Tevfik Göksu'dan İBB'ye 'toplu taşıma' tepkisi

İBB AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, İBB'nin bir yılı geçen sürede “Bir yılı geride bıraktığımız virüs sürecinde İBB’nin toplu taşımayla ilgili bir hamle yapmadığını görmek bizi çok üzüyor” dedi.

GİRİŞ 27.05.2021 16:37 GÜNCELLEME 27.05.2021 20:32
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Bir yılı geride bıraktığımız virüs sürecinde İBB’nin toplu taşımayla ilgili bir hamle yapmadığını görmek bizi çok üzüyor” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri Merkezi’nde İBB’nin yıllık faaliyet raporu ve İBB’nin toplu taşıma araçlarındaki insan kalabalığıyla ilgili bir önlem almaması hususunda açıklamalarda bulundu.

“OTOBÜS VE MİNÜBÜSLERDEKİ YOĞUNLUK VİRÜSÜN YAYILMA HIZINI ARTIRIYOR"

Toplu taşıma araçlarındaki yoğunluk dolayısıyla üzgünlüğünü dile getiren Göksu, “Yaklaşık 1 yılı geride bıraktığımız bu virüs sürecinde İBB’nin toplu taşımayla ilgili bir hamle yapmadığını görmek bizi çok üzüyor. Toplu taşıma araçlarındaki o yoğunluk İstanbul’da virüsün hızlı yayılmasına katkı duyulan mecra. Otobüs ve minibüslerdeki yoğunluk, virüsün yayılma hızını arttırdığına hep beraber şahitlik ediyoruz. İşte bunu ortadan kaldırmak için biz dün Ak Parti olarak bir atak yaptık. İETT hatlarına ihtiyacın varsa 250 tane İETT hattı aç. Araç ihtiyacın varsa okul servislerini, Ağustos ayına kadar İstanbul halkının ulaşımına entegre et” dedi.

“CHP DÖNEMİNDE 1 TANE BİLE OTOBÜS, MİNÜBÜS ALINMADI" 

Öte yandan, İBB Meclisi’nin 2020 yılı Kasım ayı oturumunda 300 yeni metrobüs alımı için yetki vermesine rağmen CHP’li İBB yönetiminin hala bir adım atmadığı öğrenildi. İBB Meclisi Ulaşım ve Trafik Komisyonu Başkanı Abdullah Özdemir mecliste yaptığı konuşmada, “2012-2018 yılları arasında toplam 2 bin 250 yeni otobüs aldık. Otobüs filomuzun yüzde 75’ini yeniledik. CHP döneminde ise 1 tane bile otobüs, metrobüs alınmadı. Bizim dönemimizde otobüslerin ortalama yaşı 4,5’tu, şimdi ise 10’a yükseldi” dedi.

AK Parti döneminde yeni otobüs veya metrobüs alımlarının öz kaynaklardan karşılandığını, CHP yönetiminin ise borçlanma talep ettiğine dikkat çeken Özdemir, “Seçimden önce ‘İstanbul’u öz kaynaklarıyla yöneteceğiz, borçlanmayacağız’ dediniz. Bugün ise borçlanarak yönetiyorsunuz. Metrobüs alımı için de borçlanma istediniz. İlk olarak, 50 metrobüs alınması için yetki verdik, hala almadınız. 2020 yılı Kasım ayı meclisinde de 300 yeni metrobüs alınması için 90 milyon Euro’luk borçlanma yetkisi verdik. Hala almadınız. Mazeret olarak ise Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı’na alınmamasını gösteriyorsunuz. Sadece İBB’ye has bir durum yok, hiçbir belediyenin talebi henüz onaylanmadı. Ancak asıl mesele şu; AK Parti döneminde hiçbir otobüs, metrobüs alımı borçlanmayla yapılmadı. Öz kaynaklar kullanıldı. Çünkü bizim dönemimizde bütçenin yaklaşık yüzde 30’u yatırım için kullanılıyordu, siz ise bu oranı yüzde 5’e düşürdünüz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 37
 • Mmm 3 ay önce Şikayet Et
  Taksiler zaten iş yokluğu çekiyor hepsi dudaklarda sıra sıra bom boş yolcu bekliyor ama olsun. Birilerine vaat ettiklerimiz var. 5.000 yada 6.000 tane Taksi plakası çıkarıp yandaşlara peşkeş çekmek derdimiz var. Otobüs falan uğraşamayiz. Komedi ya. Alın şu taksi plakalarıni belediyeden. Verin yine eskisi gibi emniyete yada valiliğe. Herkes kurtulsun. Rant kapısı yaptılar adamları ya. Bi rahat bırakın adamları. Valilik gereğini yapsın. Ne sözmüş ya. Kime verildi bu 5.000 plaka sözü.
  Cevapla
 • osman 3 ay önce Şikayet Et
  Toplu taşıma ile ilgili önlem alıyor, Metro seferlerini AZALTIYOR.
  Cevapla
 • Fatih 3 ay önce Şikayet Et
  Ama CHP devlwt izin vermedi diyor o nasil oluyor
  Cevapla
 • Arif 3 ay önce Şikayet Et
  Basit bir soru Belediyenin tek geliri devlet mi? Sadece İETT'nin otobüslerinden kazanılan paralar nereye gidiyor?
  Cevapla
 • Furkan ERGUN 3 ay önce Şikayet Et
  İş yapmak istemeyene bahane çok.
  Cevapla
 • Blnyt 3 ay önce Şikayet Et
  Otobüs alirsa bu zaat o zaman fetöye ve pkk yanlilarina nasil para verebilecek ki İBB ye bu zaat kaç pkk li ve kaç fetöcüyü işe aldı bir sorun bakalim
  Cevapla
 • Yücel 3 ay önce Şikayet Et
  Anlamaz bu İstanbullular.Patatese soğana oyunu ve milliyetciligini değişenden bir şey beklemeyin.Nankör insanlar nerden geldiğini unutup ülkeyi PKK ya peşkeş çeker oldular sesleri sahi çıkmıyor...Yazıklar olsun...Bu dünyanın birde öbür tarafı var.O attığınız oylarla onlarin ekmeğine yağ sürmüş oldunuz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk Yıldızları kokpitinden İstanbul! Nefes kesen anlar
Nöroloji uzmanında dikkat çeken Kovid-19 uyarısı! (21 Eylül 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)