Cihat Yaycı'dan çok konuşulacak Filistin önerisi: Türkiye'nin eli güçlenir

"Mavi Vatan" kavramının mimarlarından müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, Türkiye'nin Libya gibi Filistin'le de deniz yetki anlaşması imzalamasını önerdi.

Cihat Yaycı'dan çok konuşulacak Filistin önerisi: Türkiye'nin eli güçlenir
Cihat Yaycı'dan çok konuşulacak Filistin önerisi: Türkiye'nin eli güçlenir
GİRİŞ 17.05.2021 06:56 GÜNCELLEME 17.05.2021 07:10
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Bahçeşehir Üniversitesi Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi Başkanı müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, İsrail'in saldırılarına karşı uluslararası çare arayışlarını değerlendirdi.

Katliamlar devam ederken İsrail'den dikkat çeken Türkiye açıklaması

İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) büyük iş düştüğünü kaydeden Yaycı, "İİT, Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi'ni birtakım yaptırımlarla zorlamalı. Üye devletlerin çoğunda petrol ve doğal kaynaklar var. Bugünlerde bir koz olarak kullanılmayacaksa ne zaman kullanılacak? İthalat-ihracatta kısıtlama ve ambargolar da söz konusu olmalı" dedi.

"İKİ BAŞLILIK İSRAİL'E YARIYOR"

Filistin'deki iki başlılığın İsrail'in elini güçlendirdiğini, Hamas ve El-Fetih'in birlikte hareket etmesi gerektiğini kaydeden Yaycı, Filistin davasının en güçlü savunucusu Türkiye'nin, Filistin tarafından arabulucu tayin edilmesi teklifinde bulundu:

"Biz İsrail'le komşu olduğumuzu söylerken, Filistin'le komşu olduğumuzu da söylüyorduk. Bu komşuluğun getirdiği avantaj kullanılmalı. Filistin'le bir anlaşma yapılabilir mi? Yapılabilir. Türkiye'nin sınırlandırma anlaşması yapacağı yer Gazze Şeridi'dir. Filistin'in iki başlılığı burada geçerli değil."

İsrail'in Gazze katliamında SİHA ve F-35 iddiası

"TÜRKİYE'NİN ELİ GÜÇLENİR"

İmzalanacak olası bir anlaşmanın kazanımlarına dikkat çeken Yaycı, şunları kaydetti:

"Libya'daki gibi bir pozisyon da oluşturulabilir. Burada İsrail faktörü de anlaşmaya engel değil. Doğu Akdeniz Gaz Forumu'na (East-Med) Filistin üye olabiliyorsa bizimle de anlaşma imzalayabilir. East-Med üyeliği, Filistin'in Doğu Akdeniz'de kıyısı olan başlı başına uluslararası bir birim olduğunun göstergesidir. Böyle bir anlaşma, East-Med üzerinden Türkiye'ye karşı oynanan oyunu lehimize çevirebilir. Bizim açımızdan stratejik bir satranç hamlesi olacaktır."

"ULUSLARARASI DESTEK ARTAR"

"Bu anlaşma imzalandığı taktirde Filistin'in denizlerdeki doğalgazdan hak almasını sağlarız. Filistin'e destek olurken, Yunanistan ve Rum Kesimi'nin de oyununu bozarız. İsrail Doğu Akdeniz'deki ittifakları gereği görüntüde karşı çıksa da, East-Med'e üye Filistin'in yapacağı böyle bir anlaşmaya çok büyük tepki vermeyecektir. Hem Filistin, hem Doğu Akdeniz'deki kazanımlar düşünüldüğünde böyle bir anlaşmanın tam zamanı. Bu anlaşma, Filistin'in uluslararası tanınırlığına büyük katkı sağlayacağı gibi, reel politik açıdan Filistin'e uluslararası desteği de arttıracaktır. Böyle bir gelişme karşısında İsrail uluslararası camiada başkalarıyla bambaşka şekilde karşı karşıya kalır."

"BM ÜYELİĞİ ÖNEMLİ DEĞİL"

Filistin'in BM'de tanınmamasına karşın Yaycı, "Bir devletin devlet olabilmesi için BM tarafından tanınması şartı yok. 1933 tarihli Montevideo Sözleşmesi'ne göre sınırları, halk niteliği kazanmış insan topluluğu ve bir yönetimi olması yeterli. Gazze'de tüm bunlar var. Tayvan buna örnek. O zaman bu anlaşmayı imzalayabiliriz. Sadece BM nezdinde kayda geçiremeyiz. Önemli olan anlaşmadır. KKTC ile 2011'de imzaladığımız kıta sahanlığı sınırlandırma anlaşması da buna en büyük örnektir. Bu anlaşma, KKTC de BM üyesi olmamasına rağmen geçerlidir" dedi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ / KIYMET SEZER
YAZDIR
YORUMLAR 49
 • erdinc can 1 ay önce Şikayet Et
  Şart ama sadece Hamas ın imzalaması nasıl yeterli olabilir diğer kanat israil den bağımsız imzalamayacağına göre imkansız.
  Cevapla
 • Abdullah 1 ay önce Şikayet Et
  Müthiş bir öneri israili bu yolla by pass edebiliriz
  Cevapla
 • halit 1 ay önce Şikayet Et
  yeni bir mavi marmara macerası arıyor ,bu adama güvenmiyorum.
  Cevapla
 • Dogan 1 ay önce Şikayet Et
  Hicbisey elden gelmezken Filistin'in halkının Akdeniz'de ki doğalgazdan pay alması çok çok önemli bişey.
  Cevapla
 • Öğretmen Taner 1 ay önce Şikayet Et
  Yeminle çok mantıklı. Öyle bir sınırlandırma ile İsrail'i kendi kara sularında mahkum ederiz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Karaismailoğlu açıkladı: Kanal İstanbul'a neden ihtiyaç var?
Konuk cumhurbaşkanı yerli otomobilin direksiyonuna geçti!