Erken seçim isteyen muhalefet hazır değil!

OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir, seçim barajının düşürülmesinin partilere etkisini konuştuğumuz yazı dizsinin ikinci bölümünde muhalefet partilerinin sık sık erken seçim çağrısında bulunmasının altında yatan nedeni açıkladı.

GİRİŞ 31.05.2021 14:06 GÜNCELLEME 07.06.2021 09:12
Bu Habere 152 Yorum Yapılmış

Gamze Türk - Haber7

Muhalefet partileri bir süredir sık sık erken seçim çağrısında bulunuyor. Erken seçim çağrılarının arkasındaki nedenler de merak ediliyor. Haber7.com olarak muhalefetin erken seçim çağrılarını OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir sorduk. Daşdemir verdiği röportajda, muhalefetin seçim istemesine karşın bir adayının bile olmadığını ve amaçlarının istikrarsızlık oluşturmak olduğunu dile getirdi. 

İşte Hilmi Daşdemir ile yaptığımız röportajdan önemli başlıklar: 

MUHALEFET ERKEN SEÇİME HAZIR DEĞİL! 

Muhalefet partileri her zaman seçim isterler ki er meydanından kaçmadıklarını göstermek için. Er meydanı da sandıktır. Aslına bakarsanız kendileri de erken seçim beklemiyorlar. Buna hazır da değiller. Neden derseniz, bir Cumhurbaşkanı adayları yok. Yerel seçimleri almış partiler olarak erken seçime hazır olduklarını söyleyerek AK Partiyi seçime çekmek istiyorlar. Ancak AK Parti de doğal olarak Türk milletinin kendisine verdiği yetkiyi kullanıyor. Bunlar daha önce birçok kez tekrarlandı ama bir süre sonra bakıyorsunuz tekrar gündeme geliyor.  

AMAÇLARI İSTİKRARSIZLIK ORTAMI OLUŞTURMAK 

Bu erken seçim çağrılarının temel amacı bir istikrarsızlık ortamı oluşturmak. Yani Belediyeler gitti, AK Parti seçime gitmek zorunda ve benzeri söylemler kullanılıyor. Bu söylemi boşa çıkaran yerel seçimlerdeki belediye meclis üyeleri oylarını göz ardı ediyorlar ki yerel seçimde siyasi yorum yapmak için de hep bunlara bakılır. Bunlar partilerin genel seçim oyları gibidir. Siyaset yaparken ülkeye de sıkıntı oluşturabilecek bir noktaya varılıyor.  

CUMHURBAŞKANIMIZ İLK TURDA KAZANIR 

Bugün bir seçim olsa ‘Hangi partiye oy verirsiniz?’ diye sorduğumuzda kararsızların dağıtıldığı oy oranlarını söyleyeceğim. AK Parti’nin oyu yüzde 39.1, CHP 24.8, MHP 10.4, HDP 10.3, İyi Parti 9.5, Memleket Partisi 1.4, Türkiye Değişim Partisi 1.1, Deva Partisi 1, Saadet Partisi binde 5, Büyük Birlik Partisi binde 5, Vatan Partisi binde 3, Yeniden Refah Partisi binde 2, Gelecek Partisi binde 1, diğer binde 8, kararsız 6.4, hiçbiri de yüzde 4. Sonuç olarak Cumhur İttifakı’nın önüne geçemeyen bir Millet İttifakı var. Diğer taraftan da bir gri alan var. Bu gri alan oldukça önemli. Bu gri alanın Cumhurbaşkanı adaylığını belirleyeceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanımızın ilk turda kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum. 

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 152
 • Atakan 7 ay önce Şikayet Et
  Muhalefetin devleti idare etmek gibi bir amacı yok mevcut şartlarda seçimi şu an kimse istemiyor muhalefet sadece blöf yapıyor tribüne oynuyor onlarda seçim istemiyor
  Cevapla
 • ali 7 ay önce Şikayet Et
  bu kadar parti ne bir kanun çıkarın 100 bin üyesi olmayan seçime giremesin oyunu artıramayan liderlere 2 dönem kuralı getirilsin
  Cevapla
 • ali 7 ay önce Şikayet Et
  Kılıçdaroğlu T.Erdoğanı 18 yıldır yenemiyor yinede er meydanına çağırıyor. Er meydanı boş. T.Erdoğan kiminle güreşecek. Merallemi.
  Cevapla
 • AhmeT 7 ay önce Şikayet Et
  Bu zillet ittifakı başa gelirse Devletin tum kademelerine terör örgütü üyeleri yerleştirilir.Bizi içten yikarlar Allah korusun.Cakma ülkücü Meral Aksenerin maskesi düştü.En az 3 de 1 kısmı bu çakma Ulkucuye oy vermez.
  Cevapla
 • Akkus 7 ay önce Şikayet Et
  Mısırı tenceredeki ılık suda yavaş yavaş haşladilar su kaynayınca iş işten geçmişti, bizide şimdi ılık yağ dolu tencereye koydular uyanık olun gök yüzünün maviliği kimseyi cezbetmesin yağ bir anda kızarsa patlamış mısır taneleri gibi tencerenin dışına firlarlarsiniz da iş işten geçmiş olur, Mısır'da olanlar Türkiye'de olmuyorsa bu milletin birliği ve liderin cesareti sayesinde, o halde siz hâlâ dağınık bir millet ve pısırık bir lider mi istiyorsunuz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 25 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı! Korkutan artış
Türkiye'den Yunanistan'a güçlü uyarı: Bu rüyanın sonu kabus!