Yanan ormanlar 1 yıl dinlendirilmeli, yüzde 80'i kendini yenileyecektir

Yurdun çeşitli noktalarında çıkan orman yangınları yüreklerimizi dağlarken; Mustafa Yüksek, yanan yerlerin en az bir yıl dillendirilmesi gerektiğini söyledi.

GİRİŞ 10.08.2021 06:13 GÜNCELLEME 10.08.2021 10:24
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Antalya Manavgat başta olmak üzere yurdun çeşitli noktalarında çıkan orman yangınları Türkiye'nin yüreğini dağladı. Cumhuriyet tarihinin en büyük yangını olarak kayıtlara geçen olayın ardından vatandaşlar bir an önce bölgenin eskisi gibi yemyeşil olmasını istiyor. Uzmanlar ise bir yıl beklemenin doğal döngü açısından sağlıklı olacağı görüşünde.

Mustafa Yüksek

"BİR SENE SONRA YÜZDE 80'İ YEŞİLLENİR"

Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü eski Genel Müdürü Mustafa Yüksek konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş’tan, Muğla'ya kadar anakayanın kireçtaşı olduğunu belirterek, "Makiler yandıktan sonra kireçtaşlarının derinliklerinden kök salıyor, sürgün sürüyor. Yanan sahaların yüzde 80'i bir sene sonra yeşillenmiş olacak. Orman yangınlarından sonra insanlarımız haklı olarak hassasiyetle olaya yaklaşıyor ve sahaların bir an önce eski haline dönmesini istiyor. Ama bilimsel olarak çok şiddetli erozyon olmayacaksa en az 1 yıl boş bırakılması doğal süreç için çok önemli" dedi.

"AKDENİZ'DEKİ SAHALAR KENDİNİ REHABİLİTE EDEBİLİYOR"

Kızılçamın kozalaklarından düşen tohumların 3-4 yıl içinde çimlenme özelliği olduğunu hatırlatan Yüksek, "Kozalaklar kömürleşmemişse, o tohumların çoğu fidan olarak yeniden büyüyor. Akdeniz'deki yangın sahaları bu şekilde kendini rehabilite edebiliyor. Doğa kendini iyileştirmediği takdirde müdahale edilmeli. O zaman fidan dikmek gerekir" diye konuştu. Kızılçam yerine başka bir ağaç türü ekilsin önerisine de yanıt veren Yüksek, "Akdeniz iklimi nedeniyle bizim kızılçamdan vazgeçmemiz mümkün değil. O olmaz, bu bitkiyi ekelim diyemezsiniz, iklime dikte edemezsiniz. Dolayısıyla kızılçam yerine başka ağaç dikelim demek doğru bir yaklaşım değil" diye konuştu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • ibrahim 2 ay önce Şikayet Et
  orman dinlenirken inşallah başkalarında üstünde dinlenmez güven sorunu var malesef
  Cevapla
 • Nizamı Cedit 2 ay önce Şikayet Et
  uyarı çok yerinde. 1 yıl beklenmeli ekolojik denge yerini bulur. çünkü o çevrenin doğal görüntüsü için 1 yıl bekleyip doğanın kendi kendini yenilemesine fırsat verilmelidir.
  Cevapla
 • nsjsj 2 ay önce Şikayet Et
  sen herşeye itiraz edin
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Biden'dan canlı yayında tuhaf hareketler! Kimse anlam veremedi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bankalara çağrı: Vizyoner olun, 6 milyar doları aştı