İttifak çatırdadı! Saadet'ten İYİ Parti'ye peş peşe Erbakan tepkisi...

İYİ Partili Lütfü Türkkan'ın Milli Görüşün merhum lideri Necmettin Erbakan ile ilgili sarf ettiği skandal sözlerin yankısı sürüyor. Türkkan’ın açıklamalarına Saadet Partisi cephesinden tepkiler gelmeye devam ediyor.

GİRİŞ 03.07.2021 17:46 GÜNCELLEME 03.07.2021 20:03
Bu Habere 275 Yorum Yapılmış

Millet İttifakı ortağı olan İYİ Parti'nin Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın skandal açıklamalaları Saadet Partisi ile krize yol açtı.

Zaman zaman CHP ile ters düşecek açıklamalarda bulunan Türkkan bu kez de Milli Görüş hareketinin kurucu lideri ve Türk siyasetinin "Erbakan Hoca"sı merhum başbakanlardan Necmettin Erbakan'ı hedef alarak skandal ifadeler kullandı. 

Kaçak çiftliğiyle ve korumalarının gazeteciyi dövmesiyle gündemde olan İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kanal İstanbul’u eleştirdiği konuşmasında proje kapsamında temeli atılan ilk köprünün eski bir proje olduğunu savunarak, “Hafta sonu Kanal İstanbul projesinin temelini atıyoruz diye Kuzey Marmara Otoyolu'yla ilgili eski bir projenin köprü temelini attılar. Erbakan çok temel atardı. İş bir ara o kadar ilerledi ki boş tarlaya temeller attılar. Aradan 40 sene geçmiş, aynı hadiselerin devamı bizi üzüyor” ifadelerini kullanmıştı.

SAADET PARTİLİ ARIKAN'DAN SERT TEPKİ

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Arıkan, İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın Millî Görüş Hareketi Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’a yönelik kullandığı ifadelere sert tepki gösterdi.

Erbakan Hoca’nın kimsenin hayal edemediği meseleleri devletin ve milletin gündemine soktuğunu belirten Arıkan, “Erbakan Hoca’nın ağır sanayi idealleri birtakım mihrakları öylesine rahatsız etmiştir ki; mesnetsiz iddialar ile partileri kapatılmış, siyasi yasaklar ile karşı karşıya kalmıştır. Buna rağmen yılmamış, Saadet Partisi genel başkanı olarak icra ettiği son vazifesinde dahi üreten bir Türkiye için gayret göstermiştir. Onun bu gayreti neticesindedir ki; 1970-1980 yılları arasında hükümet ortağı olma fırsatı bulduğu süre zarfı içerisinde 200 kadar temel atmış bunlardan 70 fabrika üretime geçmeyi başarmıştır. Bu rakamlar o dönem şartları açısından birilerinin hayal dahi edemeyeceği icraatların Erbakan Hoca tarafından gerçekleştirildiğini göstermektedir. Türkkan’ın bu dünyada bir gün belki hatırlanmayacak ama istihzada bulunduğu Erbakan Hoca’nın eserleri bu millete hizmet etmeye devam edecek ve asla unutulmayacak” ifadelerini kullandı.

SAADET PARTİSİ RESMİ YAYIN ORGANI MİLLİ GAZETE'DEN DE TEPKİ GELDİ

Skandal ifadeleri sonrası Saadet Partisi resmi yayın organı Milli Gazete'den İYİ Partili Türkkan'a tepki geldi.

Gazetede konuyla ilgili yapılan habere "Üzgünüm yetmez özür bekliyoruz" manşeti atıldı. 

'TÜRKKAN İFTİRA ATTI'

Mili Gazete'deki haberin detayında ise şu ifadelere yer verildi: 

TBMM’de Kanal İstanbul ile ilgili bir basın açıklaması yapan Türkkan, açıklamasının devamında Türkiye’nin ağır sanayi hamlesini başlatan Erbakan Hoca’ya yönelik, “Hafta sonu Kanal İstanbul projesinin temelini atıyoruz diye Kuzey Marmara Otoyolu’yla ilgili eski bir projenin köprü temelini attılar. Erbakan çok temel atardı. İş bir ara o kadar ilerledi ki, boş tarlaya temeller attılar. Aradan 40 sene geçmiş, aynı hadiselerin devamı bizi üzüyor” iftirasında bulundu. Türkkan’ın bu yakışıksız açıklamasının ardından tepkiler de gecikmedi.

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Türkkan’ın, Millî Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan ile ilgili yakışıksız sözlerine büyük tepki geldi. Sosyal medyada konu ile ilgili paylaşım yapan birçok siyasi ve vatandaş, Türkkan’ın haddi aştığını kaydetti. Türkkan, dün attığı tweetle sadece “Üzgünüm” demekle yetindi...

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan’ın Millî Görüş Lideri ve 54’üncü Hükümet Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’la ilgili mesnetsiz iddialarına kamuoyundan büyük tepki topladı. Türkkan’ın Türkiye siyasi hayatında önemli işlere imza atan, her geçen gün değeri daha da anlaşılan ilim ve siyaset adamı Erbakan’a yönelik skandal açıklamaları, siyasetten bürokrasiye, işçiden memura kadar herkes tarafından kınandı.

''SİZİN HAYALİNİZ BİLE YETİŞEMEZ''

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ''Erdoğan’ın ve Erbakan’ın yaptıklarına sizin hayaliniz bile yetişemez. Siz millet menfaatine iş yapmayı bilmezsiniz. Siz ancak milletin arazisini gasp ederek oraya kaçak bina yapar ve gazeteci dövdürürsünüz. Hem milletimizden hem de milletimizin o büyük liderlerinden özür dileyin.'' ifadelerini kullandı.

EMİN AKBAŞOĞLU'NDAN TEPKİ

AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, "Nasıl ülkemizin kalkınması için canla başla çalışan rahmetli Erbakan Hocamıza iftira attıysanız, Tarihimizin en büyük hizmet ve eserlerini aziz Milletimize kazandıran Sn. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a da iftira atıyorsunuz. Şahidimiz eserlerimiz ve Milletimizdir." ifadelerini kullandı

ERBAKAN'I AKŞENER'E SORUN

Türkkan’ın kullandığı ifadeleri bilgisizlik olarak değerlendiren Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Avukat Bayram Sakartepe de, tepkisini şöyle ifade etti:

“Türkan’ın bahsettiği olay Erzincan’da geçiyor. Rahmetli Hocamız Erzincan’a takım tezgahları fabrikasının temelini atıyor. Proje onaylanmış, finansmanı sağlanmış bir projedir. Temel atıldıktan sonraki gün CHP’nin Erzincan Senatörü Niyazi Ünsal temeli söküp araca yüklüyor ve ‘İşte Erbakan’ın attığı temel diyerek’ olayı hafife almaya çalışıyor. O dönem basın da bu olayı manipüle ediyor. Daha sonra bir yıl içerisinde bu fabrika hizmete açılıyor. Ancak bu bir yıl içerisinde Güneş Motel olayı patlak veriyor ve o dönem hükümet düşürülüyor. Daha sonra Bülent Ecevit bu fabrikayı Kayseri’ye nakletme kararı alıyor. Fabrika Kayseri’ye nakledilirken Niyazi Ünsal fabrikanın çatısına çıkıp, ‘Benim cesedimi çiğnemeden bu fabrikayı buradan kaldıramazsınız’ diye haykırıyor. Yani geçmişte Erbakan Hocamız 200 tane ağır sanayi fabrikasının temelini atıyor ve bu fabrikaların yarıya yakını şu anda hâlâ milletimize hizmet etmektedir. Türkkan tamamen bilgisizliğine dayanan kulaktan dolma bilgilerle söylediği sözlerdir bunlar. Türkkan bu sözleri söylerken keşke araştırıp konuşsaydı. Ayrıca bugün Türkkan’ın milletvekili olarak seçildiği partinin Genel Başkanı rahmetli hocamızın bakanlarındandı. Türkkan zahmet edip Erbakan Hocamızı genel başkanına sorsaydı eminim Akşener, Türkkan’a anlatırdı. Bundan sonra Türkkan, Erbakan Hocamız hakkında konuşacaksa Meral Akşener’e sorup rahmetli hocamız hakkında bilgi alsın.”

"CEHALET VAR, İFTİRA VAR, YALAN VAR"

Türkkan'ın açıklamalarına tepki gösteren Yeniden Refah Partisi İstanbul İl Başkanı Hüseyin Terzi, İYİ Partili ismi cahillikle suçladı ve "Erbakan hocamıza dil uzatana bak sen! Bilgi desen yok, akıl desen o da yok! Ama cehalet var, iftira var, yalan var... İşin acısı da bu vasıflarda birinin Meclis'te koltuğu var. Milletimize sözümüz; memleketi bu vasıfsızlardan kurtarmak bizim boynumuza borçtur" ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 275
 • ESAT 2 yıl önce Şikayet Et
  erbakanı bilmek ve anlamak bu sahsın hafızası kaldırmaz
  Cevapla
 • Aylin 2 yıl önce Şikayet Et
  Çamlıcadaki camiye israf diyen temel hala bunların peşinde mi gitcen
  Cevapla
 • Cemil 2 yıl önce Şikayet Et
  Milli görüşün içindekiler daha Erbakan hocamızı anlamamışken kanının türk olduğu şüpheli vekilin anlamasını beklemek hayaldir.
  Cevapla
 • Halil çiftçi baba 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben erbakan hocamıza oy vermedim amma erbakan HOCAMIZ bu millete ömrü boyunca hizmet etmiş nadide insanlardan biridir ahlâkı fazileti nezaketi ile bir bey efendidir onun hayali bu ülkede kardeşlik müreffeh ve islam kardeşliğini tahsis etmekti TEMEL bey erbakan hocamizin yanında değil arkasında olmuştur merak ediyorum benzemezlerse ne kadar yol yuruyecek
  Cevapla
 • Musa 2 yıl önce Şikayet Et
  Necmettin Erbakan hocamızı ağzına alan herife de bak yolsuzluk yapan adam asla temiz insana iftira ve hakaret edemez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ayhan Bora Kaplan 'Kumpas'ının anatomisi ve 11 sayfalık yeni ifade
İşte Reisi'nin kaza öncesindeki son görüntüleri