Darbe göz göre göre 'geliyorum' dedi! Mayıs ayındaki haber, detayları ifşa etmişti...

Kanal 7 Ankara temsilci ve Haber7 yazarı Mehmet Acet, Tunus'ta Cumhurbaşkanı eliyle yapılan darbeyle ilgili Fransa ve BAE'nin el altından destek olduğunu yazdı. Acet, darbenin iki ay öncesinden göz göre göre 'geliyorum' dediğini söyledi.

Darbe göz göre göre 'geliyorum' dedi! Mayıs ayındaki haber, detayları ifşa etmişti...
Darbe göz göre göre 'geliyorum' dedi! Mayıs ayındaki haber, detayları ifşa etmişti...
GİRİŞ 26.07.2021 19:07 GÜNCELLEME 27.07.2021 11:08
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Meclis'in tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu.

Tüm dünya Tunus'ta yaşananlar sonrası şaşkınlığa bürünürken aslında barbenin ayak sesleri öncesinden gelmeye başlamıştı...

Haber7 yazarı Mehmet Acet, Fransa ve BAE'nin finansörlüğünü üstlenerek el altından bu darbe girişimine destek verdiğini belirtip, Mayıs ayında, İngiltere Merkezli Middle East Eye sitesinde yayımlanan bir haberin bugün yaşanacakların habercisi olduğunu ifade etti.

Mehmet Acet'in "Tunus'taki darbe girişimi geliyorum demiş" başlıklı yazısı şu şekilde;

2010 sonunda Arap Baharı’nın başladığı ülke olan Tunus’ta Cumhurbaşkanı eliyle bir darbe girişimi yaşanıyor. 

2019’da bugünkü darbe girişimine muhatap olanlarında desteğini alarak Cumhurbaşkanı seçilen Kays Said, Meclis'in tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurdu. 

BAE VE FRANSA EL ALTINDAN DESTEK OLDU

Çıkan haberlerde, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa’nın el altından bu girişime destek olduğu yönünde değerlendirmeler yapılıyor. 

Bu olan bitenin bir darbe girişimi olduğu yönünde kimsenin kuşkusu bulunmuyor. 
Cumhurbaşkanı Said’in kararından sonra, Meclis'e alınmayan Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi de, TRT Arapça’ya verdiği mülâkatta ‘darbe’ tabirini kullandı. 

Halka çağrıda bulunan Gannuşi, Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz tecrübesine atıf yaparak, “Darbeyi reddediyoruz ve Meclisin önünde bekliyoruz. Türkiye’den aldığımız ders bize şunu gösteriyor: Darbe gerçekleştirse sokağa çıkmamız lazım” ifadelerini kullandı. 

TUNUS'TA YAŞAYANLAR AYLARDIR DARBE GİRİŞİMİNİN AYAK SESLERİNİ İŞİTİYORLARDI

Bazen, kendi iç gündemi nedeniyle başını kaşıyamayacak kadar meşgul olan bir ülkede yaşadığımız için, çoğu kimse, Tunus’ta bu olup bitenleri şaşkınlıkla karşılamış olabilir. 

Halbuki, Tunus’ta yaşayan herkes, bu darbe girişiminin ayak seslerini aylardır işitiyorlardı. 

MAYIS AYINDA ÇIKAN HABER, DARBE PLANINI BÜTÜN DETAYLARIYLA İFŞA ETMİŞTİ

İki ay kadar önce yani Mayıs ayında, İngiltere Merkezli Middle East Eye sitesinde çıkan bir haber, o günlerde Tunus siyasetini epeyce sarstığı gibi, bugün yaşanacakların da neredeyse birebir habercisi olmuş. 
Yani, pek çok örneğinde olduğu gibi, bu sonuncusunda da, darbe girişimi, göz göre göre “geliyorum” demiş.

İki ay önce Sitenin yayınladığı belgelere göre, danışmanları, Cumhurbaşkanı Said’e, evvelsi gün aldığı kararların hemen hemen aynılarını alma yönünde telkin ve tavsiyelerde bulunmuşlar. 
Zaten, Cumhurbaşkanının yönetime tek başına el koymasını içeren metnin adı, iki ay önce belgeleri yayınlayan İnternet Sitesi tarafından ‘Darbe planı’ olarak nitelendirilmiş. 

Tunus’taki bu durum, yöntem olarak farklılıklar arz etse de, bizde 15 Temmuz öncesi, özellikle Amerikan medyası üzerinden gelen darbe sinyalli beyanatlar ve haberlerle benzerlik taşıyor. 

Amerikan medyasında Mart 2016’den itibaren başlayan ‘darbe öngörülü’ haber ve açıklamalar, aynı yılın Mayıs ayında artış göstermiş, Türkiye konulu haberlerde ‘darbe’ ifadeleri açık açık kullanılmıştı. 

Mayıs ayında Middle East Eye’de çıkan ve darbeyi ihbar eden bu haberin, Tunus siyasetinde ciddi bir tartışma çıkardığını da, yine o dönemde bu ülke ile ilgili haber ve tartışmalara dönüp bakınca görebiliyorsunuz. 

Hatta savcılık konuyla ilgili bir soruşturma bile başlatmış. 

Ancak, belli ki, ifşa olması bile bu girişimin önünü kesmeye yetmemiş.

ETİKETLER
darbe girişimi
YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Sonuna kadar 1 ay önce Şikayet Et
  Yıllarca sizi sömürmüşler akıllanmadınızmı?Topraklarınızı siyonistlere teslim etmeyin.
  Cevapla
 • Yahya 1 ay önce Şikayet Et
  Tunusun kaybı Türkiye'nin kaybıdır. Bunun müsebbibi iktidarı iç siyasetle meşgul edip dış siyasete enerjisini kaybetmemesine neden olan muhalefettir.
  Cevapla
 • Hacivat 1 ay önce Şikayet Et
  Darbeyi seytanlar birligi nato destekledi ayni seneryo irak afganistan suriye de oynaniyor ya darbe yada ic savas cia ortadogu da cirit atiyor hacli zihniyet islama savas acti katliamlar tecavüzler iskenceler ortadoguda hic bir zaman eksik olmayacak ve islam alemi caresiz savunmasiz aciz beceriksiz anca dedikodu bilir vahsi bati silah yaparken islam dedikodu yapti
  Cevapla
 • Çoban 1 ay önce Şikayet Et
  İçişleri bakanı gazozmuş
  Cevapla
 • xray 1 ay önce Şikayet Et
  Tabiki siyonist tetikçisi zayed iti ve katil macron.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan ABD'ye gidiyor! İşte baş döndüren ziyaret trafiği
Türkiye'de üretildi! Biyodizel, petrole olan bağımlılığı azaltacak