Çiftlikbank ve Thodex'ten ders almadık! Vurgunun adı Ponzi

Yeni bir saadet zinciri daha arkasında binlerce mağdur bırakarak sırra kadem bastı. ‘Avapremium’ ve ‘Yadapreminyum’ isimli iki şirket, ponzi sistemini kullanarak 12 bin kişiyi mağdur etti.

GİRİŞ 31.05.2021 07:13 GÜNCELLEME 31.05.2021 15:08
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Kısa yoldan zengin olma hayali kuran binlerce vatandaş yeni bir dolandırıcılık şebekesinin ağına düştü. Yazılım ve program geliştirerek bunları bakanlıklara ve yurt dışına ihraç ettiklerini iddia eden iki şirket, binlerce vatandaşı mağdur etti. Yüksek kâr vaadine kanan 12 bin kişinin parası âdeta buhar oldu. Yapılan vurgunun 100 milyon TL’nin üzerinde olduğu belirtiliyor. SPK konuyla ilgili 27 Mayıs tarihinde suç duyurusunda bulundu.
 

Merkez Bankası ilk adımı attı! 10 bin lira yetiyorMerkez Bankası ilk adımı attı! 10 bin lira yetiyor


Dolandırıldıklarını anlayan mağdurlar ise bir araya gelerek mahkemenin yolunu tuttu. Şirketlerin internet sitelerine iki haftadır ulaşılamıyor. Mecidiyeköy’de yer alan ofisleri ise kapalı. 3 Mart 2021 tarihinde Türkiye’de kripto para piyasası, yerli işlem platformlarından Thodex’in vurgunuyla sarsıldı. Şirket kurucusu Faruk Fatih Özer, 2 milyar dolarla yurt dışına kaçtı. 400 bin kişi parasını kaptırdı. Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Merkez Bankasının ‘yasak’ kararının üzerine gelen bu olayla birlikte panik zirve yaptı. Vatandaşlar, paralarını kurtarmak için diğer aracı kurumlara akın etti. 

2018’DE KURULDULAR

Ponzi sistemine dayalı kurulan ‘avapremium’ ve ‘yadapreminyum’ isimli iki şirket, ilk olarak 2018 yılında Şişli’de yer alan Perpa Ticaret Merkezinde kuruluyor. Ticari Sicil Gazetesi’nde kurucu olarak Arjantinli Luis Abdel Salam ve Suriye uyruklu Ahmad Salem Eshany görünüyor. Geçen yıl ise şirketin devri, Melike Polatel, Yaşar Tursun ve Ali Tatar isimli kişilere yapılıyor. Saadet Zinciri sistemi bu tarihten itibaren başlıyor. Şirketin ana faaliyet konusunu ise bilgisayar programı yazmak, program lisansı almak, satma, dağıtma ve kurulumunu yapmak olarak öne çıkıyor.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Kurulan internet sitesinde ortaklık için çeşitli paketler yer alıyor. Bu paketlerde haftalık, aylık ve yıllık getiri oranları bulunuyor. Yatırımcılara üretilen yazılım ve programların satışından yüksek kâr vadediliyor. Örneğin ilk pakette yatırılan paranın haftalık yüzde 5, aylık yüzde 20’lik getirisi bulunuyor. Bu pakete 3 aylık üye olunabiliyor. 100 bin TL yatırıldığı takdirde, 1 ay sonunda 20 bin TL kazanç elde edileceği belirtiliyor. Diğer pakette ise haftalık yüzde 4, aylık yüzde 16’lık kâr garantisi veriliyor. Paketler yatırım rakamına göre değişiklik gösteriyor. Yatırım yapan kişiye ilk zamanlarda vadedilen ödemeler yapılıyor. Sisteme müşteri katan kişiye bonus pay da veriliyor. Yatırım yapan kişi belli bir rakama ulaştığında ödemesi aksıyor. Örneğin 100 bin TL yatırım yapan kişi, 40 bin TL’sini iki ay içinde aldıktan sonra, kalan ödemeler belli bir zaman aralığına bölünüyor. Ancak her saadet zincirinde olduğu gibi, belli bir paraya ulaşıldığında sistem çöküyor.

BAKANLIKLARI KULLANDILAR

Vatandaşların güvenini kazanmak isteyen dolandırıcılar bakanlıkları da kullanıyor. Sitede yer alan projeler kısmında ‘Ulaştırma Bakanlığı’ ve ‘Sağlık Bakanlığına yazılım yapıldığı iddia ediliyor. İnternet sitesinde bakanlıkların logoları da yer alıyor. Sisteme giriş yapmayı kabul eden kişilerin evlerine kargo ile sözleşme gönderiliyor. Sözleşmede vadedilen kâr oranları açık şekilde yazıyor. Yatırımcıların güvenini kazanmak isteyen dolandırıcılar çağrı merkezleri aracılığı ile her telefona da cevap veriyor. Ancak 3 Mart 2021 tarihinden bu yana kimseye ödeme yapılmıyor. Şirketin ofisine giden mağdurlar ise kapı duvar ile karşılaşıyor. Edinilen bilgiye göre SPK’nın konuyla ilgili suç duyurusunda bulunmasının ardından olay mahkemeye taşındı. Şirket kurucuları Melike Polatel, Yaşar Tursun ve Ali Tatar hakkında yasal işlem başlatıldı. Mahkeme kararının ardından şirket sahiplerinin hesaplarına el konulacağı ve tutuklama kararının çıkarılacağı belirtiliyor.

Türkiye

ETİKETLER
Çiftlikbank
YAZDIR
YORUMLAR 43
 • Muttaki 5 ay önce Şikayet Et
  Çiftlikbank, Avapremium, Yadapremium vs bunlar ponzi evet ama Thodex ile bunların alakası yok. Thodex kripto varlık alım satımı yapabildiğiniz bir borsa idi. Tek benzerlikleri kurucusu herşeyi alıp kaçmayı baştan planlamış olabilir, diğer ponziler gibi. Hepsi o, başka benzerlik yok.
  Cevapla
 • baskan28 5 ay önce Şikayet Et
  Bizim milletimiz akıllanmaz. Demek ki para canımızı sıkıyor.
  Cevapla
 • murat ünlü 5 ay önce Şikayet Et
  KİMSE kimseye piyasanın üstünde kar veremez. ama başta kazanıp çıkanlar varsa bilemem belki de baştan kazananlar da sistemi kuranların adamıdır;)
  Cevapla
 • bekir 5 ay önce Şikayet Et
  Bunlara üzülmek istemiyorum..Emeksiz para kazanma hırsı işte böyle ceplerinizi boşaltır..Sakın Ağlamayın....
  Cevapla
 • osman 5 ay önce Şikayet Et
  Devlet bu mecralara para kaptıranlara ceza vermeli. Ülkeden para çıkışına sebep oluyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti'den Bülent Arınç'a cevap! Tartışmalara son noktayı koydu!
3 aylık bebeğe işkence eden cani baba hakkında son dakika kararı...