Bakan Akar'dan Yunanistan Savunma Bakanı'na tepki

Milli Savunma Bakanı Akar, Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopulos'un Türkiye aleyhindeki sözlerine tepki göstererek, "Yunanistan, uzlaşmaz ve gerginliği tırmandırıcı tavrını sürdürmektedir" dedi.

Bakan Akar'dan Yunanistan Savunma Bakanı'na tepki
Bakan Akar'dan Yunanistan Savunma Bakanı'na tepki
GİRİŞ 11.07.2021 10:36 GÜNCELLEME 11.07.2021 11:30
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Panagiotopulos'un Türkiye aleyhindeki sözlerine tepki göstererek, "Yunanistan, provokatif, hukuk tanımaz, kendi imzaladığı anlaşmalara dahi riayet etmeyen, uzlaşmaz ve gerginliği tırmandırıcı tavrını sürdürmektedir" dedi.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopulos katıldığı bir panelde Türkiye aleyhinde ifadeler kullanarak,  Türkiye’nin uluslararası hukuka aykırı hareket ettiğini, tüm bölgeyi istikrarsızlaştırma riski bulunduğunu ileri sürdü.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopulos.

Hulusi Akar, konuyla ilgili açıklama yaptı. Akar, Panagiotopulos'un açıklamalarını, son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis arasındaki yapıcı görüşmeler ve yaz döneminde gerginliği düşürmeye yönelik gayretlerle örtüşmeyen bir söylem ve eylem olarak nitelendirdi.

Yunan Bakan'dan Erdoğan'a büyük övgü: Türkiye'yi değiştirdi!Yunan Bakan'dan Erdoğan'a büyük övgü: Türkiye'yi değiştirdi!

“MANLTIKLI KONUŞMAYA DAVET EDİYORUZ" 

"Değerli meslektaşımı bencillikten, duygusallıktan uzak makul, mantıklı, adil ve objektif olarak ülkelerimiz arasındaki antlaşmalar, uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde düşünmeye ve konuşmaya davet ediyoruz" diyen Akar, Ortadoğu gibi bir coğrafyada Türkiye'nin, barış ve istikrara katkı sağlayan önemli bir ülke olduğunu belirtti. 

Türkiye'nin sorunların çözümünde uluslararası hukuk, diyalog ve iyi komşuluk ilişkilerini esas aldığını ifade eden Akar, "NATO içinde de Türkiye’nin konumu ve verdiği katkı yadsınamaz" diye konuştu. Bakan Akar, şunları söyledi:

"Uluslararası hukuk söylemini dilinden düşürmeyen, Türkiye’yi her fırsatta uluslararası hukuka saygılı olmayan ülke olarak itham eden Yunanistan, Türkiye’nin tüm olumlu ve yapıcı çabalarına rağmen provokatif, hukuk tanımaz, kendi imzaladığı anlaşmalara dahi riayet etmeyen, uzlaşmaz ve gerginliği tırmandırıcı tavrını sürdürmektedir. Ayrıca, Yunanistan, NATO’ya milli imkanlarımızla sunduğumuz ve müttefiklerin desteklediği, müşterek eğitim merkezimize dahi basit gerekçelerle inatla karşı çıkıyor. Üstelik bu eylemlerini haklı göstermek için de gerçeklerden uzak, olumsuz ve tahrik edici açıklamalarda bulunmaktadır. İşin esası şudur ki, Yunanistan’ın tahrik maksadıyla yaptığı tatbikatlar, anlaşmalara aykırı şekilde gayri askeri statüdeki adaları silahlandırması, Ege’de ve Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuka aykırı ve akla mantığa sığmayan talepleri gerginliği artırmaktadır.  1923 Lozan ve 1947 Paris Barış Antlaşmalarının açık hükümlerine rağmen gayri askeri statüdeki adalar kime karşı ve niçin silahlandırılmaktadır? Antlaşma hükümleri açıkça ortadadır ve muhataplarımız bunları gayet iyi bilmektedir."

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopulos.

“YUNANİSTAN GERİ İTMELERE DEVAM EDİYOR"

Yunanistan'ın, 6 deniz mili karasularına karşın 10 millik hava sahası iddiasında bulunduğunu hatırlatan Akar, "Bunun tarihte ve günümüzde örneği yoktur" dedi.

Akar, Türkiye'nin düzensiz göçmenler konusunda büyük fedakarlıklar gösterdiğini belirterek, "Yunanistan ise uluslararası hukuka aykırı ve insanlık dışı uygulamalarla, Ege Denizi'nde kadın ve çocuklar dahil göçmenleri geri itmeye devam etmektedir" ifadesini kullandı.

“SORUNLARIN DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜLMESİ GEREKTİĞİNE SAMİMİYETLE İNANIYORUZ" 

"Yunanistan’da bir silahlanma tutkusu bulunmaktadır" diyen Akar, şöyle konuştu:

"Ancak bunun matematikten uzak, ham bir hayal ve beyhude bir gayret olduğu en büyük zararının da Yunan halkına olacağı görülmeli, bilinmelidir. Şu hususun da altını özellikle çizmek isterim ki Yunanistan ile aramızda olan sorunların çözümü üçüncü taraflar değildir. Dolayısıyla Yunanistan’ın Türkiye ile olan problemlerini, Türkiye-AB / Türkiye-ABD / Türkiye-NATO gibi üçüncü tarafların problemi haline getirmeye çabaları ne hukuki ne de ahlakidir. Biz, Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki sorunların da diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine samimiyetle inanıyor ve bunun için çaba sarf ediyoruz. Uluslararası hukuk, ikili hukuk ve tarihi süreç bakımından da haklı olduğumuzun bilincindeyiz ve dolayısıyla çok rahatız. Gücümüz de bu haklılığımızdan kaynaklanmaktadır."

“PROVAKATİF SÖYLEM VE EYLEMLERDEN KAÇINMALIDIR" 

Bazı Yunan akademisyenlerin, siyasilerin, emekli sivil ve asker bürokratların objektif açıklamalarının da Türkiye'nin haklılığını gösterdiğini aktaran Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Pozitif gündem tek taraflı olmaz. Yakalanan olumlu havanın devam etmesini istiyorsanız Türk, Yunan halklarının birbirine yakınlığını göz önünde bulundurarak provokatif söylem ve eylemlerden kaçınmanız lazım. Yunanistan bizim için en ufak faydası olacak her şeye bir bahane ile karşı çıkıyor. Biz ise inatla uluslararası hukuk diyoruz, şeffaflık ve iyi komşuluk ilişkileri diyoruz. Sonuç olarak barış için, istikrar için Yunan komşularımızın yayılmacı anlayışından bir an önce vazgeçmesi, uzlaşmaz, kışkırtıcı açıklama ve eylemlerine son vermesi en doğru yoldur. Açıkça ifade ediyoruz ki bizim kimsenin hakkında, hukukunda, toprağında gözümüz yoktur. Ancak Kıbrıs dahil, Mavi Vatanımızdaki hak, alaka ve menfaatlerimizi korumakta azimliyiz, kararlıyız ve buna muktediriz. Hiçbir oldubittiye de müsaade etmeyiz."

Bakan Akar, Arnavut mevkidaşıyla telefonda görüştüBakan Akar, Arnavut mevkidaşıyla telefonda görüştü

Bakan Akar ABD Savunma Bakanı Austin ile telefonda görüştüBakan Akar ABD Savunma Bakanı Austin ile telefonda görüştü

Bakan Akar'dan Afganistan açıklaması!Bakan Akar'dan Afganistan açıklaması!

Milli Savunma Bakanı Akar'dan kritik toplantıMilli Savunma Bakanı Akar'dan kritik toplantı

KAYNAK: AA
YORUMLAR 33
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar ermeniler gbiler karabag alinirken nasil di ermeniler ayni lari degisen tek sey bunlarin arkasi biraz dha guclu
  Cevapla
 • Vatandaş! 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu adamlar güçten anlar, boşa polemik yapıyoruz
  Cevapla
 • Kadir 1 yıl önce Şikayet Et
  O gereksiz Yunanistan’ı da destekçisi AB ve Fransa’nın da canı cehenneme. Gereksiz ülke
  Cevapla
 • Hakan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu yorumun neresi sert, bakan nerdeyse alttan almış. Alttan ala ala altta kalacağız bu gidişle.
  Cevapla
 • Beko 1 yıl önce Şikayet Et
  O adalar Bizim.Mutlaka geri alınacak. Atina Selanik bizim ve geri alınacak.Tek bir yunan kalmayana kadar yola devam. Bir soykıyımda biz yapsak fenamı olur.
  Cevapla
 • Furkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz katil değiliz. Sür hepsini gitsin Avrupa’da Almanya’yı sömürsünler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erteleme başvurusu yapmışlardı! Fenerbahçe - Konyaspor maçı oynanacak mı?
Yargıtay'ın kararı yanlış yorumlandı: EYT'lilerin tazminatıyla ilgisi yok