Son dakika haberi: Yerli koronavirüs aşısının adı TURKOVAC oldu

Yerli Kovid-19 aşısının Faz-3 çalışması kapsamında gönüllülerle yürütülen aşılama programı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çevri içi katılımıyla Ankara Şehir Hastanesi'nde başladı. Yerli Kovid-19 aşısının adının "TURKOVAC" olacağı açıklandı.

GİRİŞ 22.06.2021 16:05 GÜNCELLEME 22.06.2021 17:27
Bu Habere 185 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Erciyes Üniversitesi'nde geliştirilen yerli koronavirüs aşısının Faz-3 çalışması kapsamında gönüllülere aşılar yapılmaya başlandı. 

İşte Bakan Koca'nın açıklamaları:

Bu gurur milletimize ait. Bundan sonraki safhada gönüllülere yapılıp etkinliğini görmüş olacağız.Bugün ilk gönüllümüze huzurlarınızda aşıyı yapmış olacağız.

Faz-3 safhasına gelen aşı da özellikle etkinliğini görmek istiyoruz ve devamında yaygın kullanıma geçmiş olacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları: 

Ben de çok çok teşekkür ediyorum, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Ülkemizde geliştirilen yerli aşılardan üçüncü faza geçen bu ilk çalışmanın hayırlı olmasını diliyorum.

Üçüncü fazının ilk uygulaması biraz sonra gerçekleştirilecek bu aşımızla birlikte Türkiye artık yeni bir dönemin kapılarını aralamaktadır.

Salgınla mücadelede dünyada bilinen en etkili ve yaygın araç aşılar. Türkiye Çin ve Almanya başta olmak üzere somut neticeye ulaşan tüm aşıların tedariki ve uygulamasında oldukça ileri bir düzeydedir.

"KISITLAMALARI DA BİRER BİRER KALDIRIYOR VEYA AZALTIYORUZ"

İnşallah birkaç hafta içinde ülkemizdeki 18 yaş üzeri nüfusun tamamını aşılama kapsamına almış olacağız. Salgınla mücadelede ve aşılamada mesafe kat ettikçe kısıtlamaları da birer birer kaldırıyor veya azaltıyoruz.

Haziran ayı başıyla birlikte pek çok alanda milletimize rahat nefes aldıracak açılımları zaten başlatmıştık. Dün de Temmuz ayıyla birlikte sokağa çıkma kısıtlamaları başta olmak üzere pek çok konuya ilişkin mücadelelerimizi ve müjdelerimizi milletimizle paylaştık.

Bu salgının ne kadar süreceği belirsizdir. Ülkemizi salgın cenderesinden bir an önce kurtarmak, milletimizin sağlığını güvence altına almak için kendi aşımıza sahip olmamız kritik öneme sahiptir. Artık kendi aşımıza sahip olma konusunda son dönemece girmiş bulunuyoruz. 

YERLİ AŞININ ADI 'TURKOVAC' OLDU

Bu konuda benim şahsen gönlümden geçen şu olabilir; hem ülkemizin tamamında dil noktasında kolaylık açısından; TURKOVAC.

TURKOVAC NE DEMEK, TURKVAC NEDİR, NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

Koronavirüs salgınına karşı Türkiye'de geliştirilen yerli aşının adı 'TURKOVAC' oldu. Vatandaşlar TURKOVAC adının ne anlama geldiğini merak etmeye başladı. 

TURCO yabancı dillerde 'TÜRK' anlamına gelirken 'VAC' ise Türkçe anlamı 'aşı' olan vaccine kelimesinin kısaltılmış halidir.

TURKOVAC ise 'TÜRK AŞISI' anlamını taşımaktadır.

ETİKETLER
turkovac nedir
YAZDIR
YORUMLAR 185
 • FM.. 1 ay önce Şikayet Et
  Elmanın sapı üzümün çöpü hesabı , aşı bulduk diye sevineceğimize ismini eleştiriyoruz.
  Cevapla
 • mit 1 ay önce Şikayet Et
  bu aşı yurtdışına pazarlanacak biraz öngörülü olun. Türkaşı desen ş ve ü karakterleri ingilizcede yok.istedigin kadar milliyetçi ol ingilizce evrensel dil bunu kabul etmek lazım.Çinliler çince, Ruslar da kiril alfabesiyle mi aşı çıkardı ? biri sinovac biri sputnik ikisinin de kendi dillerinde karsiligi olsa bile dışarıya çince yazılı verseler okunuşunu bilmesek alıp kullanirmiydik.guven unsuru bile oluşmazdı.Bizim kulağımıza hoş gelmiyor olabilir ama yabancılar bunu gayet normal karşılayacak.Diger aşılarda milletlerin ismi bile yok.Bunda Türk kelimesi var daha ne istiyorsanız.Aşıyı bulmuşuz isim begendiremiyoruz.Oyle olsa ne olur boyle olsa ne olur. işlevi onemli.yapandan Allah razı olsun.
  Cevapla
 • Ihtiyar 1 ay önce Şikayet Et
  Katılmıyorum, Türkiyemiz artık uluslarası bir marka haline geldi, göreceksiniz bu aşı hemde çok iyi pazarlanacaktır.
  Cevapla
 • VATANDAŞ 1 ay önce Şikayet Et
  ÜLKESİ, DEVLETİ, MİLLETİ İÇİN, GECELİ GÜN DÜZLÜ, ÇALIŞAN, HAYIRLI, UĞURLU , CUM HURBAŞKANIMIZ VAR, ÖTE YANDA, ÜLKESİ MİLLETİ, ALEYHİNE GECELİ, GÜNDÜZLÜ ÇALIŞAN, ÜLKE İNSANINA, ZORLA İNBELİK ve LEZBİYENLİK KURSU VERİP, İSRAFTAN BAHSEDİP, BELEDİYE KASASINDAN 1 KİLO SUNA 392 LİRA VERİP BAKLAVA YİYEN, HAY IRSIZ, UĞURSUZ, CUMHURBAŞKANI OLMAK İSTEYENLER VAr. 2023 YILINDAKİ SEÇİMLE RDE, BUNLARI AKLINIZDAN ÇIKARMAYIN.
  Cevapla
 • Yok 1 ay önce Şikayet Et
  Bu aşının son harfi c olarakmı okuyacağız yoksa k mı hani türkçeyse ona göre ?
  Cevapla
 • Anlıyana 1 ay önce Şikayet Et
  Bazen C bademde s olarak ;)))
  Cevapla
 • Körfezli 1 ay önce Şikayet Et
  Sol kafaya yeni malzeme çıktı. Bu isimden hiç memnun olmayacakları kesin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Beşiktaş, Ghezzal'le anlaştı! 3+1 yıllık anlaşma