Türkiye, KKTC'ye SİHA üssü kuruyor

KKTC'deki Geçitkale Askeri Havaalanı, Türk SİHA ve İHA’larına sürekli konuşlanacağı daimi hava üssü oluyor.

Türkiye, KKTC'ye SİHA üssü kuruyor
Türkiye, KKTC'ye SİHA üssü kuruyor
GİRİŞ 30.05.2021 23:07 GÜNCELLEME 30.05.2021 23:07
Bu Habere 74 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e hakim bir konumdaki Kıbrıs adasına İHA ve SİHA üssü kurma kararı iki yıl önce Libya ile yapılan deniz yetki alanlarını belirleme anlaşmasından sonra alındı.

16 Aralık 2019 tarihinde Dalaman’daki üssünden Kalkan Bayraktar TB-2 modeli silahlı insansız aracı, 5 saatlik bir uçuşun ardından KKTC’nin Geçitkale Askeri Hava Üssüne inmişti.

"İNİŞ NOKTASI" OLARAK KULLANILDI

Aradan geçen sürede Doğu Akdeniz nöbeti tutan SİHA’lar, Geçitkale’ye indi. Ancak daimi üs olarak Dalaman kullanıldı. Türk SİHA’ları Geçitkale’yi daimi olarak değil, “iniş noktası” olarak kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürekli SİHA ve İHA’ların üsleneceği bir üs olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Geçitkale Askeri Havaalanı'na ‘yeni bir isim’ verileceğini de belirtti. KKTC’nin Ercan Havalimanı'nın adının, Kıbrıs Türklerinin Lideri Dr. Fazıl Küçük ile değiştirilmesi, 1974 şehidi Pilot Binbaşı Fehmi Ercan’ın adının da Geçitkale’ye verilmesi gündemde bulunuyor.

DOĞU AKDENİZ'E HAKİM NOKTADA

1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra askeri üs amacıyla inşa edilen Gecitkale Havaalanı Başkent Lefkoşa’nın 40 kilometre doğusunda Doğu Akdeniz’e hakim bir noktada bulunuyor.

Uzun yıllar hava sporları amacıyla kullanılan, küçük uçakların indiği Geçitkale’de iki yıl önce ilk SİHA gelmesinin ardından modernleştirme çalışmaları başladı.

DAİMİ KULLANILMASI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Türk SİHA’larının daimi olarak kullanması amacıyla hangarlarlar ve binalarda çalışmalar başlatıldı. Pist yenileme çalışmaları da yapıldı. Geçitkale Hava Üssü'nün, daimi SİHA üssü olması ve SİHA’ların sürekli üslenebilmesi için bakım ve onarım merkezlerinin kurulması, silah sistemlerinin ve cephanelik gibi depolarının inşa edilmesi, mevcut yapıların yenilenmesi gerekiyor.

KULENİN FAALİYETE GEÇMESİ GEREKMİYOR

SİHA ve İHA’ların komuta sistemlerinin mobil olması nedeniyle havalimanının kulesinin faaliyete geçmesi gerekmiyor. Askeri uzmanlar, 1974 sonrasında Türk savaş uçaklarının inebileceği nato standartlarında bir havaalanı olarak inşa edilen Geçitkale’nin, bakım ve yenileme çalışmalarıyla kısa sürede F-16’ların da üslenebileceği bir üs haline gelebileceğine dikkat çekiliyor.

Doğu Akdeniz’de enerji kaynaklarının keşfi ve Rum Yunan ikilisinin bölge ittifaklarıyla Türkiye’yi dışlama çalışmaları Kıbrıs adasının stratejik olarak daha da önemli hale getirdi.

ULUSLARARASI GÜÇLER ÜS ARAYIŞINA GİRDİ

Birçok uluslararası güç, Fransa, İsrail ve ABD Kıbrıs Rum Yönetiminde üs arayışına girdi. İngiltere’nin de Rum yönetiminde biri deniz diğeri hava olmak üzere iki askeri üssü bulunuyor. İngiliz üslerini ABD de yoğun bir şekilde kullanıyor.

KKTC’nin Geçitkale Hava Üssü'nün fonksiyonel SİHA üssü olmasının ardından Türkiye’nin Kıbrıs’ta bir de savaş gemilerinin daimi olarak üsleneceği deniz üssü de kuracağı belirtiliyor.

Günümüzde Türk Savaş Gemileri Gazimağusa’ya yanaşıyor. Türk savaş gemilerinin, Gazimağusa’nın doğusunda modern bir deniz üssü inşa edeceği de zaman zaman medyanın gündemine geliyor.

KAYNAK: CNN TÜRK
YORUMLAR 74
 • M.i 3 yıl önce Şikayet Et
  Çok yerinde bir karar yunana karşı tabiki olmalı hayıra teşekkür ederim şerre ise buğuz herkes haddini bilmeli
  Cevapla
 • Mete TÜRK 3 yıl önce Şikayet Et
  Kurulacakmışş. Daha ne bekliyoruz ki?
  Cevapla
 • Mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu işler hokus pokus gibi olmuyor birader, biraz sabır! Hepsi zamanı gelince oluyor.
  Cevapla
 • Almancı 3 yıl önce Şikayet Et
  Ha sabır, Allah'ın izniyle Reis vaadlerini teker teker yerine getiriyor!
  Cevapla
 • tunctunc 3 yıl önce Şikayet Et
  En az onbin SIHA isterük.
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 3 yıl önce Şikayet Et
  Gavur üs kurmak için yer arıyor.Bizim yerimiz hazır ancak icraat yok. Neyi bekliyoruz, gaipten haberlerimi?
  Cevapla
 • Süleyman Öz 3 yıl önce Şikayet Et
  Sen yazılanları nerenle okuyorsun
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Bundan sonra dış güçlere hiçbir şekilde topraklarımızda üs olarak yer açtırmamalıyız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Elden kira ısrarına üç formül - Gazete manşetleri
Manisa'da 4,8 büyüklüğünde korkutan deprem!