MEB'den son dakika okullara kayıt açıklaması

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanlığı, 2021-2022 eğitim öğretim yılında ilkokul birinci sınıf ve ortaokul beşinci sınıfa başlayacak öğrencilerin e-kayıtlarının tamamlandığını duyurdu.

MEB'den son dakika okullara kayıt açıklaması
MEB'den son dakika okullara kayıt açıklaması
GİRİŞ 05.07.2021 14:17 GÜNCELLEME 05.07.2021 15:15
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2021-2022 eğitim öğretim yılında ilkokul birinci sınıf ve ortaokul beşinci sınıfa başlayacak öğrencilerin e-kayıtlarının tamamlandığını duyurdu. Veliler çocuklarının yerleştirildiği okulu, e-okul ve e-devlet sistemi üzerinden öğrenebilecek.

2021-2022 eğitim öğretim yılında ilkokul birinci sınıf ve ortaokul beşinci sınıfa başlayacak öğrencilerin okul kayıtları, MERNİS adres bilgileri esas alınarak herhangi bir başvuru olmaksızın e-okul sistemi üzerinden yapıldı. Veliler bugünden itibaren çocuklarının yerleştirildiği okulu, e-okul ve e-devlet sistemi üzerinden öğrenebilecek.

Bakan Selçuk duyurdu: Okul dışı saatlerde ve hafta sonu halk eğitim merkezi olacakBakan Selçuk duyurdu: Okul dışı saatlerde ve hafta sonu halk eğitim merkezi olacak

"2 MİLYON 844 BİN 765 ÖĞRENCİNİN E-KAYIT İŞLEMİ TAMAMLANDI"

2021-2022 eğitim öğretim yılında ilk ve ortaokula başlayacak öğrencilerin adrese dayalı kayıtları Bilgi İşlem Genel Müdürlüğünce yapıldı. Mecburi ilköğretim çağına gelen 1 milyon 536 bin 413 çocuk, 1. sınıfa, 1 milyon 308 bin 352 öğrenci de 5. sınıfa olmak üzere toplam 2 milyon 844 bin 765 öğrencinin e-kayıt işlemi tamamlandı.
İlkokul birinci sınıf kayıtları, herhangi bir başvuru olmaksızın MERNİS adres bilgileri uyarınca gerçekleştirildi. 5. sınıfa yerleştirilen öğrenciler için velilere “ortaokul, imam hatip ortaokulu ve özel ortaokul” tercih hakkı sunuldu. Ortaokul tercihi yapan öğrenciler, adreslerine uygun okullara yerleştirildi. E-kayıt sonuç ekranlarında imam hatip ortaokulu ve özel okula kayıt olmak isteyen velilerin istedikleri okullara başvurmaları gerektiği hakkında bilgi verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı bilişim sistemlerinin e-devlet (turkiye.gov.tr) kapısına entegre edilmesi kapsamında bu yıl ilk defa e-kayıt sonuçları e-devlet kapısı üzerinden de yayımlanıyor. Veliler, e-devlet kapısı sisteminden; “İlköğretim Okulları Adrese Göre Kayıt Okulu Sorgulama (e-Kayıt)” hizmet başlığından, çocuklarının yerleştirildiği okulu öğrenebilecek.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
son dakika haberi
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Can böber 2 ay önce Şikayet Et
  Banane
  Cevapla
 • serdar 2 ay önce Şikayet Et
  sayın bakanım çok önemli lütfen. öğretmenler öğrenci seçiyor, birçok öğretmen öğrenci kabul etmiyor listem doldu diyor. eğitimde fırsat eşitliği maalesef yok.
  Cevapla
 • Serdar 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın emekli, bilmediğim konuda konuşmam üslubunuz hoş değil ayrıca ben bildiğim tarafını şikayet etmişim sizde diğer boyutunu sonuçta ortada problemler var ve çözülmesi için net çözümler gerekiyor.
  Cevapla
 • Emekli vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Sallama Serdar asıl veliler öğretmen seçiyor ,yok tecrübesi olsun,bayan olsun, kapalı bayan olmasın, şişman olmasın, ne dolaplar dönüyor siyasi desteği olan istediği okula , istediği öğretmene çocuğunu veriyor, günümüzde veliler okul müdürlerini ipte cambaz gibi oynatıyor
  Cevapla
 • serdar 2 ay önce Şikayet Et
  sayın sde bey sıkıntı zaten burda örneğin 30 öğrenci alıyor öğretmen oda taaaa 2 3 yıl önceden sonraki veliler için yer kalmıyor. dikkat ederseniz aslında aynı şeyi söylüyoruz ama büyük sıkıntılar var.
  Cevapla
 • sde 2 ay önce Şikayet Et
  isteyen çocuğuna istediği öğretmeni seçsin ne karışıyorsunuz
  Cevapla
 • Maraşlı 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım, lütfen öğrenci yüzünden veli ile idare ve öğretmen karşı karşıya geliyor. Kimi istediği öğretmen olmayınca tantana çıkarıyor. Kimi idare yandaşlarına öğretmen seçiminde torpil yapıyor. Öğretmen olan veliler de var. Rol karmaşası yaşıyor. Fırsat eşitliğini sağlayalım n’olur.
  Cevapla
 • Hislendim 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım, lütfen. Veliler öğretmen seçiyor. Bir çok veli kurada çıkan öğretmeni kabul etmiyor. Önyargıyla yok falan olsun yok filan olsun diye öğretmenin itibarını zedeliyorlar.Gerçekten fırsat eşitliği yok malesef...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
La Palma patladı! Bir haftada 21 bin deprem meydana geldi!
Fransa savunma anlaşmasında bir ülke ile daha ters düştü