Diyanet'ten dikkat çeken 'düğün' fetvası!

Bu haftanın Cuma Hutbesi belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2 Temmuz 2021 Cuma Hutbesi'nin konusu "Düğünlerimizde Nebevi Ölçüye Riayet Edelim"

Diyanet'ten dikkat çeken 'düğün' fetvası!
Diyanet'ten dikkat çeken 'düğün' fetvası!
GİRİŞ 02.07.2021 11:46 GÜNCELLEME 02.07.2021 11:48
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan 2 Temmuz tarihli cuma hutbesinin konusu belli oldu.

Hutbenin içeriği "Düğünlerimizde Nebevi Ölçüye Riayet Edelim" şeklinde belirlendi.

GÖSTERİŞTEN UZAK VE SADE DÜĞÜN TAVSİYESİ

İslam dininin, düğün törenlerinin gösterişten uzak ve sade yapılmasını tavsiye ettiği anımsatıldı.

Günümüzde, evlenmek isteyen birçok gencin düğün masraflarının belirli ölçüleri aşması sebebiyle zorlandığı, hatta evlilikten uzak durduğuna dikkat çekildi.

"İSRAFA DÖNÜŞTÜRMEMEYE GAYRET EDELİM"

"Düğünlerimizi israfa ve gösterişe dönüştürmeden yapmaya gayret edelim" çağrısında bulunulan hutbede, şu ifadeler yer aldı:

"Peygamber Efendimiz (s.a.s), sevgili kızı Fâtıma’yla amcasının oğlu Hz. Ali’yi evlendirmişti. Hz. Fâtıma’nın çeyizi, bir parça kadife, bir su tulumu ve bir yastıktan ibaretti. Hz. Fâtıma’nın çeyizi gibi mehri ve düğün yemeği de gayet sadeydi. Bu mütevazı düğüne şahit olanlar, 'Biz, Fâtıma’nın düğününden daha güzel bir düğün görmedik.' demişlerdi.

"EVLİLİK DİNİN YARISINI KORUMAYA VESİLEDİR"

Evlilik, Allah’ın emri, Resûlüllah’ın sünnetidir. Dünyada mutluluğa ve berekete, ahirette ise huzura ve cennete ulaştıran kıymetli bir başlangıçtır. Sevgili Peygamberimizin buyurduğu gibi evlilik, 'dinin yarısını korumaya' vesiledir.

Evliliğin ilk adımı olan nikâh ve düğünlerimiz ise sevdiklerimizin şahitliği ve güzel dilekleri eşliğinde gerçekleşen törenlerdir. Düğünle yeni bir ailenin kurulduğu ilan edilir. Sevinçler paylaşılır; geleceğe dair umutlar güçlenir. Eşler arasına muhabbet ve merhamet lütfetmesi, onlara sağlıklı ve hayırlı nesiller ihsan etmesi için Allah’a dua edilir.

"EN BEREKETLİ NİKAH, KÜLFETİ EN AZ OLANIDIR"

Dinimiz, hem düğün hazırlıklarımızın hem de nikâh ve düğün törenlerimizin kolaylaştırılmasını öğütler. Her işimizde olduğu gibi düğünlerimizin de gösterişten uzak ve sade yapılmasını tavsiye eder. Nitekim Resûl-i Ekrem (s.a.s) bir hadisinde şöyle buyurur: 'En bereketli nikâh, zorluğu ve külfeti en az olanıdır.'

"AİLELER DÜĞÜNDEN SONRA UZUN SÜRE BORÇ ÖDÜYOR"

Maalesef günümüzde, evlenmek isteyen birçok gencimiz, düğün masraflarının makul ölçüleri aşması sebebiyle zorlanmakta, hatta evlilikten uzak durmaktadır. Gereğinden fazla yapılan düğün harcamaları ile aileler, düğünden sonra uzun süre borç ödemektedir.

Bu durum genç çiftlerin, evliliklerinin ilk yıllarını maddi sıkıntı ve huzursuzlukla geçirmesine neden olmaktadır. Hâlbuki Nebevî ölçü açıktır: 'Kolaylaştırın, zorlaştırmayın! Müjdeleyin, nefret ettirmeyin!'

"DÜĞÜNLERİ İSRAFA VE GÖSTERİŞE DÖNÜŞTÜRMEYELİM" ÇAĞRISI

Her işimizde olduğu gibi düğünlerimizde de Allah’ın rızasına, Resûlü’nün sünnetine uygun davranalım. Evliliklerimizi kolaylaştıralım. Düğünlerimizi israfa ve gösterişe dönüştürmeden yapmaya gayret edelim. Eğlenirken İslam’ın çizdiği meşruiyet dairesinde hareket edelim; ölçülü ve dengeli olalım, helale ve harama riayet edelim.

Düğünlerimizi, Kur’an’da 'Kendileriyle huzur bulmamız için bizlere eşler yarattığını, aramızda sevgi ve rahmet bağları var ettiğini' buyuran Rabbimize şükretmek için birer vesile kılalım."

YORUMLAR 11
 • MÜNKER 2 yıl önce Şikayet Et
  Cehenneme odun taşımaya devam son gaz , aileleri çok çetin hesaplar bekliyor ÇOK. KIZ TARAFI İSTEK VE MASRAFLAR EV= 500 BİN TL ALTIN= 200 GR (bilezik vs) 100 BİN TL (Mehir hariç) MOBİLYA,BEYAZ EŞYA=50 BİN ( bazen kız tarafı yapabiliyor:) DÜĞÜN (Organizasyon,salon vs)= 30 BİN EN TEMEL MASRAFLARLA BİRLİKTE HELALİNDEN EVLENMEK 680 BİN TUTTU. BABADAN DESTEĞİ OLMAYAN 28 YAŞINDA BİR ADAM YOL KENARINDA ZİNA 50 TL İKEN 680 BİN TL YE 13.600 KEZ ZİNA YAPABİLİYOR..YANİ 37 YIL (13600/365 GÜN =37 ) 28 YAŞINDAYDI , 37 YIL DAHA EKLE= YAŞ 65 SONRA EVLENMESEDE OLUR.TOPRAĞA YAKIN ARTIK . PEKİ SİZ NEYİ SEÇERDİNİZ ? HELAL Mİ KOLAY , YOKSA HARAMA ULAŞMAK MI ? VE SUÇLU KİM ?
  Cevapla
 • Bünyamin Öztürk 2 yıl önce Şikayet Et
  Aferin Diyanete. Arada bir böyle iyi şeyler söylüyorlar.
  Cevapla
 • orhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Dinleyeni getir..
  Cevapla
 • Fikret 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu uyarıya da şükür.Arkası gelir inşaAllah. Diyanetin Nebevi Ölçüler demesi güzel gelişme.Teşekkür ederiz.
  Cevapla
 • abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  kadınlar anlamaz. ömrümde bir kere oluyor diyerek erkeklerin kanını emiyorlar. maleesef dindarı dindar olmayanı çoğu böyle.
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Dinar mı? Hangi dinin dindarı? Dindarla değil müslümanla evlenin, müslüman mütevazi olur. Baş örtüsü olan müslüman sanıp evlenirseniz öyle dindar elinizde kalır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Prof Dr. Şükrü Ersoy'dan Gemlik'teki depremle ilgili ilk yorum
KAAN uçtu, kimi sevinçten uçtu, kimi hazımsızlığından çatladı