28 Şubat'ın sembol ismi Yakup Köse: Nedamet getirmediler, cezalandırılmaları lazım

28 Şubat'ın sembol isimlerinden Yakup Köse, "Suçlarından dolayı bir nedamet getirmediler. Nedamet getirmeyen ve yaptığını haklı gören bir zihniyetin mutlaka cezalandırılması lazım" dedi.

28 Şubat'ın sembol ismi Yakup Köse: Nedamet getirmediler, cezalandırılmaları lazım
28 Şubat'ın sembol ismi Yakup Köse: Nedamet getirmediler, cezalandırılmaları lazım
GİRİŞ 21.08.2021 09:35 GÜNCELLEME 21.08.2021 09:35
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

28 Şubat zulmünün sembol isimlerinden Yakup Köse, yaptığını haklı gören bir zihniyetin mutlaka cezalandırılması gerektiğini belirterek, “Biz artık 28 Şubat’lar, 17-25 Aralıklar, 15 Temmuz yaşamayalım” dedi.

28 Şubat ‘Postmodern Darbe’ sürecinde henüz 14 yaşında İmam Hatip öğrencisi olan Yakup Köse, Refah Partisi’nin bir gösterisinde tutuklandı ve 15 yaşında ise idam cezası aldı. Yaşadığı zorlu süreçte dönemin sembol isimlerinden olan Köse, küçük yaşlarda soğuk zindanlarda işkenceler gördü.

Son dakika haberi: 28 Şubat davasında 14 kişiye yakalama kararı28 Şubat davasında 14 kişiye yakalama kararı

"ARTIK TÜRKİYE'DE DARBELER OLMASIN"

Gazeteci Yazar Yakup Köse, 28 Şubat’ın Müslüman Anadolu halkına zulmedilen bir süreç olduğunu belirtti. 14 yaşında bir İmam Hatip öğrencisiyken Refah Partisinin normal bir gösterisine katıldığı sırada tutuklandığını ve henüz 15 yaşındayken idam cezası aldığını ifade eden Köse, “28 Şubat zulmün ayyuka çıktığı bir dönemdir. Başörtülü kardeşlerimizin okuyamayışı, iş yerlerinde mobbing yiyişi, vakıfların basılması, camilere bile korkularak gidilmesi bunların hepsi resmiyette de tescillenen darbenin tezahürleriydi. Çok şükür o günleri atlattık. Yıllardır 28 Şubat ile hesaplaşma yolunun açılması gerektiğini söyledik. 28 Şubat’ı yapanlara karşı mutlaka bir tahakküm uygulanmalı ve bunun cezası verilmelidir dedik. Bunu artık Türkiye’de darbeler olmasın diye dedik” diye konuştu.

28 Şubat mağdurları tarihi kararı değerlendirdi.

"28 ŞUBAT TÜRKİYE İNSANINA ZULMEDEN BİR SÜREÇTİ"

Süreçle birlikte 28 Şubat’ın ‘kudretli’ generallerinin Yargıtay tarafından verilen cezalarının onadığını dile getiren Köse, “Çevik Bir ve ekibi tutuklanmaya başlandı. Sosyal medyada Çevik Bir’in ve hüküm giyen diğer mahkumların yaşlı olduğunu, bu sebeple tutuklanmaması gerektiği yönünde fikirler beyan ediliyor. Ama şu görülmelidir ki 28 Şubat’ta 40 ila 30 yaşlarında içeriye girip neredeyse Çevik Bir’in şu anki yaşına kadar cezaevinde yatan insanlar vardı. 28 Şubat büyük bir fiildi ve Türkiye insanına zulmeden bir süreçti” şeklinde konuştu.

"YAPTIĞINI HAKLI GÖREN BİR ZİHNİYETİN MUTLAKA CEZALANDIRILMASI LAZIM"

28 Şubat’ı gerçekleştirenlerin şu ana kadar herhangi bir özür dilemediğinin altını çizen Köse, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suçlarından dolayı bir nedamet getirmediler. Nedamet getirmeyen ve yaptığını haklı gören bir zihniyetin mutlaka cezalandırılması lazım ki biz artık 28 Şubat’lar, 17-25 Aralıklar, 15 Temmuz’lar yaşamayalım. Diğer taraftan gecenin bir saatinde milli iradeye karşı muhtıralar görmeyelim. Bizim burada cezayı tasvip etmemizin sebebi; bir daha Türkiye’de bu tarz şeylere yeltenilmesin diyedir. İnsani taraftan bakıyoruz edebiyatıyla, bu insanların tutuklanmasını iyi görmüyoruz düşüncesi hem hukuka hem vicdana hem de ahlaka ters bir durumdur. Bu fiili işlemişlerse ve de ısrarlılarsa, nedamette getirmemişseler onların yeri hukukun da verdiği ceza prensibi içerisinde cezaevleridir.”

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Mgl 1 hafta önce Şikayet Et
  Zalimler suçunu cekmeli.
  Cevapla
 • ÖMER DURSUN 3 ay önce Şikayet Et
  Zalime merhamet Mazluma Zülümdür
  Cevapla
 • M.yolal 3 ay önce Şikayet Et
  o dönem bazı dindersi öğretmenler derse girmedi kurum değiştirdi dersler uzun yıllar ya boş geçti ,sorumlu davranan branş dışı öğretmenler derse girdi,şimdi o kaçak öğretmenler meslekleri ile ovunmesin onlar binlerce öğrenciyi mahrum erdi dini bilgiden, çoğu şimdi ilahiyatçı olarak orta da boy gösteriyor,sayın Milli eğitim bakanı bunlara hak etmeden verilen bürokrat kadrosu nu bir araştırsın ,kurum dışına kaçanlar da geri yerlerin yallah gelsin ,tesbit edilenleri görünce insanın utanacak yüzü kalmiyor
  Cevapla
 • M.yolal 3 ay önce Şikayet Et
  İstanbul Fatih ilçesinde sarıklı Cübbeli tesettürlü avına çıkan mikrofonu silah gibi kamerayı lav silahı gibi kullanan gazeteci kılıklı darbe destekcileri de yakalanıp yargilanmali,genel kurmay başkanlığından brifing alan yargı mensublari meslekden ömür boyu atılmalıdır
  Cevapla
 • Doğrucu Davut 3 ay önce Şikayet Et
  Nagehan ablan duymasın. Çok üzülür sonra.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mehmet Sevigen: Olayı Deniz Baykal'a anlattığımda gözleri doldu
Merkel'i hiç böyle görmediniz! Gözyaşlarını tutamadı