Böylesine bir kirlik iki sene öncesine kadar yoktu da neden şimdi oldu?

Haber7 yazarı Mehmet Acet, Marmara Denizi'nde adeta felakete yol açan müsilaj sorunuyla ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Acet, kirliliğin sebebi olarak İBB'nin ihmaller ve hatalar zinciri olduğunu belirtti.

Böylesine bir kirlik iki sene öncesine kadar yoktu da neden şimdi oldu?
Böylesine bir kirlik iki sene öncesine kadar yoktu da neden şimdi oldu?
GİRİŞ 10.06.2021 10:38 GÜNCELLEME 10.06.2021 11:33
Bu Habere 154 Yorum Yapılmış

2 yıl öncesine kadar İstanbul'da böyle bir kirliliğin neden görülmediğini değerlendiren Kanal 7 Ankara Temsilcisi ve Haber7 yazarı Mehmet Acet bugünkü yazısında dikkat çeken örneklerle bu soruya cevap verdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun "Temel Atmama" gibi skandal bir törenle iptal ettiği Silahtarağa Tesisi'yle ilgili değerlendirmelerde bulunan Acet, "AK Parti döneminde İstanbul’un yönetiminde söz sahibi olan çevrelerden dinlediğime göre, bu proje devam ettirilip bitirilseydi, Haliç’in dibindeki bütün giderlerin toplandığı yerde ileri derece biyolojik arıtma tesisi yapılmış olacaktı. Bu tesis, takriben 3,5 milyon nüfusun yaşadığı Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Kâğıthane, Sarıyer’in arka taraflarındaki Seyrantepe, hatta Şişli’nin bir kısmının tamamının atık sularının toplandığı alana dönük ileri seviye arıtma işlerini yürütecekti." ifadelerini kullandı. 

Kadir Topbaş ve Mevlüt Uysal dönemlerini de hatırlatan Acet, söz konusu zaman dilimlerinde kirliliğe karşı üst düzey bir duyarlılığın olduğunu belirtti.

İşte Mehmet Acet'in deniz salyası sorunuyla ilgili o yazısı; 

Son günlerde malum, Marmara’daki Müsilaj (Deniz Salyası) oluşumu büyük tedirginliğe yol açtı.

“Eyvah, yoksa Marmara’yı kaybediyor muyuz” korkusu ortaya çıktı.  

Peki, bu işin sorumlusu kim?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, atık su arıtma işi belediyelerin en temel görevleri arasında yer alır.

Marmara etrafındaki yerleşimlerin toplam nüfusu İstanbul’un yarısı kadar anca ediyor.

Dolayısıyla Marmara’da bir kirlenme varsa, bunun öncelikli sorumlusu İstanbul olmalı.

KONYA'DAN DİKKAT ÇEKEN ÖRNEK

İstanbul’a gelmeden önce Konya’dan bazı örnekler verelim.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, önceki gün sosyal medyadan yönettiği belediyenin çevrecilik faaliyetlerine dair 10 maddelik bir paylaşımda bulundu.

Bir iki tanesini paylaşalım:

-Sıfır Atık Yönetim Sistemi Planımızı hazırladık. Pilot bölgelerde yaptığımız uygulamalarda başarı sağladık. Hedefimiz bölge sınırlarını genişleterek bu uygulamayı tüm şehrimize yaymak.

-Karapınar İleri Biyolojik Atık Su Artıma Tesisini hizmete açtık.

-Beyşehir Gölü’nü temiz tutmak için Huğlu ve Üzümlü Atık Su Arıtma Tesisi yapımlarına başladık.

Başkan Altay, bu paylaşımları “Çevrede Konya Modeli” başlığıyla paylaştı.

Demek ki, şova değil de işe odaklı belediyelerin ciddiyetle yürüttükleri çevre projeleri var.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Beyşehir Gölü’nün temiz tutulması için titizleniyorsa, İstanbul Belediyesi’nin Marmara’yı kirlilikten korumak için çaba harcaması gerekmiyor mu?

Daha doğrusu, gerekmiyor muydu diye sormak daha doğru olacak.

İMAMOĞLU'NUN İLK İCRAATLARINDAN BİRİ: TEMEL ATMAMA TÖRENİ

Neden derseniz, iki yıl önce İstanbul’da yüzde 54 oy alarak işbaşına gelen Ekrem İmamoğlu’nun ilk icraatlarından biri temel atmama töreni olmuştu malum.

Üstelik, o tören tam da böyle bir konuyla ilgiliydi

İmamoğlu, Silahtarağa İleri Biyolojik Arıtma Tesisi'ni "Böyle bir tesise gerek yok" diyerek iptal etti.

NEDEN İKİ YIL ÖNCESİNE KADAR BÖYLE BİR KİRLİLİK OLMADI?

Bu durumda, İstanbulluların Marmara’daki bugünkü durumla ilgili olarak, acaba temel atmama adı altında tuhaf törenler yapmak yerine o tesislerin yapımına devam edilseydi, böyle bir durum ortaya çıkar mıydı diye sormaya hakları yok mu?

Arıtma tesisleri ile ilgili iki yıl öncesine kadar yürütülen çalışmalar kesintiye uğratılmamış olsaydı, bu seviyede bir kirlilik olur muydu acaba?

İnsanların, neden iki yıl öncesine kadar böyle bir kirlilik olmadı da şimdi oluyor diye sorma hakkı yok mu?

Arıtma tesisleri anlamında son iki yılda sert bir şekilde frene basıldığı bilindiğine göre, daha önce neler yapıldığını anlatmak için şimdi gelin iki yıl öncesine dönelim.

Öncelikle İmamoğlu’nun iptal ettiği Silahtarağa Tesisi’nden başlayalım.

AK Parti döneminde İstanbul’un yönetiminde söz sahibi olan çevrelerden dinlediğime göre, bu proje devam ettirilip bitirilseydi, Haliç’in dibindeki bütün giderlerin toplandığı yerde ileri derece biyolojik arıtma tesisi yapılmış olacaktı.

Bu tesis, takriben 3,5 milyon nüfusun yaşadığı Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Kâğıthane, Sarıyer’in arka taraflarındaki Seyrantepe, hatta Şişli’nin bir kısmının tamamının atık sularının toplandığı alana dönük ileri seviye arıtma işlerini yürütecekti.

'GEREK YOK' DEYİP DURDURDULAR

Ama olmadı, proje, "Gerek yok" diyerek durduruldu.

Dolayısıyla Marmara'nın kirlenmesine yol verilmiş oldu.

KADİR TOPBAŞ VE MEVLÜT UYSAL DÖNEMİ

Başka bilgiler verelim.

Rahmetli Kadir Topbaş'ın Başkan olduğu dönemde, ileri seviye biyolojik arıtma ihtiyacı İstanbul'un önemli gündemleri arasına girmiş ve İSKİ üzerinden bu sistemlerin yüzde 45'i tamamlanmıştı.

2018'de Mevlüt Uysal'ın işbaşına gelmesinden sonra da, 5 yıl içerisinde bütün arıtma sistemini yüzde 45’ten yüzde 100’e çıkarmak için planlamalar yapıldı.

İstanbul AK Parti yönetiminde iken, İstanbul, Kocaeli ve Bursa Belediye Başkanları ortak bir karar alarak 2 tane denizden inip kalkabilen uçak kiralamışlardı.

Bu uçaklar, her gün keşif uçuşları yapıyor, Marmara’ya açılan gemilerin denize atık bırakmasını engelliyor, bunu yapanları fotoğraflayıp cezalar kesiyordu.

Yani, üst düzeyde bir duyarlılık vardı.

Aynı uygulama devam ediyor mu bilmiyorum, inşallah ediyordur.

YORUMLAR 154
 • ARAS 1 hafta önce Şikayet Et
  Kesinlikle doğru 20 yıldır olmayan şeyin 2 yılda çıkması tesadüf mü hayır İŞ BİLMEMEZLİK
  Cevapla
 • Nkontas 1 hafta önce Şikayet Et
  Allah
  Cevapla
 • Murat 1 hafta önce Şikayet Et
  Valla bu siyasi yozlaşmayı çalıp çırpmaları millet çok net olarak görüyor artık, bu siyasi dolandırıcıları ve yozlaşmayı Ak Partinin düzeltmesi lazım ki Ak Partide gelecek seçimleri rahat kazansın. Tamam sanayide altapıda savunma sanayınde her turlu yatırım Ak parti zamanında yapılıyor ve Türkiye tarıhınde ilk kez bu kadar güçlü, en az 10 yıl daha Ak Parti kadrolarına Türkiyenin ihtiyacı var ama bu belediyeler olsun siyasiler olsun, ihaleler olsun, direk dogrudan alımlar olsun seffaf ve milletin gözü önünde olmalı, Milletin artık siyasi dolandırıcılara tahammülü kalmadı. Ak parti de kaybederse bu nedenle kaybedecek.
  Cevapla
 • Masallar 1 hafta önce Şikayet Et
  İBB,ne sular az,sen yedi tepeyide bitir ondan sonra Açılırsın Karadeniz'e vira vira
  Cevapla
 • Muhaberat 1 hafta önce Şikayet Et
  Mehmet Tevfik Göksu ve Gerçek Bilimadamlarının çok önemli uyarılarını dinlemeyip, zamanında bu ekoş ile onu kukla gibi seslendiren Vantrolog AJANSIN YALAN VAATLERİNE kanıp bu rezalet Chpye oy verenler İNŞAALLAH bu sefer AĞLAYAN TABİATIN, MARMARA DENİZİNİN haykırışlarına kulaklarını tıkamazlar. İstanbulun fethinden dolayı Müslüman Toprağı olmasından eza duyanlar yüzünden İstanbul hızlanarak artan bir şekilde son 2 senedir ÖLÜYOR ÖLDÜRÜLÜYOR yakında İstanbulda ne yerli nede yabancı turistin geleceği ve gelir bırakacağı bir KENT YAPISI ÖZELLİĞİ kalmayacak buradan şimdiden uyarıyorum!
  Cevapla
 • Battal 1 hafta önce Şikayet Et
  Ne istanbulu nede Türkiyeyi yönetmek chp nin işi değil onların aklı yetmez. Her şey çok güzel olacak dedi ekrem efendi nasılda her şeyi berbat ediyor,görün işte istanbulda yaşayıp ekreme oy veren istanbullular.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Avusturya'dan Sezgin Baran Korkmaz açıklaması! İade edilecek mi?
Salgında çarpıcı gelişme! (20 Haziran 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)