Türkiye'de Filistin İttifakı kuruldu

Türkiye'de halk, siyasi partiler, hak örgütleri, STK'lar işgalci İsrail ve onların emperyalist işbirlikçilerine karşı tek yürek oldu.

GİRİŞ 12.05.2021 14:21 GÜNCELLEME 28.05.2021 12:01
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Günlerdir Şeyh Cerrah'ta Filistinlilerin evlerine hukuksuz şekilde el koyan ve gerginliği tırmandıran İsrail polisi, daha sonra Filistinlilere Doğu Kudüs'deki Mescid-i Aksa'da saldırdı ve bu krizi Gazze Şeridi'ne taşındı.

İsrail ordusunun pazartesi gecesi başlattığı hava saldırıları, iki gündür devam ediyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze'ye yapılan saldırılar sonucunda şu ana kadar 13'ü çocuk, 3'ü kadın toplam 48 kişi şehit düştüğünü, 304 insanın ise yaralandığını duyurdu.

TÜRKİYE'DE TÜM KARŞIT GÖRÜŞLÜ SİYASİ PARTİLER, STK'LAR, GAZETELER FİLİSTİN İÇİN TEK YÜREK OLDU

İsrail terörüne dünya sesini çıkarmazken, İslam dünyasından da cılız tepkiler geldi. Filistin davasını tek başına sırtlanmışa benzeyen Türkiye'de halk da Kudüs ve Gazze'deki kıyıma tek ses yükseltti.

Türkiye'deki siyasi partilerden, hak örgütlerinden ve sosyalistler, işgalci güçlere ve onların emperyalist işbirlikçilerine karşı mücadele çağrısı geldi.

Yaptığı algı haberleriyle meşhur olan BirGün gazetesi de Filistin direnişine attığı manşetle destek verdi.

BirGün gazetesi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) grubu bulunan 5 parti, ortak bildiriyle İsrail'i kınadı.

Ortak bildiride şu ifadeler yer aldı:

"İsrail'in Kudüs'te sivil ve savunmasız Filistin halkına yönelik uyguladığı şiddet, baskıcı politikaları ve ibadet özgürlüğünü engellemeye yönelik girişimleri, Ramazan Bayramı'nın hemen arifesinde vahim bir boyut kazanmıştır. Mukaddes mekân Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail güvenlik güçleri tarafından gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla gerçekleştirilen menfur saldırılar, bebek ve çocuklar dâhil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına sebep olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak bu zulmü ve hukuk tanımazlığı şiddetle kınıyoruz. İsrail'in yasadışı yerleşimciler lehine Kudüs'ün Şeyh Cerrah ve Silvan mahallelerindeki Filistinlilerin nesillerdir yaşadıkları evlerine el koyularak, zorla tahliye edilmelerine yönelik operasyonlarının hukuk dışı ve gayri insani olduğunun bir kere daha altını çiziyoruz. Birleşmiş Milletlerin (BM) uluslararası insancıl hukuk ve insan hakları hukuku çerçevesinde yıkım ve tahliyelerin durdurulması; mukaddes mekânların statükosunun korunması için İsrail'e yönelik çağrısına tam destek verdiğimizi ve bu çağrının arkasında bütün BM üyesi ülkelerin kararlılıkla durması gerektiğini belirtiyoruz. Ayrıca Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) 1967'den bu yana İsrail'in işgali altındaki Doğu Kudüs dâhil Filistin topraklarında yargı yetkisine sahip bulunduğuna dair kararı, İsrail'in Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesinin ve söz konusu suçların sorumlularının tespit edilmesinin önünü açmıştır. Bu çerçevede UCM'nin yaşanan olaylar ve insanlık suçları bakımından İsrail’e karşı net bir tavır alarak, görevini yerine getirmesini talep ediyor ve destekliyoruz. İsrail'in Kudüs'e ilişkin BM Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulu kararları dâhil olmak üzere uluslararası hukuka aykırı uygulamalarına karşı uluslararası toplumun daha fazla vakit kaybetmeden etkili ve sonuç verici bir şekilde harekete geçmesi için bütün dünyaya çağrıda bulunuyoruz. TBMM olarak Kudüs'ün ve Harem-i Şerif'in statüsünü aşındırmaya yönelik İsrail'in mütecaviz eylemlerine ve Filistin halkının meşru haklarını gasp etme girişimlerine karşı her zaman gerekli tepkiyi vermeye, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının özgürlük, adalet ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi en kuvvetli şekilde beyan ediyoruz."

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 30
 • Velhasıl-ı Kelam 3 yıl önce Şikayet Et
  Birgün ve onun çizgisindekiler bile bu seviyeye geldiyse Ülke olarak israile karşı ciddi adımlar atılabilir. Ama yarın işler ters gidince hepsi aynı hızla çark ederler orası da başka bi nokta.
  Cevapla
 • Deniz 3 yıl önce Şikayet Et
  konusmakla bu is bitmez, cihad, cihad, cihad. baska care yok.
  Cevapla
 • yaşamak güzel 3 yıl önce Şikayet Et
  evet aynı cümleleri pkk ,pyd için de kullanıyor bu vatan hainleri dikkat etmek lazım
  Cevapla
 • Cankurt 3 yıl önce Şikayet Et
  Katildım
  Cevapla
 • Hamdi 3 yıl önce Şikayet Et
  La galibe illallah
  Cevapla
 • Turan... 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu paçavra ve arkasındaki zihniyete kanmayın. Dikkat edin cümle nasıl başlıyor, bir yerlerden tanıdık gelmiyor mu. Yarın aynı sloganı pkk için atarlar. Çünkü daha once aynı sloganı defalarca kullandılar. Olaya bizim baktığımız gibi islami açıdan bakmıyorlar, direnen kürtler! Direnen pkk vs. Penceresinden bakıyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bildiri kabul edildi! Rusya'dan Türkiye açıklaması: İlişkileri etkileyecek mi?
Siyasi partilerden AK Parti'ye peş peşe ziyaretler! Dikkat çeken diyalog