Bakan Koca'dan son dakika normalleşme açıklaması! Hibrit model kararı...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs ile mücadelenin seyrini değiştirecek önemli bir son dakika kararınının ayrıntılarını ilk kez açıkladı. Haziran ayının sonuna işaret eden Bakan Koca, normalleşme adımlarının sinyalini de verdi.

Bakan Koca'dan son dakika normalleşme açıklaması! Hibrit model kararı...
Bakan Koca'dan son dakika normalleşme açıklaması! Hibrit model kararı...
GİRİŞ 12.06.2021 07:53 GÜNCELLEME 12.06.2021 08:41
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Son dakika haberleri: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haziran ayının sonunda aşılamada 20 yaşa kadar inileceğini açıkladı. Sabah gazetesine konuşan Koca, 3. doz aşılamanın hibrit modelle olması üzerinde durduklarını belirterek, ilk etapta gönüllü gruplarda uygulamanın başlayacağını söyledi.

Koca, aşı tedarik sürecindeki son durum, aşıya olan ilgi ve ikna süreçleri, toplumsal bağışıklığın sınırı, hibrit aşılama yaklaşımı ve maskelerin çıkarılma şartları hakkında şu bilgileri verdi:

BIONTECH VE SİNOVAC'TA YENİ PARTİ AŞI

Bu ay için planlanan 30 milyon doz BioNTech aşısının yaklaşık yarısı teslim edildi, tedarik süreci planlandığı gibi ilerliyor. Bugün itibarıyla 3.5 milyon doz Sinovac aşısının da Türkiye'ye gelmesini bekliyoruz. Çin'den izni çıkan aşının yeni partisinin toplamda 14.5 milyon doza ulaşması öngörülüyor. Bu sayede, Sinovac aşısı olmayı bekleyenlerin taleplerinin karşılanması hedefleniyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni rekoru duyurduSağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni rekoru duyurdu

HİBRİT AŞILAMA MODELİ

Sonbaharla birlikte, ilk aşıların üstünden en az 6 ay geçtikten sonra, 3. doz aşıda etkinlik ve koruyuculuk tespiti için gönüllülerden başlanarak şu yol izlenecek: İlk 2 dozu Sinovac aşısı olan bir gruba yine Sinovac, bir diğer gruba BioNTech, diğer gruba da yerli aşı yapılacak.

Aynı şekilde ilk 2 dozda BioNTech tercih edenler içinden gönüllü bir gruba da 3. dozda Sinovac, BioNTech ve yerli aşı vurulacak. Böylece 3. dozda hangi hibrit modelle en yüksek koruyuculuk sağlandığı dikkate alınarak yaygın ve yoğun uygulamaya geçilecek.

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK KRİTERİ

Toplumsal bağışıklığın oluşması için nüfusun en az yüzde 60'ının aşılanması gerekiyor. Ancak yüzde 70 ve üstü oranda aşılamanın daha anlamlı olduğu kabul ediliyor. Bu nedenle koruyuculuk etkisi de dikkate alınarak geniş kitlelere tercihine bağlı olarak ilk doz BioNTech aşısı yapılması ve toplumsal bağışıklığın hızla artırılması düşünülüyor.MASKELER NE ZAMAN ÇIKACAK?

Virüsün uğradığı mutasyonlar gözetilerek en az 2 metre mesafe bırakılması önerildi. 2 metre mesafeyi koruyanlar maskeyi çıkarabilir. Ama öyle durumlar olur ki "evde otururken ortama göre maske takmanız gerekebilir. Burada önemli olan aşılanma ve mesafeyi muhafaza etmektir.

NORMALLEŞME ŞARTLARI

Günlük vaka sayıları 5- 6 bin arasında inişli çıkışlı seyrediyor. Bunda hareketliliğin artmasının etkisi büyük. Salgını kontrol etmek için farklı dönemlerden geçtik. Tam kapanma, kısmi kapanma, kontrollü normalleşme dönemlerini yaşadık. Şu andaki dönemi de kontrollü sosyal hayat olarak görüp uygulamalıyız.

RİSK GRUPLARINDA AŞILAMA ORANI YÜZDE 90'I BULMALI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Vatandaşlarımız, 'Bu aşı beni korur' düşüncesinde olmalı. Ancak bazıları koruyuculuktan ziyade yan etkileri ön plana çıkarıyor. Ama ileri sürülen yan etkilerin bir karşılığı yok. İkna yöntemi ile aşılamada oranın artmasını bekliyoruz. Özellikle riskli gruplarda aşılama oranı yüzde 90'ı bulmalı" dedi.

ETİKETLER
bakan koca
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • salih 5 ay önce Şikayet Et
  Ölenlere otopsi yapılmalı
  Cevapla
 • Davut.aktan 5 ay önce Şikayet Et
  İngiltere aşıladı da ne oldu vakalar patladı aşı hastalık nyayıcı bir sıvıdır bu tabloya duruma göre En akıllı Amerika çıktı yüzde 30 olmadan aşılama herşeyi serbest bıraktı sürü bagışıklıgı saglandı ve dünyaya kazıgı attı çinle beraber yine.
  Cevapla
 • bilgi 5 ay önce Şikayet Et
  ingilterede aşılama bitmedi nüfusun %30una 2 doz aşı yaptılar henüz. %60 70 aşılama olunca vakaların düşmesi bekleniyor
  Cevapla
 • adili 5 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş ne kadar düz mantık çalışıyorsunuz yahu, İngiltere'de vakaların artması önemli değil, önemli olan hastaneye yatış oranları ve virüsün hastalığa dönüşme oranı, bunları bilmeden atlıyorsunuz. Aşı virüsü bulaştırmaktan korumaz sadece hastalıktan korur, bunu hala anlamadınız böyle giderse de anlamayacaksınız. Etrafınızdan birini kaybedince anlarsınız artık(Umarım o kadar geç olmaz!)
  Cevapla
 • Aziz 5 ay önce Şikayet Et
  Yan etkilerin karşılığı yok ne demek! Bilimsel makaleleri de mir ant uğruna, aldık aşı bari yapalım binde bir ölüm olsa da önemli değil, kalp kası, felç vb binde bir de olsa da önemli değil mi diyeceğiz?Neden o zaman aşı şirketleri sorumluluk kabul etmiyor. Örtmeyin üstününü okumadan size inanan çok insan var yazık o insanlara.
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Yinede tedbiri elden bırakmamak gerek
  Cevapla
 • C.Türk 5 ay önce Şikayet Et
  Toplumun En az %75,i Aşılanmaz ise Rahatlama zor görünüyor!.
  Cevapla
 • Aziz 5 ay önce Şikayet Et
  Yürü git işine ya! Mehmet Ceyhan mısın nesin anlamadım!
  Cevapla
 • Konyalı 5 ay önce Şikayet Et
  74 olsa olmazmı?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Meteoroloji'den son dakika duyurusu: Saat verip uyardı: Devam edecek
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret ve faiz açıklaması