CHP'li Bolu Belediye Başkanı Özcan hakkında suç duyurusu

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında, yabancı uyruklu kişilere ilişkin yaptığı açıklama nedeniyle "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" ve "görevi kötüye kullanma" suçlarından suç duyurusunda bulunuldu.

CHP'li Bolu Belediye Başkanı Özcan hakkında suç duyurusu
CHP'li Bolu Belediye Başkanı Özcan hakkında suç duyurusu
GİRİŞ 27.07.2021 21:41 GÜNCELLEME 28.07.2021 01:42
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

İstanbul Barosu avukatlarından Aydın Egemen tarafından, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen suç duyurusu dilekçesinde, "şüpheli" olarak belirtilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın dün kamuoyuna yaptığı açıklamada, yabancı uyruklu kişilere su hizmetini 10 kat pahalı olarak verileceğini ve bu yolla yabancıların şehri terk etmesi amaçlandığını deklare ettiği belirtildi.

Hukuk devleti ilkesinin, kişilerden, kurumlardan ve devleti yönetenlerden daha üst bir kavram olduğunun unutulduğu ifade edilen dilekçede, "Geçici olarak ülkemize gelmiş göçmenlerin ülkelerine dönmelerini, çocuklarımızın geleceği için şüpheli kadar ben de arzu ediyorum fakat hukuk devleti ilkesini zedelemeden bunu yapmak zorundayız. Bu görev tek tek her vatandaşın görevidir. Hukuk devletinin zarar görmesi, devletin zaafa uğramasıdır. Tüm çabamız devletin bekasıdır. Ve sığınacağımız tek liman hukuk iken, üstelik hukukçu olduğunu beyan eden bir belediye başkanının, maske-mesafe-temizlikten başka seçeneğimizin olmadığı virüsle mücadele döneminde göçmenlerin ve bizlerin anayasal yaşam hakkını çiğneyerek ve dahi halk nezdinde kişileri hedef haline getirerek, bu sorunun nasıl çözüleceğine inanılmıştır? Üstelik hangi yasa, bu gücü kendisine vermiştir? Hepimiz yıllardır Avrupa normlarını ülkemize entegre etme gayreti içerisindeyken, bu düşünce ile neden insan odaklı inanç terk edilerek, geriye gidiş çabasına girilmiştir?" denildi.

Dilekçede, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ederek, su gibi temel ihtiyaç maddesine ulaşma imkanı fiilen ortadan kaldırarak, özellikle virüs döneminde insanların, çocukların hastalanmasına neden olabilecek bu durumdan vazgeçilmesi ve kamuoyundan özür de dilenmesi gerektiği aktarıldı.

DİLEKÇEDE SORUŞTURMA VE KAMU DAVASI AÇILMASI TALEP EDİLDİ

Şüpheli hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" ve "görevi kötüye kullanma" suçlarından soruşturma başlatılması ve kamu davası açılması talep edilen dilekçede şu ifadelere yer verildi:

"Mesele suya ulaşımı engellenen Bolu'nun meselesi değildir. Bolu'daki bir yabancı İstanbul'a gelmeyecek midir? Çocuklarım başta olmak üzere bir çocuk bile sırf bu nedenle zarar görürse beni nasıl teselli edecektir? Şüphelinin yaptığı suç teşkil eden fiili eylem nedeniyle, esnaflar da aynı şekilde hareket ederse, doğması muhtemel ölümlerden, görülecek zararlardan şüpheli şahsen mi sorumlu olacaktır? Şüphelinin eylemleri, başta Anayasa, Türk Ceza Kanunu kapsamında suç teşkil eden, şüpheli yöneticinin bu sıfatı hasebiyle özellikle hassasiyet gösterecek yerde, su gibi temel bir ihtiyaç maddesini, kamu hizmetini '10 kat arttırmak' gibi, toplum karşısında yabancı uyruklu kişileri hedef haline getiren, bizlerin, çocuklarımızın yaşama hakkını açıkça ve yakın tehdit edecek sonuçlar yaratan, suç teşkil eden eylemlerinden dolayı hakkında soruşturma başlatılarak cezalandırılmasını talep ediyorum. Hiç kimsenin ve hiçbir kurumun, ne kadar haklı ve dahi toplumsal karşılık bulursa bulsun, dedelerimizin kurtuluş mücadelesi için canlarını verdikleri, yokluk ve yoksunluk içinde Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde, hukuk devleti esas alınarak kurulmuş bu devleti, hukuk devleti ilkesini ve yaşam hakkımızı zedelemeye, zayıflatmaya hakkı yoktur."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 34
 • Neco 2 yıl önce Şikayet Et
  6 yıl gecici suremi
  Cevapla
 • Akif Armutçu 2 yıl önce Şikayet Et
  Adam haklı. ben inşaatta tesisat ustasıyım. su borusu döşedik suriyeliler çaldı, elektrik kablosu çektik suriyeliler çaldı. iki kere içme suyu borularımıza kürekle kazmayla vurdular kırdılar. biz iş yapamayalım diye işleri çok ucuza da yaptıkları oluyor. dükkan kiralayacağız suriyeliler vergisiz işyeri açıp ahmak adamlardan ucuza kiralıyorlar. kirada oturup parasını ödemeden kaçıyorlar. elektrik fatura cezası bırakıp kaçıyorlar.
  Cevapla
 • Aytac 2 yıl önce Şikayet Et
  Doğru söylemiş adam, burda ahkam kesenler alon suriyeliye ev verin hadi göreym sizi
  Cevapla
 • Halil ibrahim 2 yıl önce Şikayet Et
  Adam haklı konuşmuş ağlamayın. Çok isteyen suriyelilere evinde baksın. Hani en iyi müslüman sizsiniz ya !
  Cevapla
 • maremer 2 yıl önce Şikayet Et
  en iyi müslüman biziz ya sen en iyi nesin?
  Cevapla
 • EFE 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunun kulandigi elektirik su cöp 50 katina cikarmali
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan tarih vermişti! Yerli uçak motorunda kritik viraj
Fatih Terim, Seçil Erzan'a kaç milyon dolar kaptırdı? Terim cephesi sessizliğini bozdu