Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan aşılama hızı ile ilgili uyarı

Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'e konuşan Mehmet Ceyhan, "Aşılama bu şekilde yavaş devam ederse, ilk başta aşılananlar da antikorunu kaybedecek" diyerek, aşılamanın uzun sürmesi riskine işaret etti ve durumun ciddiyetine vurgu yaptı.

GİRİŞ 26.07.2021 09:09 GÜNCELLEME 27.07.2021 06:19
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, Yeni Şafak gazetesindeki köşe yazısında, "Koronavirüs vakaları neden tırmanışa geçti? Aşılar işe yaramıyor mu?" sorularını irdeledi.

Son Dakika: Koronavirüs aşısı ile ilgili gerçeği canlı yayında açıkladıSon Dakika: Koronavirüs aşısı ile ilgili gerçeği canlı yayında açıkladı

Dünyadaki vaka/ölüm oranlarını inceleyen Acet, "Aşılamada ciddi mesafe kat etmiş ülkelerde artan vaka sayılarına rağmen ölüm sayılarının ciddi anlamda düşük olması dikkat çekiyor. Pandeminin ilk aylarında en büyük kabusu yaşayan İspanya, İtalya, Fransa gibi ülkelerde günlük ölüm sayıları 30'ların altında seyrediyor. Bu durum, aşıların, hastalığın ağır seyretmesini ve ölümleri azalttığının en net göstergesi" dedi.

Konuyu Türkiye'ye getiren ve "toplumda yaygın anlamda bir bunalma var" diyen Acet, "Bu bunalma hali nedeniyle en güçlü silahımız olan tedbirli olma durumunda gevşeme oldu. Aşılamada, haziran ortasından itibaren hızlı bir ivme yakalamamıza rağmen, devamında aynı tempoyu sürdüremedik. Aşı sırası geldiği halde, yaptırmayan 23 milyon kişi var. Bu ciddi bir rakam" ifadelerini kullandı.

Mehmet Ceyhan

Aklındaki sorular için Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'ı arayarak bilgi aldığını aktaran Kanal 7 Ankara Temsilcisi, Ceyhan ile yaptığı görüşmenin detaylarını şu cümlelerle anlattı:

"Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sürecin yönetiminin kolay olmadığına değindikten sonra, 'Bir tarafta turizm var, ekonomi var ama bir taraftan da biraz daha kontrollü olmalıydık' görüşünü dile getiriyor.

Ceyhan Hoca, birkaç ay öncesine kadar yüzde 70 aşılama oranını yakaladığımız takdirde toplumsal bağışıklığın kazanılabileceğini, salgının hayatımızdan çıkıp gideceğini dile getiriyordu.

Bakan Koca uyardı: Şu anki sorun, tedbirlerin esnetilmesiBakan Koca, aşılanmayanların sayısını açıkladı

Delta virüsü nedeniyle bu görüşünü güncellemiş.

Artık, yüzde 80'ı bulmamız gerektiğini düşünüyor.

Takvim olarak da yılbaşını işaret ediyor.

Haziran ayında aşı bolluğu ile talep yoğunluğunun kesiştiği günlerde, Türkiye rekorlar kırarak günlük aşılama yapmayı başardı.

Günlük bir buçuk milyonu bulan aşılamalar yapıldı.

Ancak, bu hız, devam eden günlerde aynı temposunu koruyamadı.

Prof. Ceyhan, son görüşmemizde, bir süre önce dile getirdiği görüşünü tekrarladı, 'günlük 500 bin, 600 bin civarında ortalama aşı yaptırabilirsek, istenilen hedefe ulaşabiliriz' dedi.

AŞILAMADA HIZLI DAVRANMAK NEDEN ÖNEMLİ?

Aşılamada hız önemli.

Neden derseniz, her aşının bir koruyuculuk süresi var.

Belli bir süre geçtikten sonra yapılan aşının bu etkisi kaybolmaya başlıyor.

Üçüncü doz aşılamaya geçilmesinin temel gerekçesi de bu zaten.

Prof. Ceyhan, aşılamanın uzun sürmesi riskine işaret ederek, 'Bu böyle devam ederse ne olur ilk başta aşıladıklarınız antikorunu kaybeder, iş uzadıkça virüs hala mevcutsa toplum da ağır geçirmeye başlar' diyor.

Burası önemli.

Aşılamayı zamana yayarak sürdürmemiz halinde, karşımıza çıkacak olan durum şöyle olacak:

Aşı yaptıranlar, belli bir süre kendilerini büyük ölçüde koruma altına almış olacaklar.

Ancak, zaman geçtikçe salgın kontrol edilemediği sürece antikor seviyesi düşecek, aşının etkisi kaybolmaya başlayacak ve önceden aşı yaptıranlar için de yeniden yüksek risk durumu ortaya çıkacak.

Türkiye'de şubat ve mart aylarında aşı yaptıranlar bu anlamda şimdiden risk altına girmiş durumdalar.

Bu nedenle, hiç aşı yaptırmamış olanların ilk doz aşıyı yaptırmaları kadar, erken dönemde aşılananların, özellikle de sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü insanların üçüncü doz aşı için randevu almaları önem taşıyor."

YORUMLAR 54
 • CTN 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu arada dünyada resmi rakamlarla 12.000'n üzerinde aşıdan ölen ve 100 binin üzerinden de yan etkilerinden dolayı rahatsızlananlar varken (sonra çıkacak rahatsılıkları da Allah bilir artık. Çıksa bile kimse aşıdan diyemeyecek) ve bunları yabancı basın açıklarken bizim basınımızda neden kimse en ufak bir habe yapamaz. Merak edip şüphelenmiyor musunuz.
  Cevapla
 • bunları varyaa 1 yıl önce Şikayet Et
  aşı zorunlu olaccak aşı olmayan evden adımını atamayacak bu iş anca böyle biter. bu aşı olmayanlar yüüznden ben3. dozu almam vucuduma sağlıkçılar bu adamların keyfi için 4 -5 dozumu olacaklar neyin mücadelesi, aşı olmayan covit ile alalaklı hastalanması durumundan ücretli tedaviye geçilmeli. restornalar ortak alanlar yasaklanmalı seyahat ksıtı gelmeli. ben kimsenin keyfini bekleytemem .... 3. dozuda olmam bilesin
  Cevapla
 • derin devlet 1 yıl önce Şikayet Et
  neden çok aşırı tepki veriyoruz. isteyen aşı yaptırsın karşılığını görsün. isteyen aşı yaptırmasın karşılığını görsün. sonuçlar zaten 20 yıldan önce çıkmaz. kimse 20 yıl sonra bugünleri hatırlamaz. ölen ölür kalan sağlar bizimdir.
  Cevapla
 • deli bey'in demiri 1 yıl önce Şikayet Et
  aşı olmayanları tecrit edeceksin. yani kısıtlamaları aşı olmayanlara uygulayacaksın. başka türlü akıllanmayacak bunlar. aşı olma oranına göre hastanma oranı artıyor veya azalıyor diyorsun, bön bön bakıyor suratına.
  Cevapla
 • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşim Aynen!.. Aşı olmayanlar zaten Kovid,e muhakkak yakalanıp Hastanelere düşüyorlar...çoğu Aşı olmadık diye bin pişman! çünkü. Kovid Vücudda hasar bırakıyor!..etkileride Aylarca sürüyor!.. Göğüs Hastalıkları Virüsün bıraktığı Hasarlar yüzünden insanlarla dolu şifa arıyorlar!.
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Toplumu asalak haline getirdiniz size bakarsak 3.4.5.6.7.8. aşı gerekecek ömür boyu aşı yapacağız vampirler kanımızı emecek doymayacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi aile fotoğrafına katıldı
Hastanede yaşlı kadına eziyette yeni gelişme: 4 kişi tutuklandı