Türk profesörden 'çift doz aşı olanlara bedava bilet verilsin' önerisi

Şu anda Türkiye'de 18 yaş üzeri aşı hakkında sahip olup bir doz aşısını olmayan kişi sayısı 22 milyondan fazla. İkinci doz zamanı geldiği halde aşısını yaptırmayan ise 5 milyon kişi bulunuyor.

GİRİŞ 25.07.2021 09:17 GÜNCELLEME 26.07.2021 05:43
Bu Habere 92 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin nüfusu 2020 yılı verilerine göre 83 milyon 614 bin 362 kişi. 17 yaş altındaki nüfus 21 milyon 543 bin 940, 17 yaşındakiler ise 1 milyon 206 bin 717.

17 yaşındaki gençlerin 703 bininin yılın ilk 7 ayında 18 yaşına girdiği varsayımıyla, şu an itibariyle 18 yaş altı nüfus 22 milyon 247 bin 858 olarak hesaplanıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da önceki gün yaptığı açıklamada, 18 yaş üstü nüfusta olup henüz hiç aşı olmayanların sayısının 23 milyona yakın olduğunu söyledi.

Aşısızların bu yüksek oranı, vakaların yeniden artışa geçmesinde de etken olarak görülüyor. Bu nedenle uzmanlar, vatandaşı aşıya çağırıyor.

Prof. Dr. İsmail Balık

"ÇİFT DOZA BEDAVA BİLET" ÖNERİSİ

Aşılama hızının tüm dünyada henüz aynı olmadığını söyleyen Prof. Dr. İsmail Balık, "Doğu’da aşılama çok düşükken, Batı’da bu oran daha yüksek. Aşılama hızı her yerde aynı olmadıkça salgının hızı düşse bile hastalığın görülmesi kalıcı hale gelir. Hala aşısını yaptırmayanların salgının devam etmesi ve ölümlerden kendilerini de sorumlu hissetmeleri gerekiyor" dedi.

Vatandaşları aşıya yönlendirmek için "bedava bilet" önerisinde bulunan Balık, "Çift doz aşılı olanlara, konserlerde, maçlarda ücretsiz bilet verilsin. Örneğin kura ile koltukların yüzde 20’si verilebilir. Telefon şirketleri ücretsiz bir miktar kontör verebilir. Belediyeler yaz konserlerine başladılar, sadece çift doz aşılı olanları alabilirler. Bu tip ödüllendirmeler ülkemizde kararsız gençleri aşıya yöneltmede işe yarayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

"ÖLÜM BULGULARI AŞISIZLAR ARASINDAN ÇIKIYOR"

Yasaklamaların olmamasının tek yolunun aşı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tevfik Özlü ise, "Şu anda ABD’de Colorado eyaletindeyim. Buranın nüfusu 6 milyona yakın. Nüfusun yüzde 54 kadarı çift doz aşısını olmuş durumda. İnsanlar pandemiyi neredeyse arkalarında bırakmış gibi görünüyor. Sadece toplu taşımada maske takmak zorunlu. Onun dışında diğer tedbirler uygulanmıyor" diye konuştu.

Colorado'da delta varyantına rağmen vaka sayılarının düşük olduğunu da belirten Özlü, "Günlük vaka sayıları 300 civarında ama hiç ölüm yok. Hasta olanlar ve ölüm bulguları sadece aşısızlar arasından çıkıyor. Aşının nasıl işe yaradığını burada görebiliyorsunuz" dedi.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ / MELTEM ÖZGENÇ
YAZDIR
YORUMLAR 92
 • C. Türk 2 ay önce Şikayet Et
  Aşı candır vurdur heyecanlandır. Her hafta vurdurucam bi alman bi çin ayolll
  Cevapla
 • Abduselam 2 ay önce Şikayet Et
  Senin ölümün ben sorunlu değilim laga luga yapma mecburyetim yok.
  Cevapla
 • Sami 2 ay önce Şikayet Et
  Saçma bir öneri.
  Cevapla
 • zafer gülten 2 ay önce Şikayet Et
  aşı olanların sayısını artırmak için,bir kanun çıkarılıp aşısı gelip olmıyanlar coranaya yakalanırsa tedavi masraflarının bir kısmı kendilerinden alınacak diye kanun çıkarılmalı.bilindiği gibi tedavisi hayli pahalı bir hastalık ve aşı olmıyan bir kişinin masrafı ,aşını olan vatandaşa yüklenemez.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Süper zeki, sigara ve alkol içenlere de aynısını uygulayın. Resmen saçmalıyorsunuz
  Cevapla
 • Vatandas 2 ay önce Şikayet Et
  Sen sacmalamısın
  Cevapla
 • Dahi 2 ay önce Şikayet Et
  Ben yerli ve milli yim. yerli aşı cikmadan aşı maşı olmam.yerli aşınin faydası olmasada zararı olmaz en azından.
  Cevapla
 • Barış 2 ay önce Şikayet Et
  Kara cahil, hem de kapkara.!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Binlerce kişiye vergi müjdesi! Vatandaşa büyük kolaylık sağlayacak
Beşiktaş'taki düzenleme vatandaşı isyan ettirdi: Böyle rezillik olmaz!