AK Parti'li Turan: Parlamenter sisteme dönmenin artık imkanı kalmamıştır

AK Parti Grup Başkanvekili Turan 'Millet İttifakı kazansa bile parlamenter sisteme dönmenin artık imkanı kalmamıştır' dedi.

AK Parti'li Turan: Parlamenter sisteme dönmenin artık imkanı kalmamıştır
AK Parti'li Turan: Parlamenter sisteme dönmenin artık imkanı kalmamıştır
GİRİŞ 10.06.2021 18:07 GÜNCELLEME 10.06.2021 18:21
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

AK Parti'li Turan, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili sözlerine ilişkin, “İddia ediyorum ki Cumhur ittifakı bu ülkenin yönetiminde yeni dönemde de bir numaralı ekip olarak işin içinde olacak. Ancak teorik olarak değerlendiriyorum, Millet İttifakı kazansa bile parlamenter sisteme dönmenin artık imkanı kalmamıştır” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, TBMM’de basın açıklaması yaptı. Turan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hazırlamış olduğu ‘selam vermeyin’ videosuna atıf yaparak, “Sayın Erdoğan'la, milletin gözünde olan bir kişi ile 11 yılda 9 seçim kaybeden bir kişinin muhatap olmasını doğru bulmazdık, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a değil de Turan'a cevap vermesini zevkle izliyoruz. Bir video söz konusu. ‘Selam vermeyin’ tarzı anne, babaları, makul olan olmayan muazzam bir kirlilikte video hazırlamış oldu. Hakarete alıştık, milletin evlatlarına, anne babalarına, makul olan olmayan, ‘Selam verin, vermeyin’ demenin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Siyaset her şey değildir. Kılıçdaroğlu'nun ‘selam vermeyin’ demesine rağmen Hazreti Peygamberimizin ‘selamı yayın’ tavsiyesine uyarak, 84 milyona selam vermeye devam edeceğiz. Kılıçdaroğlu'nun makul olan anne baba veya makul olmayan anne baba tarzındaki ifadesi, tek parti döneminde kalan makul vatandaş uygulamasının bir devamıdır” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin eleştirileri konusunda da Turan, “Akşener ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi eskimiştir, geride kalmıştır’ dedi. Bir algıyla birlikte, sözüm ona, olmaz ya, Millet İttifakı seçimleri kazansa bile kazandığında parlamenter sisteme dönecekmiş gibi sistemi değerlendirdi. Bu millet, yanlış yapmadığından dolayı, AK Parti'yi, Cumhur İttifakı'nı asla yalnız bırakmadı. O yüzden iddia ediyorum ki, Cumhur ittifakı bu ülkenin yönetiminde yeni dönemde de bir numaralı ekip olarak işin içinde olacak. Ancak teorik olarak değerlendiriyorum, Millet İttifakı kazansa bile parlamenter sisteme dönmenin artık imkanı kalmamıştır. İnsanlar, tüm dünya ülkeleri, kazanılmış olan haklarını geri vermez. Milletin aldığı hakkı geri verme dönemi yok. Parlamenter sistemden halkın direkt oy verme adımına gelen başkanlık sisteminden geriye sisteme geçme dünyada örneği yok. Aynı gün parlamenter sisteme geçecekmiş algısı doğru değil. 600 vekil içinde 400 vekil olursa sistem değişikliği sağlanabilir. AK Parti yok olacak, MHP yok olacak, Millet İttifakı'nın paydaşları 400 vekil alacak. Böyle teori var mı? Seçimleri kazansanız bile geriye dönük olmayan sistem krizini gündem değiştirme olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Turan, şöyle konuştu:

“367 krizleri, 15 turda seçilen cumhurbaşkanı süreci geride kaldı. Yüzde 50+1 alan vesayete meydan okur, milletiyle yürüme dışında bir noktası olamaz. Seçimin kazandığı gün parlamenter sisteme dönecek gibi yapanların bu ifadelerini revize etmesini, seçimi kazansalar bile hangi anayasa değişikliği ile milletin önüne çıkacaklarını söylemeleri lazım, ortaklarınızı açıklayın, metninizi açıklayın ona göre bakalım.”

15 vekille görüştüğü iddiasına da Turan şu ifadelerle cevap verdi:

“Grup başkanvekiliyim. Her gündemle ilgili vekillerle, ilgililerle toplantılar yaparız. Bu yanlış değil, birçok konuyla ilgili ilgilileri çağırırız değerlendirme yaparız. Bülent Turan’ın görevi var. İçerikle ilgili isyanım var. Doğru değil, yarın da toplantılarımız var. Çevre ile ilgili önerge ile sabahtan beri toplantı yapıyoruz. Görev verildiği iddiasının doğru olmadığını ifade etmek isterim. Gündemimizi mafyanın almasını doğru bulmuyoruz. İç kavgaları olmayan bir partiyiz. Biz gündemi belli olan bir siyasi partiyiz.”

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Salih 1 hafta önce Şikayet Et
  Ne diyeyim baya emin konuşmuş bana alkışlamak düşer. iş tersine giderse ama ozaman vay halimize
  Cevapla
 • Fehmi 1 hafta önce Şikayet Et
  Sayın TURAN, Meral hanım da Parlamenter sistemine inanmıyor. Bunu siyasi malzeme olarak kullanıyor . Başka çaresi yoktur. Bahçeli düşmanlı için sola kaydı. Allah hidayet etsin inşallah.
  Cevapla
 • İstanbullu 1 hafta önce Şikayet Et
  Kendisini yönetecek kişi ve hükümeti doğrudan seçme hakkı vermeyen parlementer sisteme dönüş isteği tam bir siyasi yobazlık. Hele İki başlı Devlet sistemi Cumhurbaşkanı ayrı , başbakan başka bir sistemi istemek olsa olsa ahmaklık olur .
  Cevapla
 • Halis 1 hafta önce Şikayet Et
  Bunlar adam olmaz. 1923 de Cumhuriyet kuruldu ve parlamenter sistem ile Türkiye bir yere varamadı. Çünkü koalisyon demek takoz ,3 lü koalisyon demek 1 takoz bir el freni demek. Hiç bir zaman da bir yere varamayız. Akşener in niyeti kötü
  Cevapla
 • Osman 1 hafta önce Şikayet Et
  Belediyeleri pay ediyorlar ulkeyide pay edecek meral
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Elvan'dan son dakika enflasyon açıklaması
Son dakika haberi...Forbes: Türkiye yasağı 1 Temmuz'da kalkabilir