Sosyal medya düzenlemesinde yeni detay

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dile getirdiği sosyal medya düzenlemesi için Almanya modeli incelenmeye başlanmıştı. Edinilen yeni bilgilere göre Sosyal Medya Kanunu kapsamında yalan haber yapan kişilere hapis cezası verilebilecek.

Sosyal medya düzenlemesinde yeni detay
Sosyal medya düzenlemesinde yeni detay
GİRİŞ 17.08.2021 13:37 GÜNCELLEME 17.08.2021 13:37
Bu Habere 150 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meclisin açılmasıyla gündeme getireceğini açıkladığı sosyal medya yasası için yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Hükümetin yasa düzenlemesi için çalışmalarında sona gelindiği belirtilirken, yalan ve asılsız haber yapan kişi ve kurumlar için ağır yaptırımlar getirileceği iddia edildi.

Almanya, İngiltere ve Fransa ile Avrupa Birliği ülkelerindeki sosyal medya düzenlemelerini inceleyen hükümet, Türkiye’ye özel bir model oluşturmada son adıma geçti. Almanya’da uygulanan düzenlemenin ülkemizde bir benzerinin uygulanmasına yakın gözüyle bakılırken bazı cezai yaptırımlar da yasada olacak.

DEZENFORMASYONA 5 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Türkiye gazetesinin haberine göre, sosyal medyada bir kişiye hakaret edilmesi durumunda şüpheli 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemi ile yargılanacak. Yalan ve asılsız haber yapanlar ile yayanlar ise 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılacak. Kanunda mevcut suçların cezai yaptırımları ise artırılacak.

Örneğin, TCK’nın 125’inci maddesinde kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret suçunu işleyenlere verilecek cezanın bir yılın altında olamayacağı hüküm altına alınıyor. Ayrıca suçun ağırlığı, sonucu, kişinin konumu, sosyal statüsü ve kastı gibi kriterlerin de ceza yaptırımında dikkate alınması konusunda değerlendirmelerin yapıldığı belirtiliyor.

SOSYAL MEDYA BAŞKANLIĞI KURULACAK

Edinilen bilgilere göre yeni düzenlemeyle birlikte Sosyal Medya Başkanlığı adlı bir kurum da kurulacak. Bu kurumun Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ya da Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) bünyesinde kurulacağı planlanıyor. Bu sayede sosyal medyada meydana gelen dezenformasyon kontrol altına alınabilecek.

 

YAZDIR
YORUMLAR 150
 • İklimdeğişikliği 3 ay önce Şikayet Et
  Haklıyı haksız,Haksızıda haklı gösteren bir model olmaz umarım vebali çok ağır olur !!! Sosyal medya hayra yönelik kullanılmalı şerre değil bunu gözlemlemek zordur bilesiniz ona gore Kendi modelinizi uygulayınız lutfen
  Cevapla
 • Sakarya-Ferizli 3 ay önce Şikayet Et
  Sosyal Medya yüzünden millet iyice raydan çıktı ; Kanun derhal çıksın
  Cevapla
 • Çaldıran.....1514 3 ay önce Şikayet Et
  Çıksın artık bu Kanun ; daha neyi bekliyorsunuz.....
  Cevapla
 • Malazgirt...71 3 ay önce Şikayet Et
  AZ ve ÖZ : Alman Sosyal Medya Kanununda ; arkadaşına hakaret ettiğin an cezayı yersin......
  Cevapla
 • Münih Nuri 3 ay önce Şikayet Et
  Öyle bir ceza yok kardeş Almanyada yaşıyorum herkes sallar birbirine şiddet olmadıkça ceza yok
  Cevapla
 • Nazım KARAMEHMET 3 ay önce Şikayet Et
  Yalan yanlış algıcılar ayvayı yedi, yeter be!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmamoğlu hakaret edip 'Yalancı' demişti! İşte vatandaşı haklı çıkaran faturalar
Lodostan asma tavan çöktü