Cinsel taciz davasında mağduru hiç dinlemeden beraat kararı!

64 yaşındaki Cevat Yeşilbaş'a 14 yaşındaki Z.A ile zihinsel engelli Ş.B'ye cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle dava açıldı. Mahkeme Z.A yönünden ise 6 yıl 8 ay cezaya hükmetti. Bölge Adliye Mahkemesi kararı bozdu. Ancak sonra ceza indi.

Cinsel taciz davasında mağduru hiç dinlemeden beraat kararı!
Cinsel taciz davasında mağduru hiç dinlemeden beraat kararı!
GİRİŞ 22.07.2021 08:34 GÜNCELLEME 22.07.2021 08:34
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesine göre, Fatih’te cami tuvaletinde çalışan 64 yaşındaki Cevat Yeşilbaş, 2016-2017 yılları arasında yüzde 50 zihinsel engelli Ş.B. ile 14 yaşındaki Z.A.’ya cinsel saldırıda bulundu. Başsavcılık, Yeşilbaş’a toplamda 33 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Yeşilbaş ifadesinde Ş.B. ile cinsel ilişkiye girmediğini, Z.A.’ya da tokat attığı için kendisine iftira attığını öne sürdü.

PEDAGOG EŞLİĞİNDE ANLATTI

Z.A., İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada yaşananları pedagog eşliğinde anlattı. Mahkeme Ş.B.’yi bulamadığı için dinlenilmesinden vazgeçti ve davayı karara bağladı. Ş.B.’nin zihinsel engeli dışarıdan bakınca anlaşılmadığı için Cevat Yeşilbaş’a ceza verilmedi, Z.A. yönünden ise 6 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Dosya itiraz üzerine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderildi. Bölge Adliye Mahkemesi, Ş.B.’nin dinlenmemiş olması ve Z.A. yönünden sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel istismar suçunun oluşup oluşmadığının kararda tartışılmadığını belirterek kararı bozdu.

‘TANIMIYORUM AMA ŞİKÂYETÇİYİM’

Hürriyet'ten Ayşegül Usta'nın haberine göre, bozma kararının ardından Ş.B.’ye memleketi Bafra’da ulaşıldı. Ş.B. talimatla verdiği ifadesinde, “Yeşilbaş ve Z. A.’yı tanımıyorum. Kendisi ile cinsel ilişkiye girmedim. Ancak kendisinden şikâyetçiyim. Yüzümü dahi görmesini istemiyorum” dedi. Ş.B.’nin babası A.G. ise “Sanıktan şikâyetçiyim. Kızım kendini ifade edememektedir. Eşi ile boşanma davası mevcut. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyorum” diye konuştu.

İKİNCİ KARARDA DAHA AZ CEZA

Davayı geçtiğimiz hafta ikinci kez karara bağlayan İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Yeşilbaş hakkında Ş.B.’nin akıl hastalığı bulunduğunu bilmediğini belirterek ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. Yeşilbaş, mağdur Z.A.’ya yönelik ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan ise iyi hal indirimi uygulanarak 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

KAYNAK: HÜRRİYET
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Nihat 1 hafta önce Şikayet Et
  Fötö cü hakimler hala devre dışı olmamışlar
  Cevapla
 • Vatann sever 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu karaları verenler ve alınan karalar özellikle incelenmeli
  Cevapla
 • ümmet 1 hafta önce Şikayet Et
  beşeri sistemlerden adalet beklemeyin
  Cevapla
 • Osman 1 hafta önce Şikayet Et
  Hakim sahte olmasın incelemeklazım
  Cevapla
 • Deli Dumrul 1 hafta önce Şikayet Et
  Hakimlere teşvik primi verilsin. Bir davayı ortalama 15 yılda bitiriyorlar. Adalet bakanına sorsanız davalar 270 günde bitiyor. Onun dünyadan haberi yok. Şikayet edeceğiniz hiç bir kurum yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ağustos'ta fiyatlar değişti! İşte Türkiye'de satılan en ucuz sıfır otomobiller
Havadaki devler Türkiye'ye giriş yaptı! Tek seferde 39 ton...