Bakan Pakdemirli: Orman yangınlarında ABD'den sonra askeri İHA kullanan tek ülke Türkiye

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınlarına müdahale için helikopter sayısını 27'den 39'a çıkardıklarını belirterek, "9 da İHA görev yapıyor. ABD'den sonra askeri İHA'ları yangında kullanan tek ülke biziz" dedi.

Bakan Pakdemirli: Orman yangınlarında ABD'den sonra askeri İHA kullanan tek ülke Türkiye
Bakan Pakdemirli: Orman yangınlarında ABD'den sonra askeri İHA kullanan tek ülke Türkiye
GİRİŞ 31.07.2021 07:43 GÜNCELLEME 31.07.2021 07:47
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Hürriyet gazetesi yazarı Fatih Çekirge, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile yaptığı söyleşinin detaylarını yazdı.

SABOTAJ ŞÜPHESİ VAR MI?

SORU: Sayın Pakdemirli, önce milletçe hepimize geçmiş olsun. Bir sabotaj endişeniz var mı?

CEVAP: Her yangında kafamızdaki soru budur. Ama kolluk kuvvetleri bulacak bunu. Sabotajın bulunmasına yönelik teknikler var. Polisimiz, jandarmamız bu konuda çok deneyimli.

ELEŞTİRİLERE YANIT

SORU: Bir de bazı eleştiriler var. Yangınları söndürmek konusunda yeterli olunamıyor türünden. Muhalefet liderleri bunu iddia ediyor.

CEVAP: Önce şunu söylemeliyim. Böyle milli birlik ve beraberlik gününde ağaç üzerinden siyaset yapanları ayıplıyorum. Ağaçların, hayvanların bu şekilde yanmasını kim ister...

- Yeterlilik konusu...

- Evet. Her ülke yangına müdahale kapasitesini istatistik verilere göre hesaplar ve planlar. Biz de bu istatistikleri bakarak kararlar alıyoruz. Bakın Orman Teşkilatı çok donanımlı ve tecrübeli bir teşkilattır. O istatistiklere göre yapılan planlamalar doğrultusunda 27 helikopterden 39 helikoptere çıktık. Hatta acaba fazla mı alıyoruz, dedik. Uçakları arttırdık. 9 İHA görev yapıyor. ABD'den sonra askeri İHA'ları yangında kullanan tek ülke biziz.

"BEN TEŞKİLATI ZATEN ZORLUYORUM"

SORU: Peki bu yangınlarda hiç eksiklik hissetmediniz mi?

CEVAP: Fatih Bey, 1 günde aynı anda 10 tane yangın çıkarsa yönetmek kolay olmaz. Ben Orman Teşkilatı'nı zaten çok zorluyorum. Onlar da canla başla çalışıyor. Cumhurbaşkanımızın sonsuz desteği var. Her istediğimizi alabilecek kapasitede bir ülkeyiz. Orman Teşkilatı'nda çok tecrübeli bir kadro var. Onlar planlıyor. Kaç kişi nerede olacak. Yangınlara müdahale... Bunlar kolay değil. Sonuçta insanız.

"MORAL BOZUCU AÇIKLAMALARI AYIPLIYORUM"

SORU: Anladığım kadarıyla yapılan eleştiriler Orman Teşkilatı'nda rahatsızlık yaratıyor.

CEVAP: Bakın ben siyaseti babadan bilen bir insanım. Siyasetin tiyatrosunda yapılan bu eleştirileri ben o nedenle anlarım. Ama "alev cephesi"nde savaşan ormancı kardeşim anlamaz. O yüzden ben böyle bir günde birlik olmamız gereken bir günde moral bozucu açıklamaları ayıplıyorum.

"DÜNYA ÖRNEKLERİNE BAKIN, AĞAÇ ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAYALIM"

SORU: Peki bir karşılaştırma yapsak. Bizim teşkilatımızın dünyadaki yeri nedir?

CEVAP: Evet. Buna bakalım. OECD'den Avrupa'daki orman teşkilatlarının istatistik verilerine bakın. Orman alanlarının arttırılmasından korunmasına kadar en başarılı ülkeler arasındayız. Ama bütün bunların ötesinde, istatistiklerin ötesinde gelin siyaset uğruna ormancının moralini bozmayalım. Ağaç üzerinden siyaset yapmayalım.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ
YORUMLAR 21
 • B gazi 1 yıl önce Şikayet Et
  Ormanlarımızı yakanların ocaklarına ateş düşsün inşallah
  Cevapla
 • Emekli 1 yıl önce Şikayet Et
  Tüm orman bölgelerinde yangın risk plan ve haritaları çıkarılmalı,bu planlara göre yangın çıkma ihtimali yüksek ormanlarda acil müdahale ve OİT (Orman istihbarat Timi) ekipleri 7/24 saat hazır beklemeli yangın çıkmadan yangını önlemelidir.Nasıl ki MİT bir terör olayını önceden ortaya çıkarıp olay gerçekleşmeden terörü önlüyosa orman yangın ekipleride yangını çıkmadan önlemelidir.En azından bir OİT(Orman istihbarat Timi) kurulmalı ve MİT İle koordineli çalışmalıdır.Ormanlarımıza terör saldırı varsa ve buda günbegün ortada ise bu önlemleri almak elzemdir.
  Cevapla
 • Kaan 1 yıl önce Şikayet Et
  Meclisde araştırma önergesine gene millet olarak red verirsiniz artık. İçiniz rahat olsun
  Cevapla
 • azi 1 yıl önce Şikayet Et
  hükümeti devleti elestirenler siz yanginin derdinde degil hükümete nasil zarar veririz derdindesiniz yemledilermi yine sesiniz gür cikiyor
  Cevapla
 • yalovalı 1 yıl önce Şikayet Et
  bakanım açık açık söylesene üç uçağın yaptığı işi bir helikopter yapıyor uçağın bir satte iki kez yaptığı doldur boşaltı helikopter altı kez yapıyor tutturmuşlar uçak uçak diye bu adamlar hesap kitap yapmasını bilmiyorlarmıda eleştiri yapım duruyorlar çok sinirleniyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugün burada kampanya başlatıyoruz
Merkez Bankası neden ikidir faiz indiriyor?