Türkiye'den BMGK'ye Filistin tepkisi!

Türkiye, BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarını görüştüğü oturuma yazılı beyan sundu.

Türkiye'den BMGK'ye Filistin tepkisi!
Türkiye'den BMGK'ye Filistin tepkisi!
GİRİŞ 17.05.2021 03:10 GÜNCELLEME 17.05.2021 03:11
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, İsrail'in Filistin'e saldırıları karşısında BM Güvenlik Konseyi'nin sessiz kalmasının "kabul edilemez" olduğunu belirterek, "Televizyonda canlı yayımlanan böylesine bir insan kıyımı karşısında Konsey'in şu anki eylemsizliğini ne haklı çıkarabilir?" diye sordu.

İSRAİL MASUM SİVİLLERİ VE ÇOCUKLARI KATLEDİYOR

Türkiye, BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail ve Filistin arasında giderek yükselen tansiyon ve İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarını görüştüğü oturuma yazılı beyan sundu.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Sinirlioğlu, beyanda, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırganlığını ve hava saldırılarını kınadı, aralarında çocuk ve bebeklerin olduğu masum kayıpları için Filistin halkına taziyelerini iletti.

Yaşanan son gelişmelerden Binyamin Netanyahu liderliğindeki İsrail hükümetini sorumlu tutan Sinirlioğlu, İsrail'in kutsal ramazan ayında Filistinlileri Doğu Küdüs ve Batı Şeria'daki evlerinden zorla çıkarmaya çalıştığını ve yine Mescid-i Aksa'da ibadet eden Filistinlilere saldırı düzenlediğini hatırlattı.

İSRAİL'İN OKULLARI HEDEF ALMASI SAVAŞ SUÇU

BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) bağlı Gazze'deki okulların İsrail tarafından hedef alınmasını da kınayan Sinirlioğlu, okullara yönelik saldırının "savaş suçu" olduğunu söyledi.

İsrail'in Filistinli sivillere yönelik ölümcül askeri saldırıları karşısında BM Güvenlik Konseyi'nin sessiz kalmasının "kabul edilemez" olduğunu vurgulayan Sinirlioğlu, "İsrail'in saldırılarının başlamasından bu yana Gazze'de 40'tan fazla çocuk öldü. Çocukların olduğu bir sınıf, başka bir yerde havaya uçurulsa Konsey'in açık oturumda toplanması kaç gün alırdı? Televizyonda canlı yayımlanan böylesine bir insan kıyımı karşısında Konsey'in şu anki eylemsizliğini ne haklı çıkarabilir?" diye sordu.

Konseyin İsrail'in Filistinlilere yönelik rastgele saldırılarını ve "etnik temizlik" kampanyasını, iki hafta önce kınaması gerekirken sessiz kalmayı sürdürerek sadece Netanyahu yönetimini 2014'ten bu yana en büyük askeri operasyonu düzenlemeye teşvik ettiğine dikkati çeken Sinirlioğlu, BMGK'ye İsrail'in saldırılarına derhal son vermesi çağrısı yaptı.

İsrail'in Gazze'de yerinden edilen binlerce Filistinliye, insani yardımların ulaştırılmasına izin vermesi çağrısı da yapan Sinirlioğlu, "Bu Konsey, Filistin halkına karşı sorumluluklarından artık daha fazla kaçamaz" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin sahadaki durumun daha da kötüye gitmemesi için uluslararası toplumu harekete geçirme konusunda çok taraflı çabalarını aktif olarak sürdürdüğünü belirten Sinirlioğlu, Türkiye'nin ilerleyen günlerde BM Genel Kurulundaki girişimlere tam destek vermeye de hazır olduğunu kaydetti.

ULUSLARARASI KORUMA MEKANİZMASI OLUŞTURULMALI

Sinirlioğlu, İsrail'in saldırganlığını caydırmak ve Filistinli sivil nüfusun korunması için uluslararası koruma mekanizması oluşturulması gerektiğini belirterek, uluslararası bu mekanizmasının kurulmasına yönelik çabalara BM Genel Kurulunun öncülük etmesi gerektiğini ifade etti.

YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  İslam ülkelerin kendine yeni bir kuruluş kurma vakitleri gelmiş durumda yoksa bu haçlı topluğu Müslümanlar için parmağını oynatmazlar
  Cevapla
 • ÖMER 1 ay önce Şikayet Et
  siyonizm dünyayı ele geçirmiş.BM ABD AB ...israilin kuklası adeta..şuan israili hala masum göstermeye çalışan içimizdeki irlandalılar (!) sıra Türkiye topraklarına gelince acaba ne diyecekler ?? şuan pkk yı başımıza bela eden siyonist israilin ta kendisidir.
  Cevapla
 • Kudüs özgür 1 ay önce Şikayet Et
  Bu Filistinli yöneticilerin libyaliliar kadar kafaları çalışmıyorum çünkü hep seytanliga çalışıyor kafaları neden Türkiye ile deniz yetki alanlasmasi yapmıyorlar geçen sene Ermeni yasa tasarısına bunlar destek verdiler yani bu Filistini iki devlet yönetiyor biri İsrail'le iş tutuyor bence
  Cevapla
 • emre19 1 ay önce Şikayet Et
  Ölenleri arasında karsı düsman dedikleri hamas askeleri yoksa hedef gözetmeksizin binalari colugun cocugun kadının kızın velhasıl müslüman halkın üstüne yıkıyorsa bu ap acık bir soykırım ve katliamın ta kendisidir BM lerde televizyonlardan bunu flim gibi izliyorda bir sey yapmıyorsa bu aynı zamanda onlarında katliamıdır. Katil israil BM lerden güclü degildir.
  Cevapla
 • OSMAN 1 ay önce Şikayet Et
  D8 VE EKONOMİ faaliyetleri nerdesın rahmetli NECMETTİN ler,FATİH ler, SÜLEYMAN lar KANUNİ ier SELAHADİN ler analar ne zaman doğuracak sizleri....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin yardımları sonuç verdi: Libya'nın sahil yolu kullanıma açıldı!
Abdülkadir Ömür: Beni niye çağırdın hocam?