İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden İBB Başkanı’na yalanlama!

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, atların denetim ve kontrolünün İBB tarafından alındığını ve onların uhdesine geçtiğini bildirdi.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden İBB Başkanı’na yalanlama!
İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden İBB Başkanı’na yalanlama!
GİRİŞ 12.05.2021 01:09 GÜNCELLEME 12.05.2021 01:11
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Müdürlükten yapılan açıklamada, "Özel bir televizyon kanalında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, İstanbul Adalar'daki sahiplendirdikleri atlara ilişkin 'Bakanlık çip taktı, takip etmiyor. Sahiplendirme işlemini beraber yaptık.' iddialarını ortaya atmıştır. Söz konusu iddialar gerçek dışıdır." denildi.

Açıklamada, atların sahiplendirilme meselesine ilişkin şunlar kaydedildi:

"Sahiplendirilme meselesi, İBB'nin atları sahiplendirme aşamasında Bakanlığımız ya da İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün tek görevi; 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği, Adalar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce gerekli sağlık kontrolleri yapılarak, Yurt İçi Veteriner Sağlık Raporu düzenlemektir, bunun dışında herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. İl Müdürlüğümüz üzerine düşen bu görevi de yerine getirmiştir."

Bundan sonraki sorumluluğun tamamen hayvan sahiplerinin yani İBB ve atları sahiplenen kurum, kuruluş ve kişilerin uhdesinde olduğu belirtilen açıklamada, 861 atın İBB yetkililerince tamamen kendi kriterlerine göre belirledikleri kurum/kuruluş ve kişilere gönderildiği bildirildi.

"BAHSE KONU ATLAR İBB UHDESİNE GEÇMİŞ ATLARDIR"

Açıklamada, "Sahiplendirilmiş atların 'denetim ve kontrolü' Sayın İmamoğlu'nun iddia ettiği gibi İl/İlçe Tarım Orman Müdürlükleri yetkisinde değildir. Bahse konu atlar İBB tarafından alınmış ve İBB uhdesine geçmiş atlardır. Adalar'daki atların sahiplendirilmesinde İBB ve sahiplenenler arasında "At Sahiplendirme Taahhütnamesi' imzalanarak, iki taraf arasındaki sorumluluk ve taahhütler kayıt altına alınmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Adalarda bulunan tüm atların 2011 yılından itibaren çiplendiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Uygulanan çipler, atların 'tanımlama numarasından' ibaret olup bu çiplerin 'uzaktan veya uydudan izlenmesi' gibi bir durum söz konusu değildir. Çip okuyucular, atların boynuna yaklaştırıldığında okunmaktadır. Dolayısıyla Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlükleri’nin atların yerini bilmelerine imkan yoktur."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 31
 • açık sözlü 1 ay önce Şikayet Et
  bunlarda hiç Onur yokmu ya hep yalan konuşurlar
  Cevapla
 • Kırkdokuzelli 1 ay önce Şikayet Et
  Domuzdan sonra AT larıda il başkanları Canan Kaftancıoğlu yemiş olabilirmi?
  Cevapla
 • ali 1 ay önce Şikayet Et
  Çamur at izi kalsın, yalan at sözü kalsın, heykel yap özü kalsın. işte zihniyet bu
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Allah cc. Bu atların intikamını alır inşallah.
  Cevapla
 • DATÇALI 1 ay önce Şikayet Et
  Bu yalancıya ceza verilmeyecek mi. Sürekle yalan söyleyerek toplumu kandırmasına izin mi verilecek. Ben bu şahıstan davacıyım gereğinin yapılmasını yargıdan bekliyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sıvış yılı: Osmanlı’da 33 yılda bir yılın silinmesi
Terörle mücadelede elde edilen başarılar muhalefetin gündemine neden hiç girmiyor? Yoksa?