Bu balıklar uzayda yaşamın sırrını ortaya çıkartabilir!

Uzun süreli uzay uçuşlarının insan sağlığını nasıl etkilediğine dair cevapların, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) gönderilen mürekkep balıkları üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda elde edilebileceği açıklandı.

Bu balıklar uzayda yaşamın sırrını ortaya çıkartabilir!
Bu balıklar uzayda yaşamın sırrını ortaya çıkartabilir!
GİRİŞ 23.06.2021 11:05 GÜNCELLEME 23.06.2021 11:05
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Hawaii Üniversitesinin deniz laboratuvarında yetiştirilerek UUİ'ye gönderilen kısa kuyruklu yavru mürekkep balıklarının, uzun uzay görevlerinde insan sağlığının nasıl etkilendiği üzerine yapılan deneylerde belirleyici olacağı bildirildi.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) araştırmacısı Jamie Foster, mürekkep balıklarının ışık emisyonunu düzenlemeye yardımcı doğal bakterilerle ortak yaşama ilişkisi olduğunu söyledi.

Foster, "Astronotlar uzayda fazla zaman harcadıkça bağışıklık sistemleri çalışmaz hale geliyor. Mürekkep balıklarının uzayda nasıl bir değişime uğradığının anlaşılması, astronotların sağlık sorunlarının çözülmesine de yardımcı olabilir" ifadesini kullandı.

Hawaii Üniversitesi profesörü Margaret McFall-Ngai da astronotların düşük yer çekimindeyken vücutlarının mikroplarla ilişkisinin değiştiğine dikkati çekti.

McFall-Ngai, "İnsanların mikroplarıyla ortak yaşama ilişkisinin düşük yer çekiminde bozulduğunu bulduk ve Jamie Foster bunun mürekkep balıklarında doğru çalıştığını tespit etti. Basit bir sistem olduğu için bu soruna neyin sebep olduğunun temeline inilebilir" dedi.

Bu ayın başlarında bir SpaceX ikmal uçuşuyla UUİ'ye gönderilen kısa kuyruklu yavru mürekkep balıkları, temmuzda Dünya'ya geri getirilerek incelemeye alınacak.

KAYNAK: NTV
YORUMLAR 1
  • vay be arkadaş 7 ay önce Şikayet Et
    mürekkep balığıyla bizim aramızda genetk çok farklılığımız var bu söyledikleri şey için inandırıcı değidlir.nasa dabiliyor ki mürekkep balığının btün türleri dünyaya sonradan gelmişlerdir.kafadan bacaklı olan bu Tür yok olan marsdan Dünyaya getirilen türlerindne birtanesidir
    Cevapla
DİĞER HABERLER
29 Ocak 2022 gazete manşetleri
Ece Erken'in zor anları! Gözyaşlarını tutamadı