce Filistinli yetkililere de teslim edildi.

Kayıtlar oyunu bozdu: Kudüs’ün tapusu bizde!
Kayıtlar oyunu bozdu: Kudüs’ün tapusu bizde!
GİRİŞ 10.05.2021 07:36 GÜNCELLEME 10.05.2021 07:38
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Osmanlı’nın Kudüs’e ilişkin tapu kayıtları işgal altındaki Filistin topraklarında yasa dışı yerleşimleri uluslararası hukuku hiçe sayarak inşa etmekte inat eden İsrail’in korkulu rüyası. Terör devleti İsrail, Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait binaları yıkarak ya da sahiplerini evlerinden çıkararak Yahudi yerleşimciler için zemin yaratıyor. Ramazan ayına rağmen günlerdir Şeyh Cerrah’ta Filistinlilerin evlerine hukuksuz şekilde el konulması İsrail korsanlığının son örneği. İsrail, saldırılarını gözü dönmüş bir şekilde Mescid-i Aksa’da namaz kılan Müslümanlara göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullanarak tırmandırdı. Ancak İsrail’in devlet politikasına çevirdiği sistemli yayılmacılıkla el koymaya çalıştığı taşınmazlara ilişkin Osmanlı arşiv belgeleri büyük oyunu bozuyor.
 

34 yılda 11 bin Filistinli katledildi


Türkiye’nin arşivlerinde Osmanlı’dan Kudüs’e ait 47 zabıt kayıt defterinde 171 bin 306 tapu kaydı bulunuyor. Bunun 133 bin 365’i özel mülkiyete, 37 bin 671’i vakıflara ait kayıtlardan oluşuyor. Ayrıca Türkiye arşivlerinde Kudüs’e ait hicri 950 yılı ile 1917 yılları arasındaki kayıtlar da mevcut. Tapu kayıtlarının örnekleri Türkiye tarafından bir süre önce Filistin yetkililere teslim edildi. İsrail’in ise Türkiye’den tapu kaydı istemediği bildirildi. İsrail’in böyle bir istemde bulunmasının Filistin’i işgal ettiğini kabul anlamına geleceği olarak değerlendiriliyor.

ULU HAKAN’A AİT 30 BİN DÖNÜM

Kudüs’e ilişkin özel mülkiyet kayıtları arasında Sultan 2. Abdulhamit Han’a ait tapular da bulunuyor. Sultan 2. Abdulhamit Han’ın Kudüs’te 139 tapu kaydından 137’si geçmiş dönemde hazineye devredildi. 2’si ise Kudüs Eriha Bölgesi’nde. Söz konusu kayıtta Abdulhamit Han adına kayıtlı 30 bin dönümlük arazi gözüküyor.

Yenişafak

YORUMLAR 59
 • zararsız 2 yıl önce Şikayet Et
  Gerçekten siz bu tapuların bir işe yarayacağına mı inanıyorsunuz? O halde sadece Kudüsün değil, neredeyse tüm ortadoğu ülkelerinin tapusu bizde. Ne olacak şimdi. Halebin tapusu bizde yok muydu?
  Cevapla
 • Kemal 2 yıl önce Şikayet Et
  tapusu bizdeyse neyi bekliyoruz Reis ???
  Cevapla
 • sebep 2 yıl önce Şikayet Et
  ermeniler hiçbir belge gösteremedigi halde dünyayı ayagı kaldırıyorlar, soykırım, tazminat diye. bizde dağ gibi tapular var birşey yapmıyoruz.
  Cevapla
 • emin 2 yıl önce Şikayet Et
  Osmanoğulları yerine yahudi masonlara biat etmiş hainler yüünden koa imparatorluk parçalandı. Ahirette hesabını veremesin o mason olup yahudilere biat eden hainler. Allah ülkemize milletimize kurulan tuzakları tuzak kuranların başına geçirsin.
  Cevapla
 • OSMANLI TORUNU 2 yıl önce Şikayet Et
  Tapular bizdeyse oraya müdahale etme hakkımız da var demektir
  Cevapla
 • emrew 2 yıl önce Şikayet Et
  O günler çok yakındır.
  Cevapla
 • Yahavlevela 2 yıl önce Şikayet Et
  Aynen aynen. E-tapu'ya girip randevu almak lazım önce.. Yerse müdahale et bakalım nasıl ediyorsun :D
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya'dan şoke eden açıklama: Kötü niyetli bir yalan! Savaşa hazırlanıyorlar
CHP’li vekilin torpil yalanı elinde patladı... Canlı yayında belgeyi görünce yüzü düştü