Aşı olmayana kısıtlama gelecek mi? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan son dakika açıklaması

Aşı olmayanlara kısıtlama mı gelecek? Koronavirüs mücadelesinde hangi adımlar atılacak? Covid aşısında kararsızlar nasıl ikna edilecek? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan son dakika açıklamalarında bulundu.

Aşı olmayana kısıtlama gelecek mi? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan son dakika açıklaması
Aşı olmayana kısıtlama gelecek mi? Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan son dakika açıklaması
GİRİŞ 06.08.2021 07:00 GÜNCELLEME 06.08.2021 07:00
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Bayramdan sonra vaka sayılarının artmasıyla birlikte aşılama konusunda yeni yollara başvurulup başvurulmayacağı konuşulurken aşı olmayanlara yönelik ne gibi adımlar atılacak merak konusu. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, son durumla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın açıklaması şu şekilde;

"EN ÇOK KENDİLERİ ZARAR GÖRÜYOR"

Şimdilik böyle bir düşünce olmadığını sayın Bakan ve Cumhurbaşkanı açıkladı. Bilim Kurulu’ndan da buna dair bir karar çıktı. Hiçbir ülke zorla yaptırımı yapmak istemiyor. Sonunda çaresiz kalıyor, insanlar ikna edilemeyince hem aşısız olanları korumak hem de aşılı olanları korumak için ülkeler bu tarz tedbirler alıyor.

Aşı olmayanlar yanlış değerlendiriyorlar. Baktıkları zaman en çok kendileri zarar görüyor bu işlemlerden. Bir aşılı bir de aşısız insan girerse kalabalığa aşısız insan daha çok zarar görür. Aşılıların çok az kısmı hastalık alır ama bunların çoğu hafif geçirir. Aşısız kişi giderse çok daha yüksek oranda virüsü alır ve hastalığı ağır geçirir. Bu insanların hastalanması aynı zamanda devlete bir yük.  'Ben aşı olmuyorum' deme hakkı böyle bir ortamda yok. Diğer aşılar için zaten zorlama yok. Ama bir salgın varsa bu tedbirleri almak zorundasınız.Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

"ZORDA KALIRSAK AŞI YASASI ÇIKABİLİR"

2013 kızamık salgınında aşılanmayanlar salgının bitmesini engelledi. Avrupa'da 11 ülke zorunlu aşı yasaları çıkardı.

Türkiye’de henüz böyle bir yasa yok. Zorda kalırsak bu yola da başvurabiliriz diye algıladım.

Aşıyı reddedenlerin sayısı artmakla birlikte en son rakam 2019’da yüzde 98 aşılama oranları var. Bu konuda yapılan çalışmalar da var. Aşı kararsızlığına karşı neler yapılması gerektiğini gösteren çalışmalar var. Aşı karşıtlığı, aşı kararsızlığını etkileyen 27 nedenden bir tanesi. Türkiye’de sanıldığı gibi değil aşı karşıtlığı.

Yapılan birçok şey var. Kamu spotları, halkın sevdiği sanatçıların kullanılması. Bunların hepsinin ortak tavır sergileyip çoğaltılması son derece önemli. Tek problem burada şu, bunu bakanlık ile aşılama başladığında söylemiştim aşı kararsızlığına karşı şimdiden başlamak lazım. Pandemi aşılamasında en kritik şey zaman. Mümkün olduğunca çabuk başlayıp bitirmeniz lazım ki mutasyonlar olumsuz etkilemesin. Bunları sağlamak için vakit çok kısa. Eğer biz aşılamayı çok uzatırsak, dönüp ilk aşıladıklarımızın önemli kısmını yeniden aşılamak zorunda kalacağız.

ETİKETLER
SAĞLIK koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 38
 • deli 2 ay önce Şikayet Et
  yaa bu küeselcilerin temsilcisini niye dinliyorsunuz güzel yurdumu karıştıranlardan biride bu 30 yıldır güzel ülkeme şerden başka birşey vermedi 2009 daki domuz gribi oyununu tezgahlayanlardan biride buydu
  Cevapla
 • Mehmet Genç 2 ay önce Şikayet Et
  Bakanlık aşı olanların yakalanma riskini her akşam açıklasın. Bu kadar basit.
  Cevapla
 • Emre 2 ay önce Şikayet Et
  Ben aşını etkili olduğuna inananlardanım. Ama aşı olanlar kendini kurşun geçirmez sanıp maskesiz mesafesiz kendine güvenip dolanarak virüsü yayıyorlar. Bu konuda duyarlı olmak lazım. Aşı olanlar aşı olmayanlara bulaştırarak vebale girmiyorlar mı?
  Cevapla
 • sezai 2 ay önce Şikayet Et
  önce bu küreselcilerin çocuklarının sesini kesmek lazım hastalık kendiliğinden biter
  Cevapla
 • FM.. 2 ay önce Şikayet Et
  Şu adam konuştukça aşıdan özellikle biontech olmaktan vazgeçiyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ordu'da skandal: Kuran-ı Kerim sayfalarını kesip konfeti yaptılar
Son dakika haberi: Erdoğan'dan "Kavala" talimatı! İstenmeyen adam ilan edilecekler